KOŠICE. Traja zo štyroch bývalých zamestnancov spoločnosti Exisport obžalovaní z rozsiahlych krádeží tovaru včera pred súdom priznali vinu.
Vzápätí dostali podmienky so skúšobnou dobou od jedného do piatich rokov. Súd im uložil aj peňažné tresty od 160 do tisíc eur.
Vedúci zmeny Martin P. (34) a jeho zástupca Miroslav L. (25) spoločne s vodičom Slavomírom B. (30) v rokoch 2008 a 2009 vyviezli z centrálneho skladu firmy na Opatovskej ceste v Košiciach športové potreby za približne 150–tisíc eur.
Zmizlo toho viac
Ide o veci, ktoré im polícia našla pri domových prehliadkach. Čo všetko stihli dovtedy predať, sa nepodarilo zistiť.
Predseda senátu povedal, že pri ukladaní trestu ako poľahčujúce okolnosti zohľadnil, že obvinení neboli doteraz trestaní, k trestnej činnosti sa priznali a oľutovali ju.
Skutky štvrtého obžalovaného, vodiča Radoslava P. (37), ktorý vinu včera odmietol, vyčlenil súd na samostatné konanie. Počas vyšetrovania ako svedok vypovedal, že pre skladníkov zopár škatúľ vyviezol, pretože ho k spolupráci donútili zdržiavaním, napríklad pomalým prepočítavaním prepravovaného tovaru.
Firma si všetky náklady s prípadom vyčíslila na vyše 311–tisíc eur plus úroky. Súd ju nárokmi na náhradu škody odkázal na civilné konanie.
Konateľ: Mali svoj systém
Prokuratúra aj súd skutky posúdili ako spreneveru. Poškodená firma s tým nesúhlasí. Požadovala, aby sa prípad kvalifikoval ako trestná činnosť organizovanej skupiny, čo v obvineniach urobila aj polícia. Pre obžalovaných by to znamenalo prísnejšie tresty.
Exisport trval na tom, že páchatelia konali koordinovane, sústavne komunikovali a delili si úlohy.
„Našlo sa viac ako tritisícpäťsto položiek v objeme pätnástich dodávkových áut. Naspäť sme ich zvážali osem hodín. Nie je možné to urobiť individuálne. Fungoval sofistikovaný systém krádeží,“ povedal konateľ a spoločník firmy Miroslav Blaško.
Firma čakala signál
Je presvedčený, že páchateľov bolo viac, ako ich prokuratúra postavila pred súd. V Košiciach napríklad fungovala sieť predajcov ukradnutého tovaru, čo potvrdili aj odposluchy telefónov obvinených.
„Rozsudok považujeme za neprimeraný. Očakávali sme spravodlivé tresty, ktoré by boli jasným signálom pre 1 100 zamestnancov Exisportu, našich subdodávateľov, aj celú spoločnosť, že kradnúť sa nesmie a nemá, a že je to nemorálne,“ dodáva Blaško.
Prokuratúra: Nie sú dôkazy
Podľa prokuratúry dôkazy nepreukázali konanie organizovanej skupiny. Dospela k záveru, že vedúci zmeny a jeho zástupca si prisvojovali tovar každý samostatne a potom aj jednotlivo žiadali vodičov o jeho vývoz zo skladu.
Prokurátor sa preto odvolal len proti výške trestu Martina P. a Miroslava L. Obžalovaní boli s rozsudkom spokojní.
Zamestnanci najväčšieho reťazca so športovými potrebami na Slovensku dokázali obísť viaceré bezpečnostné opatrenia firmy. V krádežiach im nezabránil kamerový systém, osobné prehliadky pri odchode z práce, čipové karty s evidenciou vstupu, pravidelné a náhodné inventúry, plomby na zásobovacích autách ani systém GPS.
Exisport tvrdí, že po udalosti sprísnil kontrolu pohybu tovaru. Na Slovensku má firma 29 predajní, ďalšie v Poľsku. Prevádzkuje aj vlastný internetový obchod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári