KOŠICE. Ján Hencel je dočasne povereným riaditeľom štátnej záchrannej zdravotnej služby v Košiciach. Vo funkcii nahradil Viliama Čisláka. Ministerstvo zdravotníctva nevysvetlilo, prečo bol odvolaný. Košická záchranka je najväčším poskytovateľom záchrannej zdravotnej služby v Košickom kraji, niekoľko staníc má tiež v Prešovskom kraji.
Do funkcie bol vymenovaný v auguste. Jeho plat je 1 700 eur. Zotrvá v nej do uskutočnenia výberového konania. To bude vyhlásené 6. októbra.
Kritik tendra
Hencel potvrdil, že sa o riaditeľský post chce uchádzať vo výberovom konaní. Rodený Košičan sa zviditeľnil ako kritik záchrankového tendra za ministrovania Richarda Rašiho.
Viac ako pätnásť poskytovateľov vtedy prišlo o licencie na prevádzkovanie záchranných zdravotných služieb. Medzi nimi aj podtatranská súkromná spoločnosť Emergency Medical Service. Jej konateľom, riaditeľom a zároveň aj jedným zo záchranárov bol Hencel.
Prevažnú väčšinu záchranných zdravotných staníc v troch kolách získala súkromná spoločnosť Falck a dve štátne záchranky v Bratislave a Košiciach. Neúspešní uchádzači sa po prvom tendri sťažovali, že víťazom chýbajú zdravotníci aj potrebné vybavenie vrátane sanitiek.
Možné problémy
Svoju súčasnú pozíciu v štátnej sfére považuje „za veľkú výzvu, ako sa vysporiadať s problémami, ktoré v tejto organizácii sú. Predražené sanitky z medializovaného sanitkového tendra spôsobujú a veľmi pravdepodobne budú spôsobovať problémy v hospodárení organizácie“.
Nákup 140 sanitiek pre štátne záchranky za vyše 20 miliónov eur, z ktorých 59 vozidiel dostala Košická záchranka, sa uskutočnil za bývalej vlády v roku 2009. Ceny sanitiek sa pohybovali od cca 163– do 182–tisíc eur. To, že bol porušený zákon, potvrdil Úrad verejného obstarávania.
Zamestnáva 550 ľudí
Pôsobenie v privátnej sfére považuje Hencel za plus. Pomôže mu to podľa neho pri riadení záchranky. „Získavam podrobnejší prehľad o hospodárení a mám tiež jasnú predstavu, ako zabezpečiť čo najlepšie hospodárenie. Mojimi prioritami sú ľudia, odbornosť, ekonomická stabilita a skvalitnenie zdravotnej starostlivosti.“
Hencel pracuje v oblasti urgentnej medicíny od roku 1994. Okrem lekára urgentnej medicíny vykonával aj funkciu námestníka riaditeľa v kežmarskej nemocnici, pracoval v leteckej záchrannej zdravotnej službe v Poprade. Posledné roky bol lekárom, riaditeľom a konateľom záchranky EMS.
Košická záchranka má 39 posádok. Zamestnáva 550 ľudí, z toho 120 lekárov a 350 záchranárov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári