Pri jasnej nočnej oblohe si v sobotu prídu na svoje fanúšikovia „padajúcich hviezd“. Od 19.00 do 24.00 hod. by malo byť voľným okom viditeľných 50-100 meteorov za hodinu.
KOŠICE. Jedným z najznámejších sa stal ten, ktorý vlani vystrašil mohutnou žiarou obyvateľov Slovenska, Česka i Maďarska. Jeho úlomky objavili pri obci Vyšný Klátov (Košice-okolie), domáci tvrdia, že to bol dar z nebies.
Celkovo ich majú 77
Meteorit Košice je unikátny, astronómovia ho označili za svetovú udalosť roka. Zo 40–tisíc meteoritov, ktoré ľudia doteraz našli na Zemi, je iba 15. na svete, vďaka ktorému vedci môžu vyrátať dráhu jeho letu vesmírom. Zároveň ide o národný unikát, lebo k nám dopadol ako prvý po 115 rokoch.
„Úlomky sú ešte stále na analýzach, ich výskum nebol doteraz ukončený,“ povedal nám Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici. „Čiastkové výsledky boli prezentované na Výročnej konferencii medzinárodnej meteoritickej spoločnosti v Greenwichi, v auguste 2011.“
Po dopade sa podarilo astronómom západne od V. Klátova pozbierať 64 úlomkov, potom našli ďalšie, dovedna ich majú 77. Najväčší mal hmotnosť 2,19 kilogramu, najmenší 57 gramov. Pôvodný meteoroid vážil tony, drvivá časť zhorela v atmosfére. Pri maximálnej dosiahnutej jasnosti bol úkaz asi tisíckrát silnejší ako Mesiac v splne.
Ponúkali aj falošné
Neskôr začali na internete ponuky na predaj „zaručene pravých“ úlomkov.
„Čo sa týka odmeny, nebola vyplatená žiadna, všetky úlomky našli vedeckí pracovníci a doktorandi v rámci vedeckých expedícií. Nebol nám ponúknutý žiadny nález mimo nich, obrátilo sa na nás zhruba 20 nálezcov, ani v jednom prípade však nešlo o meteorit. Väčšinou to boli rôzne taveniny s obsahom kovov, ktoré sa vo východnej časti Slovenského rudohoria vykytujú hojne. Ich pôvod je v rôznych hámroch a pri výrobe drevného uhlia pred asi 150 až 200 rokmi.“
Jeden dostanú Košice
Po ukončení analýz by sa niekoľko meteoritov malo ocitnúť v múzeách, konkrétny termín ale ešte nie je známy. Najväčší kus bude v Slovenskom národnom múzeu, ďalšie dostanú múzeá v Prahe a Budapešti, vzhľadom na významnú účasť vedcov z týchto krajín na náleze.
Hmotnostne štvrtý úlomok v poradí dostane košické múzeum. Mimo nechcú ostať ani Klátovčania, ktorí svojho času navrhovali, aby boli úlomky nazvané „Vyšný Klátov“, respektíve, Vyšnoklátovsko-košické.
Obec sa prihlásila do celoslovenskej súťaže Dedina roka 2011. V súčasnosti pracujú spolu s SAV na projekte náučného chodníka, jeho súčasťou bude aj miesto dopadu meteoritov. Pre verejnosť ho chcú sprístupniť na budúci rok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári