Anton Čižmár zostáva rektorom Technickej univerzity (TU) v Košiciach. Čaká ho druhé funkčné obdobie, do funkcie ho inaugurovali v piatok. Staronový rektor personálne zmeny vo vedení univerzity nechystá.
KOŠICE. Tvrdí, že predchádzajúce roky boli úspešné a nevidí dôvod meniť ľudí vo vedení univerzity. Zároveň dodáva, že v rámci TU došlo k zoštíhleniu administratívy, hlavne na rektoráte. Išlo o posty technických a administratívnych pracovníkov.
Naopak, posilnili sa posty pre mladých ľudí, ktorí pomáhajú univerzite pri príprave projektov na čerpanie financií z grantov.
Zmodernizovali všetky posluchárne
„Ukázalo sa to ako dobrý ťah, lebo TU je najlepšia, čo sa týka objemu peňazí získaných z európskych štrukturálnych fondov,“ vraví Čižmár, ktorý sa do druhého funkčného obdobia chystá s víziou skvalitňovať univerzitu.
„Zmodernizovali sme takmer všetky posluchárne najmodernejšou technikou. Univerzita čerpá alebo má zazmluvnených 60-miliónov eur z EÚ fondov. Máme zmodernizované budovy, vedľa univerzitnej knižnice budujeme objekt vedecko technologického parku. Napriek tomu, že peniaze neprichádzajú tak ako sme očakávali predpokladám, že objekt čoskoro dostaviame, aby sme mali žriedlo inovatívnych firiem pre našich študentov.“
TU zmodernizovala vyše 200 prednáškových miestností, kde má zabudovanú najmodernejšiu multimediálnu technológiu.
„Študenti si to pochvaľujú, naši pedagógovia sa konečne dostali do štádia, kedy im stačí prísť s USB kľúčom do prednáškovej miestnosti. Sme vybavení tak, ako ktorákoľvek svetová univerzita. Už sa nemusíme hanbiť, ak k nám príde návšteva zo zahraničných univerzít.“
Stredoškoláci „matiku“ veľmi nemusia
Slovenské univerzity v porovnaní so svetom veľmi neexcelujú. V rebríčkoch kvality sa umiestňujú hlboko pod niekoľkými stovkami. A. Čižmár túto skutočnosť vníma, no netvrdí, že sa TU čoskoro dostane do prvej stovky.
„Sledujeme údaje, čo sa týka najlepších univerzít. Nie sme na prvých priečkach, tak skoro sa do prvej stovky ani nedostaneme. Objektívne poviem, že dvadsať slovenských verejných vysokých škôl pracuje s takým rozpočtom, aký má jedna štandardná priemerná európska univerzita. Našou ambíciou je stúpať v rebríčku, nerobíme však z toho drámu.“
Podľa Čižmára absolventi TU nie sú zlí, uplatňujú sa na trhu práce doma a v zahraničí. Firmy navyše žiadajú stále nových absolventov. Porovnanie absolventa TU a špičkovej EU univerzity vraj nie je jednoduché.
„Nemôžeme všetko zužovať len na peniaze. Je to o tom, aká kvalita študentov nastúpi na univerzitu. My potrebujeme kvalitu v matematike a v disciplínach prírodovedeckého charakteru. Je to aj o kvalite stredoškolákov, to je ale celospoločenský problém. Je pravda, že prichádzajú počítačovo gramotnejší, na druhej strane sa možno matematika na SŠ trocha zanedbáva. Mnohí absolventi ale odchádzajú za prácou do zahraničia a nemajú problém sa uplatniť.“
Problémom sú internáty
Kde najviac TU tlačia problémy? V súčasnosti má 16-tisíc študentov, je nutné, aby absolventi boli ešte kvalitnejší.
„Kvalitu stredných škôl priamo ovplyvňovať nevieme. Od budúceho roka preto zavedieme povinné prijímacie skúšky z matematiky na všetkých fakultách. Chceme dať signál okoliu, že kto chce študovať techniku, musí matematiku ovládať. Možno trochu riskujeme, že sa nám neprihlási toľko študentov, ale chceme zvyšovať kvalitu.“
Príjmy tvorili 67 miliónov eur, štát dal z toho TU 36 miliónov eur, zvyšok si univerzita vykryla z iných zdrojov.
„Vieme si na seba zarobiť, vieme sa rozvíjať. Peniaze by sme potrebovali na modernizáciu internátov. Ponúkame 5 000 lôžok, postupne modernizujeme jednotlivé časti, ale stále je to málo."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári