Na pozemkoch okolo bývalého futbalového štadióna vo Všešportovom areáli na Moldavskej napokon nevyrastie moderné multifunkčné obchodné centrum. Spoločnosť Avalta teraz hľadá kupca na lukratívne pozemky po zbúranom štadióne.
KOŠICE. V priestoroch bývalého štadióna sa aj včera pohybovali ťažké mechanizmy Inžinierskych stavieb, ktoré dokončovali jeho premenu na rovnú plochu.
Pred dvomi rokmi vlastník pozemkov vo VŠA, spoločnosť Avalta, opisovala centrum, ktoré chcela postaviť, ako jednu z dominánt Košíc. Teraz sa už podľa šéfa Petra Babalu stavať nebude.
„Projekt multifunkčného centra sa nebude realizovať kvôli situácii na trhu a s tým súvisiacim dopytom. V súčasnosti nie je v Košiciach priestor na projekt tohto typu, preto sme od neho ustúpili. Pripravujeme predaj,“ uviedol pre náš denník konateľ Avalty Peter Babala.
Rokujú s kupcami
Potvrdil, že jeho firma, ktorej vlastníkom je na Cypre registrovaná spoločnosť Anorath Holdings Ltd, spolupracuje so známou finančnou skupinou Penta. „Poskytujú nám konzultačnú činnosť,“ skonštatoval.
Celý areál s rozlohou 10,6 hektára ponúka spoločnosť Penta Investments na svojej webstránke s odkazom na to, že je v prípravnej fáze. Penta predtým plánovala časť pozemkov predať a zvyšok individuálne developovať.
Podľa hovorkyne košického magistrátu Martiny Viktorínovej sú pozemky vo VŠA na základe územného plánu určené pre mestské a nadmestské občianske vybavenie ako napríklad pre zdravotníctvo, sociálnu starostlivosť, školstvo, kultúru, obchod, služby, verejné stravovanie a prechodné ubytovania vrátane hotelov s funkciou mestských priestranstiev a námestí.
Babala zatiaľ kvôli prebiehajúcim rokovaniam nechcel byť konkrétny, aké by mohlo byť ďalšie využitie ich pozemkov. Nevylúčil, žeby tam napr. mohli vyrásť aj administratívne budovy s kancelárskymi priestormi, prípadne menšie obchodné centrum.
História futbalového štadióna na VŠA
* Všešportový areál a futbalový štadión postavili v roku 1976 aj v rámci akcie Z, pričom premiérový futbalový zápas na ňom obstarali reprezentácie vtedajšej ČSSR a Sovietskeho zväzu (2:2).
* Za čias primátorovania Rudolfa Schustera si mesto od bývalých VSŽ požičalo 126 miliónov korún a založilo celé VŠA aj s priľahlými pozemkami. Sídlil tam v tom čase aj futbalový klub 1. FC Košice, patriaci Rezešovcom rovnako ako väčšina akcií VSŽ. Mesto dlh nesplatilo a nehnuteľnosti získali VSŽ.
* Vtedajšie železiarne ešte za éry A. Rezeša ohlásili v roku 1997 prestavbu štadióna za 2 miliardy vtedajších korún na futbalový chrám so zatváracou strechou. Megalomanský projekt sa nikdy nerealizoval.
* Po predaji VSŽ americkej firme U. S. Steel sa k štadiónu a priľahlým pozemkom dostala finančná skupina Penta, ktorá sa snažila zmeniť územný plán mesta tak, aby VŠA neslúžil už len na športové aktivity. To sa im podarilo až v roku 2009, keď mestské zastupiteľstvo schválilo na tretí pokus zmenu územného plánu, čím sa hodnota pozemkov zvýšila podľa odhadov realitných maklérov z dvoch na 20 miliónov eur.
* Následne na to predstavila spoločnosť Avalta projekt multifunkčného centra Košice-VŠA v hodnote 112 miliónov eur. Táto suma sa neskôr znížila na 48,5 milióna eur. Avalta zároveň prisľúbila mestu, že miliónom eur prispeje na vybudovanie ciest v okolí VŠA a dá aj 35 000 eur na prezentácie mesta na investičnom veľtrhu v Cannes v roku 2010.
* Výstavba Multifunkčného centra mala začať už minulý rok a Košičania ho mali začať využívať od leta 2012.
jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári