KOŠICE. Stano Rakús je napoly umelcom a vedcom. Z umenia si dokáže vziať cituplný prejav, štylistické ozdoby a vyberaný humor, z vedy vie vyťažiť množstvo filozofických a literárnych poučiek. Jeho úvahy o literatúre, publikované na pokračovanie v denníku Sme, stoja za pozornosť. „Do knihy Hovoriť niečím iným sme vybrali 50 esejí, ktoré prezentujú autorov pohľad nielen na obsah, ale i formu diel,“ uviedol jeho vydavateľ Koloman Kertész Bagala.
Rakús sa pri rozprávaní dostával k jadru problému veľkými okľukami. Publikum muselo mať obrovskú dávku trpezlivosti.
„Ide o pozostatok mojich prednášok na vysokej škole. Niekedy pri odpovedi zabudnem, aký bol vlastne zmysel otázky,“ zavtipkoval. Rakúsových fanúšikov zaujímali aj jeho názory na vybraných autorov. Za zmienku stojí hlavne poznámka: „Tvorcami kníh nie sú len ich autori, ale aj čitatelia.“
Aj keď sú Rakúsove úvahy a teórie ťažké na pochopenie, prinášajú do literatúry čerstvý vietor. No tešiť sa môžu najmä tí, ktorí majú radšej jeho prozaickú tvorbu.
„V budúcnosti sa budem venovať poviedkam, mám veľa rozpracovaných nápadov. Eseje plánujem písať len v rámci denníka Sme,“ skonštatoval.
Autor: dnk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári