Korzár logo Korzár Košice

Mesto kultúry: Košice a KSK sa vyhli súťažiam architektov

Košice a Úrad KSK požiadali pamiatkarov o rozhodnutie k zámerom na prípravu 12 investičných projektov v rámci EHMK 2013. Ani na jediný nevyhlásili architektonickú súťaž.

Krajšie nádvorie. Dvor knižnice na Hlavnej ulici ešte vylepšia.Krajšie nádvorie. Dvor knižnice na Hlavnej ulici ešte vylepšia. (Zdroj: Judita Čermáková)

Mesto Košice a Úrad Košického samosprávneho kraja požiadali Krajský pamiatkový úrad o rozhodnutie k zámerom na prípravu 12 investičných projektov v rámci EHMK 2013. Ani na jediný nevyhlásili architektonickú súťaž. Samosprávy tvrdia, že to nebolo potrebné, alebo chýbal čas. Pamiatkari kritizujú, že bez súťaže a verejnej diskusie býva neraz výsledkom pre obyvateľov neakceptovateľná stavba. Tá potom kazí centrum mesta mnoho rokov.

KOŠICE. Keď vyrastie niečo nové v historickom jadre mesta a nebude to vyzerať podľa predstáv, na vine budú, ako zvyčajne, pamiatkari, že to dovolili postaviť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tí sa však bránia, že oni iba chránia to, aby sa pamiatky nedevastovali. Nezodpovedajú za to, čo nové sa postaví.

Pamiatkari: Architekti by mali súťažiť

Novú výstavbu a každú zmenu v pamiatkovom území posudzuje Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) v súlade so Zásadami ochrany pamiatkovej rezervácie a výsledkami pamiatkových výskumov. Ku každej novostavbe spravidla žiada predloženie priestorovej vizualizácie a pracovného modelu.

„KPÚ však neposudzuje v prípade novostavieb autorský prínos architekta, ani spôsob funkčného využitia územia. K týmto otázkam sa vyjadruje príslušný odborný orgán mesta - Útvar hlavného architekta,“ vyjadrila sa riaditeľka KPÚ Košice Kristína Markušová.

„My môžeme predpísať archeologický výskum a vydávame rozhodnutie o zámere, v ktorom určíme podmienky, týkajúce sa výšky, šírky, prípadne uličnej čiary. Korektné by bolo, keby architekti súťažili, porota vyberie to najvhodnejšie a verejnosť sa k návrhu môže, ale nemusí prikloniť. Tým, že sa to robí bez súťaží, každá novostavba sa stáva kauzou. Aj keď je to súkromný investor, samospráva má páky na to, aby ho donútila postaviť také dielo, ktoré ľudia budú akceptovať. Preto je vhodné informovať verejnosť predtým, než sa niečo postaví,“ uviedol Martin Mokriš z KPÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Ako príklad uvádzajú pamiatkari zámer obnovy Mestského parku, na ktorý bola svojho času vyhlásená architektonická súťaž, takže sa široká verejnosť s ním mohla oboznámiť a vyjadriť sa.
Z 12 najnovších investičných aktivít projektu EHMK 2013 však nevypísali mesto ani kraj žiadnu architektonickú súťaž. Verejnosť teda nevie, ako projekty zmenia tvár jednotlivých lokalít.

KSK: Nebol čas ani peniaze

KSK má z 12 aktivít pod palcom sedem. „Investičné projekty KSK reprezentuje koncepcia Ostrovy kultúry – otvorené zóny. Vo väčšine ide o vstupné časti, nádvoria, átriá ku kultúrnym inštitúciam v centre mesta. Snažili sme sa zvoliť čo najprijateľnejší a finančne najmenej náročný variant,“ poskytla vyjadrenie hovorkyňa KSK Zuzana Bobriková.

Ako dodala, ministerstvo kultúry v júli vyzvalo KSK, aby predložil žiadosti o nenávratné finančné príspevky, ktorých výška bola stanovená na takmer 11,760 milióna eur. Päťpercentný príspevok KSK predstavuje 585-tisíc eur. Na všetky samotné projekty bolo vyhlásené verejné obstarávanie. Nevolili sme architektonické súťaže, pretože otvorené zóny majú veľa limitujúcich faktorov. Popri obmedzených finančných zdrojoch je to predovšetkým to, že proces finančného mechanizmu pre EHMK sa posúval a dostal by sa do časovej tiesne. KSK v najbližších týždňoch na verejnej prezentácii predstaví všetkých sedem zón.“

SkryťVypnúť reklamu

Mesto sa spolieha na ÚHA

Magistrát obhajuje absenciu architektonických súťaží tým, že „sa neuskutočnili v čase, keď na to bol čas, preto dnes korigovaním návrhov projektantov a výberom najlepšieho architektonického riešenia bol poverený referát útvaru hlavného architekta. Ten má plnú dôveru vedenia mesta“, uviedla hovorkyňa magistrátu Martina Viktorínová. Dodala, že architektonická súťaž nie je jediný spôsob participácie verejnosti na projektoch, a najmä pri jednoduchších je možné verejnosť zainteresovať inými formami.

Po tom, čo sme sa o problematiku začali zaujímať, mesto vyhlásilo architektonickú súťaž na Košický hrad.

DVANÁSŤ INVESTIČNÝCH ZÁMEROV

Čo všetko sa v Košiciach zmení

Projekty KSK

Na Hviezdoslavovej sa pripravuje prístavba vstupných a verejných priestorov k národnej kultúrnej pamiatke Verejnej knižnici Jána Bocatia.

V budove knižnice na Hlavnej v Barkóczyho paláci sa zas má riešiť infraštruktúra a architektonická úprava nádvoria.

Ďalšiu pamiatku - Východoslovenskú galériu na Hlavnej – čaká komplexná obnova a novostavba výstavnej siene pod celou plochou nádvoria.

Obnoviť sa má aj budova Divadla Thália na Grešákovej ulici.

V budovách Bábkového divadla na Tajovského a Alžbetinej sa chystá pamiatková obnova, dispozičná úprava dvora a vytvorenie bezbariérového prístupu.

Nový rozmer by mala dostať Ulička remesiel na Hrnčiarskej. Plánuje sa tam obnova stredovekej Katovej bašty, ako aj novostavba zaniknutého objektu.

Chystá sa aj rekonštrukcia historickej účelovej budovy Východoslovenského múzea na Námestí maratónu mieru.

Projekty mesta

V rámci projektu Zachráňme kaštieľ sa má uskutočniť komplexná pamiatková obnova kaštieľa v Krásnej nad Hornádom. Súčasne sa má postaviť moderná celosklenená prístavba.

Obnovovať sa bude tiež pamiatkový objekt Slovenského technického múzea. Na odstránenie čakajú rušivé prístavby z priľahlého pozemku a robiť sa má úprava nádvoria.

Zámerom projektu Košický hrad, z ktorého sa má vytvoriť archeologický skanzen, je obnova architektúry, vyčistenie skalného brala a vnútorného areálu, archeologický výskum, konzervačné a rekonštrukčné práce.

Na Dóme sv. Alžbety sa má obnoviť a reštaurovať južná veža aj časť interiéru katedrály.

Posledný z projektov sa týka obnovy parku na Moyzesovej ulici.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 594
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 851
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 655
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 808
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 207
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 469
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 767
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu