Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky
V KRÍZOVOM CENTRE V KOŠICKEJ NOVEJ VSI NAŠLA PRECHODNÝ DOMOV AJ ŠTEFÁNIA DEMETEROVÁ S TROMI DEŤMI

Po detstve v detských domovoch teraz strieda krízové centrá

Životné osudy sú rôzne. Niektoré sú lepšie, iné horšie. Niekedy život naberie zlý smer z ničoho nič, inokedy ho osud nalinkuje po svojom už od začiatku. Podobne sa rozhodol aj v prípade Štefánie Demeterovej. Vyrastala v detskom domove tak, ako osudoví muž

Štefánia s ratolesťami na jesennej vychádzke.Štefánia s ratolesťami na jesennej vychádzke. (Zdroj: Veronika Janušková)

i v jej živote. Podobne tak i rodičia a súrodenci, ktorých nikdy nevidela.

Štefánia sa narodila 18. septembra 1983 v Levoči. "Vyrastala som v Detskom domove Hostovice, okres Snina," spomína útle žieňa. "Rodičov nepoznám. Od vychovávateliek som sa však dozvedela, že moja mama mala v čase, keď ma porodila, 15 rokov a bola v polepšovni. Otec mal asi 16 - 17 rokov. Vraj mám aj dvojča a ešte jedného súrodenca, postihnutého brata. Netuším, kde sú. Momentálne bývam v krízovom centre v Košickej Novej Vsi so svojimi tromi deťmi. Števka má osem rokov, Kristiánko rok a Miriam dva mesiace."

Detstvo Štefánie v detskom domove nebolo zlé, aj škola jej išla. Základnú skončila s dobrými známkami, najhoršou bola trojka. Potom začala študovať na odbornom učilišti internátnom (OUI) v Snine v odbore obuvník. "Mala som však veľmi ťažkú pubertu, aj vďaka kamarátke, ktorá na mňa mala veľký vplyv. Zhoršila som sa v škole a dosť som vystrájala. Utekala som z domova cez okno. Mala som asi 17 rokov a nechcela som vôbec študovať. Neznášala som tresty a bola som trucovitá. Čo mi zakázali, na truc som urobila. Potom sa však jedna vychovávateľka naštvala a zbila ma. Začala mi pomáhať, aby som začala byť normálna. Brávala ma aj k sebe domov, aby som sa upokojila."

Školu napokon dokončila a získala výučný list. Mala vybavenú aj prácu, no nastúpiť do zamestnania už nestihla. "Postaral sa o to" priateľ z domova menom Rudo. "Mala som 19, keď som s ním ostala tehotná. Nevedela som však, že som 'v tom'. Menštruáciu som už predtým mala iba občasnú, niekedy neprišla aj niekoľko mesiacov. Navyše som takmer nemala brucho. Iba som raz prišla za vychovávateľkou, že cítim kopanie na ľavej strane brucha. Vtedy vyšlo najavo, že som tehotná..."

V tom čase bývala u súdom určenej rodiny. "Oni mi veľmi pomáhali aj s dcérkou Števkou, ktorá sa mi narodila. Neskôr som s ňou odišla do Žakoviec pri Kežmarku, ktoré zriadil jeden kňaz. Bolo do zariadenie pre bezdomovcov, narkomanov, basistov a ľudí v núdzi. Vybavila mi to rodina, u ktorej som bývala." S otcom dieťaťa kontakt stratila A hoci on chcel so Štefániou žiť, ona to zo strachu odmietla. Neskôr odišiel pracovať do Írska a už o ňom nepočula.

V Žakovciach ostala päť rokov. "Bolo to ako v rodine. Ráno sme nakŕmili deti, o pol ôsmej sme šli na omšu do kostola. Po omši sme dali malé deti spať, pripravovali sme obed, pri jeho varení sme sa striedali. Potom som si prala, žehlila... Bolo nám tam dobre. Po piatich rokoch sme museli odísť a tak sme šli do krízového centra v Medzilaboriaciach. Bývali sme tam ďalšie dva roky."

Tam dala Štefánia dcérku do škôlky a ona si hľadala prácu. "Bola som sa pýtať v Tescu, či by som mohla robiť vzadu v sklade, vyberať tovar a tak. Povedali mi, že nie, lebo som Rómka... Predtým, vo Svidníku, som sa bola pýtať na prácu, tiež mi povedali, že ma nevezmú, lebo som Rómka..."

Vlani, keď mala Števka sedem rokov, do života jej mamy vstúpil ďalší muž. Adam. "Takisto pochádzal z detského domova a býval v tom centre v Medzilaborciach. Veľmi skoro som otehotnela a ako v prvom prípade, až v siedmom mesiaci som zistila, že som tehotná. Mala som malé brucho, dokonca aj v deviatom mesiaci. Bolo to veľmi ťažké. S Adamom sme si našli bývanie cez Červený kríž v Snine. Mali sme peniaze aj dohodu s riaditeľkou. Ibaže, keď sme tam prišli, vyhodila nás. Ostali sme na ulici. Psychologička z Červeného kríža bola Rómka a ona nám veľmi pomáhala. Zašla za primátorom mesta a ten si zavolal riaditeľku Červeného kríža. Aj nás. Ona totiž hovorila, že sme nezaplatili, čo bola hlúposť. My sme sa ohrádzali a ukazovali peniaze. Napokon riaditeľka ustúpila a my sme sa nasťahovali."

Bývanie tam však opisuje Štefánia ako hrozné. "Riaditeľka na mňa bola nahnevaná kvôli tomu problému u primátora a robila mi strašné prieky. Napríklad som mala veci v skriniach úhľadne poukladané a ona mi ich vyhádzala. Alebo mi nanosila do izby blato... Bolo to ťažké. Kvôli tomu stresu som Kristiána porodila minulý rok v auguste predčasne v siedmom mesiaci. Bála som sa, čo bude s nami ďalej. Keď som porodila, dostala som pôrodné 600 eur. Riaditeľka povedala, že 300 jej musím dať. Vraj máme dlhy na nájomnom."

Napriek tomu, že sa Kristián narodil v siedmom mesiaci, nemá žiadne zdravotné následky. "Akurát je veľký nervák. Trhá si vlásky, hádže sa o zem... Môj priateľ bol z toho všetkého takisto nervózny. Ale on je dobrák, on sa so ženami neháda, nenadáva im. Nie je ten typ. Rozhodol sa však, že je to neúnosné a že odtiaľ musíme odísť. Ja s deťmi som odišla do Hanušoviec nad Topľou do krízového centra a Adam do Vranova nad Topľou. S nami ísť nemohol, lebo moje zariadenie je len pre matky s deťmi."

V tom čase Štefánia nepracovala, bola na materskej dovolenke, a nepracoval ani Adam, vyučený košikár s maturitou. "Snažila som sa mu pomôcť, aj on si hľadal prácu alebo aspoň brigádu. Všade mu však povedali, že je Róm a oni Rómov neberú. Pracovať však veľmi chcel. Napokon začal aspoň predávať časopisy Nota Bene. Kým sme bývali v Hanušovciach, často za nami chodil, stále niečo doniesol, malému nosil plienky."

Toto centrum mohla Štefánia s deťmi obývať iba osem mesiacov. Keď ho opúšťali, zistila, že je znovu tehotná. Čakala Miriamku. "Prvého júla tento rok mi vzali Kristiánka a Števku do krízového centra Čemerné pri Vranove. Ja som zostala tehotná na ulici. Bola som v siedmom mesiaci. Našťastie bolo leto a Adam zohnal stan, takže to nebolo až také hrozné. Vedela som však, že to takto ostať nemôže. Požiadala som o pomoc košický Úsmev ako dar. Práve tejto organizácii ďakujem za to, že som teraz v Krízovom centre v Košickej Novej Vsi a Ivke Hološovej ďakujem zvlášť za to, že mám všetky tri deti pri sebe."

Otec dvoch detí je momentálne vo Vranove. Posledné dva týždne sa však Štefánii neozval. "Ja som mu povedala, že ak urobí niečo zlé, má smolu a neprijmem ho. Keď príde, príde. Keď nie... Ja už chcem žiť len pre deti. Chcela by som žiť normálny život, vo svojej domácnosti. Veď celý svoj život od odchodu z detského domova iba striedam krízové centrá." Ďalšie deti už Štefánia mať nebude. "Naposledy mi lekár povedal, že by to bolo veľké riziko. Do tretieho mesiaca by som na sto percent potratila."

Životom sa Štefánia prebíja sama. S pomocou od rodiny počítať nemôže, keďže nevie, kde je. Navyše, ak by ju aj rodičia hľadali, neprijala by ich. "Vzdali sa ma a mňa nezaujímajú, aj keby ma hľadali. Súrodenci áno, lebo oni za to nemôžu. Raz, mala som asi 13 rokov, prišla do domova žena, ktorá sa predstavila menom, aké má moja matka. Vyhľadali ma a vychovávateľka mi povedala, že je to moja mama. Ja som však povedala: 'Ja nemám mamu. Vy ste moja mama.' Vychovávateľka prikývla, veď ona ma vychovávala od malička. Moja mama mi doniesla 500 korún, chcela si ma kúpiť. Vyhodila som ju. Mám k nej odpor. Vychovávateľky mi povedali, že keď som mala tri roky, ukradla ma z decáku a chcela ma hodiť pod auto. Volali políciu a že vraj bola v base. Netuším, prečo to urobila."

Najväčší hnev má Štefánia na svoju mamu z inej príčiny. "Neodpustím jej, že ona, hoci bola z detského domova, aj mňa dala do domova. To sa predsa nerobí. Ja by som svoje deti nikdy nedala do domova. Bola som bez nich niekoľko týždňov, kým mi ich dali sem, do Košíc. Plakala som a stále som chodila vedenie 'otravovať', kedy ich dostanem..."

Do budúcnosti má Štefánia jasné plány. Keď najmladšia dcéra dovŕši rok, začne si hľadať prácu, aby mohla deťom vytvoriť aspoň aký-taký domov. "Dám ich načas do krízového centra, hoci to bude pre mňa veľmi ťažké. Chcem totiž zarobiť peniaze, aby sme mohli bývať vo vlastnom. Na Adama sa nespolieham. Najviac sa bojím, že by som dopadla ako mnohí, ktorí bývajú napríklad na Luniku IX. Tak by som nechcela dopadnúť. Ja ani po rómsky neviem. Kým budem na materskej, plánujem pracovať aspoň tých niekoľko hodín, ktoré môžem. Chcem sa ísť opýtať do Tesca, Billy... Možno ma vezmú..."


Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 3. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 4. Znalec slovenského brandy
 5. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 1. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 2. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 3. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 4. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 5. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 859
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 544
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 4 941
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 543
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 509
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 506
 7. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 275
 8. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 3 197
 9. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 993
 10. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 2 791

Blogy SME

 1. Denis Jánošík: Nevidiaci a slabozraký
 2. Anna Milanová: Strom a Klíma ťa potrebuje... 2021
 3. Katarína Tóthová: Objatie a jeho sila
 4. Marián Kozák: Anton Benča - životný príbeh
 5. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes.
 6. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju!
 7. Iveta Bakitová: Taliansko - poznávanie známych aj menej známych miest pokračuje
 8. Štefan Vidlár: Autority
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 647
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 12 432
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 112
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 504
 5. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 5 163
 6. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 4 028
 7. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 845
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 715
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hlasovanie poštou sa už začalo.

Otázky a odpovede o voľbách v Nemecku.


23 h
Ilustračné foto.

Časť D4/R7 sprístupnia o týždeň.


21 h
Miroslav Kollár na tlačovej konferencii po zvolení za predsedu strany Spolu.

Vo voľbách na sneme strany porazil Juraja Hipša.


TASR a 1 ďalší 11 h
Thajská vláda plánuje zriadiť centrum na boj proti neovereným správam na sociálnych médiách.

Dokedy sa chceme prizerať, ako nám lži na internete zabíjajú spoluobčanov?


Martin Klus 24. sep

Blogy SME

 1. Denis Jánošík: Nevidiaci a slabozraký
 2. Anna Milanová: Strom a Klíma ťa potrebuje... 2021
 3. Katarína Tóthová: Objatie a jeho sila
 4. Marián Kozák: Anton Benča - životný príbeh
 5. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes.
 6. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju!
 7. Iveta Bakitová: Taliansko - poznávanie známych aj menej známych miest pokračuje
 8. Štefan Vidlár: Autority
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 647
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 12 432
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 112
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 504
 5. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 5 163
 6. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 4 028
 7. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 845
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 715
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu