ky na udalosti, ktoré im môžu predchádzať.
V novodobej histórii Slovenska nie je možnosť staviť si na nejakú politickú udalosť žiadnou novinkou. Po prvý raz sa objavili stávky na výsledky volieb v roku 1998, kedy skončila tzv. éra mečiarizmu. Potom sa dalo staviť si na voľby v roku 2002, 2006 i 2010. Podobne tak na voľbu prezidenta v rokoch 2004 a 2009. V jednej zo stávkových kancelárií sa dokonca v pondelok objavili kurzy na možný pád vlády. Kto si trúfol staviť "balík" peňazí na kurz 1,9, mohol, zarobiť celkom slušné peniaze...
"Myslím si, že toľko možných i nemožných alternatív, koľko sme vymysleli tentoraz, tu ešte nebolo," povedal nám šéf stávkovej kancalárie NATIPUJ Ivan Riskjezisk. "Začali sme udalosťami, ktoré sa do marca môžu stať. Napríklad, že sa tentoraz volebným lídrom SDKÚ DS stane Mikuláš Dzurinda. Ponechali sme aj kurzy na Ivetu Radičovú, ale sú pomerne vysoké. Vysoké sú aj pre možnosť, že si do marca 2012 založí vlastnú stranu. Nižšie sú pre prípad, že ostane v SDKÚ DS, no po verejnom prísľube jej šéfa, že ju podporia v najbližších prezidentských voľbách."
Miesto na kurzovej listine sa ušlo aj Vladimírovi Mečiarovi, že sa predsa len vzdá stoličky šéfa ĽS HZDS, Anne Belousovovej i Jánovi Slotovi, že sa v záujme prebojovania do nového parlamentu do tretice spoja. A že sa podobne zachová aj SMK a MOST-HÍD. Nechýbajú ani kurzy na to, kto povedie vládu do marca 2012, či na možnosť, že skrátenie volebného obdobia napadne nejaký súčasný poslanec na Ústavnom súde SR. Kým na tom by sa dalo celkom slušne zarobiť, naopak, najnižší kurz je na očakávaný krok Ivana Matoviča, že si založí vlastnú stranu. Kurz iba 1,4 je na postoj SDKÚ DS, že nevylúči povolebnú spoluprácu s Róbertom Ficom...
"Najväčšie možnosti ponúkajú stávky a kurzy na výsledky volieb a následné koaličné zoskupenia. Výrazné víťazstvo SMER-u SD je jasné, ostázne je, koľko percent získa. A na každé percento je iný kurz," pokračuje I. Riskjezisk. "Samozrejme, opäť nemôžem vymenovať všetky možné tipy, ktoré si môžu stávkujúci vybrať. Spomeniem len tie hlavné, resp. kuriózne. Neprebojovanie sa do parlamentu ani jednej 'maďarskej' strany či ani jednej 'národnej'. Alebo tiež Sulíkovej SaS. Naopak, tipnúť si možno prekročenie 5-percentnej hranice v prípade ĽS HZDS. Rôzne možnosti sú aj povolebný vývoj. Od koalície SMER SD s SDKÚ DS až po obnovenie súčasnej 'štvorky'."
Kto teda dokáže predvídať a má chuť riskovať, môže na tipovaní celkom slušne zarobiť. Povolené sú totiž rôzne kombinácie, ktoré dokážu výsledný kurz vyhnať poriadne vysoko. Pravda, ako šéf NATIPUJ dodal, jednotlivé kurzy sa môžu vývojom udalostí meniť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári