akt, že sú zanedbané. Hrdzavejúce, posprejované, s olúpanou farbou, ostrými hranami a celkovo zúboženým vzhľadom. Zaujímalo nás, či mesto plánuje tieto objekty opraviť a zachovať, alebo odstrániť.
Niektoré diela sú ozaj "umelecké" kúsky. Hlavne preto, lebo pri pohľade na ne človek často netuší, čo tým súdruhovia mysleli a čo konkrétne majú predstavovať. Pred OC Terasa napríklad stojí niečo, čo vyzerá ako oheň. Popísaný, olúpaný a mimoriadne ostrý. Medzi Uherovou a Markušovou ulicou zasa hrdzavie čosi, čo deti nazvali raketou. Aký bol jej prvotný náter je nemožné zistiť, lebo ju ohlodal čas a hrdza. Prácu dokončili vandali. Oproti "rakete" cez cestu nad poliklinikou čnie do neba akási veža, tvorená úplne hrdzavými valcami.
Všetky sochy a plastiky sú vo vlastníctve Mesta Košice resp. Magistrátu mesta Košice a konkrétnym správcom je mestská organizácia Správa mestskej zelene (SMZ). „Primátor odporučil zvolanie čiastkovej inventarizačnej komisie (ČIK)," povedala nám vlani, keď sme tento problém riešili, Katarína Angelovičová z referátu pre styk s verejnosťou. "Jej úlohou bude zdokumentovanie týchto sôch v rámci mesta, aby následne bolo možné ich zverenie do správy príslušným subjektom." Súčasťou procesu dokumentácie predmetných sôch bola identifikácia pozemkov, na ktorých stáli. ČIK okrem výsledkov predostrela i návrhy o zaradení (evidencii) do majetku mesta vzťahujúce sa k jednotlivým sochám.
Nové vedenie má podobný názor a tiež v tejto veci koná. „Nemáme pocit, že by tieto diela niesli v sebe nejaký ideologický odkaz a je nám ľúto, ak sa nevníma ich umelecká hodnota," hovorí Linda Šnajdárová, z referátu styku s verejnosťou a médiami mesta Košice. „Sú to diela, ktoré dotvárajú verejný priestor, kultivujú vkus ľudí. Možno existuje skupina ľudí, ktorým umenie nechýba a o to dôležitejšie je sochy ponechať a venovať im primeranú starostlivosť, aby aj táto skupina ľudí mohla cit pre umenie znovu získať. Starostlivosť o spomínané sochy bola v minulosti komplikovaná, nakoľko neboli jasné majetkové pomery a vlastníctvo sôch."
Správcom sôch je SMZ, majiteľmi Mesto Košice. Momentálne to teda uľahčuje správcom plastík získanie financií, určených na ich údržbu, ktorých je nedostatok. Podľa L. Šnajdárovej, je napriek tomu snaha, dávať tieto diela postupne do poriadku. „Zachovanie týchto hodnôt je krédom teraz vznikajúceho VZN o pamätihodnostiach mesta. Prijatím tohto VZN bude posilnená aj právna stránka ochrany a obnovy predmetných diel."
Niektoré ošetrené a znovu farebne natreté plastiky zo sochárskeho sympózia v kove boli pred rokmi umiestnené na Terase. "Pred Luníkom VII je sympoziálne dielo od Estónca Riho Kulda, na Luníku I je dielo Štefana Belohradského Kompozícia a na Toryskej dielo Američana Caldwela Kinetická kompozícia. Tieto monumenty doplnili zostavu sochárskych diel, ktoré vznikali súčasne s architektúrou centier sídliska - ako fontána Rodina od J. Máthého, Fontána od J. Bartusza, tanečnice - alebo správne 'Karička' od Júliusa Machaja, Holubica od Františka Patočku, ale aj Akt od Františka Gibalu," dodáva L. Šnajdárová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári