Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Košické maratónske duo túži po londýnskych piatich kruhoch

Hoci do konania letných olympijských hier v Londýne zostáva necelý rok, predsa sa už v Slovenskom olympijskom výbore kalkuluje s počtom členov našej výpravy, ktorá by mala absolvovať najväčší športový sviatok. Niekorí musia splniť prísne kvalifikačné krit

Katke pomáhal pri premiére aj niekdajší olympionik Marcel Matanin.Katke pomáhal pri premiére aj niekdajší olympionik Marcel Matanin. (Zdroj: Veronika Janušková)

ériá, ktoré sú vstupenkou na najvýznamnejšie kolbištia. To platí i pre atlétov a vyznávačov nesmierne náročnej disciplíny - maratónu. Je sympatické, že o miesto na výslní sa usilujú dvaja členovia TJ Obal servis Košice - Katarína Berešová a Imrich Pástor.

Na rozdiel od iných atlétov možností dosiahnuť stanovený čas je pre nich len niekoľko. Obmedzený počet štartov tlačí na psychiku. Buď alebo. Špičkový maratónec si nemôže dovoliť bežať každý mesiac 42 195 metrov. To by rýchle vyhorel a okrem toho nebol by priestor na svedomitú prípravu. Na druhej strane malé množstvo podujatí, v ktorých sa dá zabehnúť stanovený čas, núti k maximálnej koncentrácii na deň D. V situácii, v akej sa nachádza slovenský maratón, by bolo veľmi užitočné, keby sa do Londýna kvalifikovali obaja.

Naša špička je viac než úzka, a to platí hlavne o ženách. "Je to nesmierne ťažká drina, ktorú nie každý mieni podstúpiť," konštatovala Ingrid Petnuchová, viacnásobná majsterka Slovenska, ktorá fandí práve Zemplínčanke K. Berešovej v košických farbách. Ide aj o zviditeľnenie a v historických reáliách, veď dosiaľ slovenské farby na olympiáde hájila iba malá hŕstka pretekárok. Ľudmila Melicherová bola v Soule 1988, Anna Straková-Pichrtová-Baloghová súťažila pred siedmimi rokmi za Česko a Zuzana Tomasová-Šaríková sa zase "objavila" pre Slovákov v Pekingu 2008, keďže dlhodobo žije v cudzine.

Práve trebišovská rodáčka, ktorá dovŕšila len 24. rok života, je prísľubom svitania na lepšie časy. V jej možnostiach je, aby sa vyšvihla na dobrú európsku úroveň. Pravda, všetko má svoju postupnosť a nemožno od nej čakať už teraz zázraky vzhľadom na vek a minimálne skúsenosti s maratónskym behom. Veď na 88. ročníku Medzinárodného maratónu mieru to bola iba jej premiéra. "Dať sa na túto prácu je nevyspytateľné, trošku i riskantné. Maratón si vyžaduje premyslenú taktiku, skvelý tréningový fundament, dodržiavanie pokynov a stanovených mét. Treba to mať najprv usporiadané v hlave, len samotná príprava nestačí," konštatoval pre médiá Gabriel Valiska, ktorý vedie oboch adeptov na OH.

Pred K. Berešovou bola jasná úloha - zvládnuť B-limit 2:43 hod. (A-limit je 2:37 hod.). Napokon za ním tesne zaostala. Iba 42 sekúnd ju delilo od toho, aby sa mohla tešiť na podujatie za kanálom La Manche. Teda sekunda na kilometer - vyrátaný priemer - jej nateraz vystavila stopku. Verme, že nie definitívnu. "Tri týždne som intenzívne makala na Štrbskom Plese a trúfala som si na čas okolo 2:40. Maratón som nikdy nebežala, dokonca ani na tréningu. Maximálne som prebehla 33 kilometrov, takže som bola trošku aj nesvoja a nervózna, ako to dopadne," konštatovala sympatická dievčina.

Jej špecialitou bol dosiaľ polmaratón. V ňom päťkrát dominovala práve na MMM. Len škoda, že táto trať v programe olympiády nefiguruje. Katka pred piatimi rokmi dala o sebe vedieť víťazstvom na MS v behu do vrchu v juniorskej kategórii, neskôr v behu na 10 000 na ME do 22 rokov bola ôsma. Na polmaratóne v Karlsruhe si vytvorila osobák 1:14:47 hod., a to bol impulz, aby začala koketovať s maratónom. "Dospeli sme k tomu po porade s trénerom. Začala som aj inak trénovať, pridala som na objeme." Samozrejme, podmienky, aké má, sú výsledkom len obrovskej priazne vo svojom klube, žiadala by sa väčšia podpora príslušných orgánov, aby mohla chodiť na zahraničné sústredenia a bola v kontakte s elitou. To, že jej limit o kúštiček ušiel, ju veľmi nerozladilo. "Otestovala som sa, viem, čo to maratón je. Koniec koncov, celkové 5. miesto nie je najhoršie."

Inak, je zaujímavé, že zajaca či lepšie povedané ťahúňa v Košiciach jej robil prvú októbrovú nedeľu Marcel Matanin, niekdajší olympionik, ale jej tempu nestačil. Aj s jeho pomocou, kým ho nechytili kŕče, sa Katkina pulzová frekvencia pohybovala na úrovni 180 - 181 a tempo 2:40 min. na kilometer bolo také, aké malo byť. Katku premiéra vyniesla na 4. priečku v slovenských historických tabuľkách. "Prvá polovica trate išla ako po masle," komentovala svoj prvý maratónsky beh K. Berešová. "Všetko klapalo, cítila som sa v pohode. Verila som si až po dvadsiaty kilometer. Tam ma rozhádzalo, že som nedostala svoj iontový nápoj. Ďalšie kilometre som bežala bez občerstvenia a to sa mi vypomstilo. Postupne som na trati bola iba s Marcelom, neskôr iba sama a proti vetru som sa začala trápiť."

Po tom, čo už bolo jasné, že limit nesplní, poľavila v úpornosti, myseľ ochabovala, a tak vysilená dobehla i do cieľa. "Úprimne povedané, viackrát som sa počas behu obávala, že limit nepokorím. Len tréner ma upokojoval, že všetko bude v poriadku. Aspoň som získala väčší prehľad, o čom maratón je. Treba sa vedieť vytrápiť, popasovať so sebou samým. V tomto vám nikto nepomôže, je to na pretekárovi, ako si poradí s nástrahami trate. Bezprostredne po dobehu ešte nevedela, či ešte tento rok sa podujme na reparát alebo si rozhodujúci útok na splnenie olympijského limitu nechá na jar. "Pravdaže, rada by som v Londýne bola a verím, že mám na to, aby som sa tam kvalifikovala. Tomu podriadim i ďalšiu prípravu. Tak, aby to nabudúce bolo ešte lepšie."

Limity sú naozaj neúprosné, ale kto chce niečo dokázať na OH, musí aj niečo vedieť. Kým v prípade K. Berešovej ani prípadný neúspech by neznamenal definitívny koniec nádejam a mohla by sa uchádzať aj o ďalšiu olympiádu, u Imricha Pástora je to iné. Má 37 rokov a teda zrelý vek na to, aby zúročil svoje skúsenosti a prehľad. Uňho je to prvá i s najväčšou pravdepodobnosťou posledná šanca. Prvý pokus na MMM mu tiež nevyšiel, dopadol ešte horšie ako jeho ženská kolegyňa. Na 32. kilometri svoje úsilie pretrhol a vzdal sa. "Trápil som sa už od začiatku, necítil som sa vo svojej koži. Polmaratónsku vzdialenosť som prebehol za hodinu a pätnásť minút, čo bol najslabší čas v kariére," bola jeho prvá reakcia pred novinármi.

Bežec, ktorý štyri razy po sebe vyhral titul majstra Slovenska v maratóne, nielenže si nesiahol na piaty primát, ale taktiež musí skladať reparát na ďalšom maratónskom podujatí. Imrich už po vari desiatom kilometri dostával signály od svojho tela, že niečo je v poriadku, lebo mal vysoké tepy a pritom neukrajoval z trasy takým tempom, aké si predstavoval. "Povedal som si, že to skúsim, keď nie s limitom, tak aspoň s víťazstvom v rámci domáceho šampionátu. Žiaľ, nevyšlo mi ani jedno, ani druhé, a som z toho dosť smutný, rozladený. Aj také situácie však bývajú, treba s tým rátať. Koniec koncov, nič sa nadobro neskončilo, ešte predsa mám príležitosť a je na mne, aby som ju chytil poriadne za pačesy."

Práve tréner G. Valiska avizoval, že jeho zverenec ešte nemá takú formu, aby si trúfol na čas 2:18, čo je B-limit (áčkový je 2:15), ale v jarnom období by jeho fazóna mohla nabrať celkom iné kontúry. I. Pástor by sa rád zaradil k takým našim velikánom ako Štefko, Višnický či Madár, ktorý ho pred časom aj trénoval. Mimochodom, pred svojím vystúpením aj avizoval, že keby sa čosi neočakávané na trati zomlelo, nebude to siliť a radšej to zabalí, aby neutrpela ešte viac psychika. "Podstatný je pre mňa konečný cieľ, a nie čiastkový," konštatoval zrelý pretekár, ktorý kedysi povedal, že maratón je pravá skúška charakteru. Táto vzdialenosť dokonale preverí aktéra po každej stránke. Nielen výkonnostnej, ale i morálnej a odhalí jeho hranicu odolnosti, schopnosti znášať utrpenie, bolesť a útrapy. Je zaujímavé, že rovnaký limit ako do Londýna, bol nastavený i na aténsku olympiádu, kam sa dostal Marcel Matanin. Niektoré národné zväzy určili ešte tvrdšie kritériá. Pri ohromnej plejáde skvelých maratóncov hlavne z Afriky sa treba činiť už v kvalifikácii, aby olympiáda nebola len výletom.

I. Pástor je optimista aj realista. To, že prvý raz v kariére nedokončil maratón a navyše práve počas svojej "srdcovky" - MMM - ho nezlomilo. Skôr posilnilo. Maratón je krutý aj v tom, že nikto si nemôže byť istý, ako dopadne. Nestačia iba tisícky nabehaných kilometrov a stovky absolvovaných podujatí. Každá akcia je iná. "Keď to nejde, tak to nejde. Proti tomu nič pretekár nezmôže. Vzdať som chcel už skôr, vari na pätnástom kilometri. Hlava chcela, no nohy neposlúchali, búrili sa. Tak som sa ešte nejaký čas mordoval, nechcel som takto dopadnúť, ale napokon sa inak nedalo, len predčasne skončiť." Aj náš zástupca ale tvrdí, že čo človeka nezabije, to ho posilní. Už teraz myslí na to, ako to nabudúce rozbalí, veď bolo by detinské po jednom nezdare lámať palicu. "Taká výzva, ako štart v Londýne, sa nedá vytesniť z mysle."




SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
  4. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  5. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  6. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  7. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  8. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  1. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  2. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  3. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
  4. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
  5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
  6. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
  7. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
  8. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 735
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 738
  3. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 6 636
  4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 467
  5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 100
  6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 3 047
  7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 469
  8. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 2 268

Blogy SME

  1. Jozef Varga: Z hardrocku, bluesrocku pri relaxácii si rád vypočujem aj ZZ Top
  2. Michael Achberger: Revolučným prístupom k zázračne štíhlym bokom: Tajomstvá, ktoré ženy typu 'hruška' musia poznať!
  3. Ivan Čáni: Poslanec NR SR vs. občan SR.
  4. Andrea Vörösová: J. A. Komenský... a ako ďalej?
  5. Soňa Kallová: Máme rovnaké podkarpatské korene. Podobnú súčasnosť. Máme aj rovnakú budúcnosť?
  6. Tina Gažovičová: Nemusíme vynachádzať koleso - ani pri inkluzívnom vzdelávaní
  7. Věra Tepličková: Naď už nevydržal tlak a odtajnil prísne tajné
  8. Anna Miľanová: Zub múdrosti... 2023
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 021
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 820
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 328
  4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 12 848
  5. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 6 963
  6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 370
  7. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 5 920
  8. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 5 666
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Otec Daniela Tupého chce poznať pravdu o vražde svojho syna.

Otec Daniela Tupého chce vedieť, kto stál za tým, že sa vyšetrovanie odklonilo od skutočných páchateľov.


23. máj
Šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin so žoldniermi.

Prigožin kritizuje armádu, odstaviť ho však Kremeľ nechce.


10 h
Sexuálna výchova nie je len o nasadzovaní kondómu či sexe. Je to oveľa komplexnejšia téma.

Rozprávali sme sa s Radkou Mikšík a Máriou Kubalovou.


25. máj

Vyšetrovanie policajnej razie v osade v Moldave sa vracia opäť na začiatok.


a 1 ďalší 1 h

Blogy SME

  1. Jozef Varga: Z hardrocku, bluesrocku pri relaxácii si rád vypočujem aj ZZ Top
  2. Michael Achberger: Revolučným prístupom k zázračne štíhlym bokom: Tajomstvá, ktoré ženy typu 'hruška' musia poznať!
  3. Ivan Čáni: Poslanec NR SR vs. občan SR.
  4. Andrea Vörösová: J. A. Komenský... a ako ďalej?
  5. Soňa Kallová: Máme rovnaké podkarpatské korene. Podobnú súčasnosť. Máme aj rovnakú budúcnosť?
  6. Tina Gažovičová: Nemusíme vynachádzať koleso - ani pri inkluzívnom vzdelávaní
  7. Věra Tepličková: Naď už nevydržal tlak a odtajnil prísne tajné
  8. Anna Miľanová: Zub múdrosti... 2023
  1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 021
  2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 820
  3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 328
  4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 12 848
  5. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 6 963
  6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 370
  7. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 5 920
  8. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 5 666
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu