Návštevníci burzy starožitností v obci Budimír (Košice-okolie) mohli vidieť v sobotu na vlastné oči svetoznámeho majstra Leonarda da Vinci, ako maľuje azda svoj najslávnejší obraz – Monu Lízu.
KOŠICE. V kaštieliku, ktorý bude možno už onedlho zreštaurovaný sa stretol slávny taliansky maliar a vynálezca v miestnosti, vyzdobenej originálnymi obrazmi, vrátane jeho „Poslednej večere“ až s dvomi Mona Lízami.
V historických odevoch pózovali košickému výtvarníkovi a maliarovi Imrichovi Tellingerovi, alias Leonardovi, až dve dievčatá. Monika a Magdaléna.
„Dve sú preto, lebo ten pravý Leonardo vraj trpel schozofréniou, preto si náš maliar môže do svojho obrazu vybrať z každej to najlepšie,“ povedal nám organizátor búrz, košický starožitník Karol Linhart. „Maliar dnes predvádza, ako asi mohol vznikať najslávnejší portrét v histórii ľudstva. Da Vinci ho namaľoval v roku 1503 až 1506 či 1507.“
Mona Líza vo fľaši
Leonarda, alias Tellingera, sme sa opýtali, ako je to s tým tajuplným kódom Dana Browna v „Poslednej večeri“. Spisovateľ totiž v knihe tvrdí, že Ježiš Kristus bol ženatý s Máriou Magdalénou a na obraze ju pôvodne Da Vinci namaľoval medzi ostatnými apoštolmi, ako sedí po boku Spasiteľa.
„To ostane tajomstvom, raz vám to ale prezradím,“ sľúbil nám výtvarník. Ten sa chystá, keďže vyrába aj miniatúry, napríklad hudobných nástrojov či kníh, vtesnať maličký obraz Mony Lízy na maliarskom stojane do sklenenej fľaše.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári