Výstavu prezentujúcu stavby na východnom Slovensku, ktoré projektovali českí architekti, ponúkajú priestory Štátnej vedeckej knižnice (ŠVK) na Pribinovej 1.
KOŠICE. Na 17 paneloch nazerá do histórie slovensko-českých vzťahov v oblasti staviteľstva a architektúry. Výstavu pripravenú v rámci Dní českej kultúry môžete navštíviť do 4. novembra.
Po vzniku Československa roku 1918 sa aj na Slovensku v oblasti architektúry prejavuje snaha o nový funkcionalistický prejav. Toto úsilie je poznačené mimoriadne účinnou a všestrannou pomocou českej avantgardy.
„Nedostatok domácich architektov, chýbajúce odborné školiace centrum a literárne fórum priviedli na Slovensko mladých architektov z Čiech. Tí začínali vlievať do slovenského staviteľstva dlhoročné tradície, skúsenosti a názory českej architektonickej moderny. Mnohí z nich sa tu natrvalo usadili,“ naznačuje riaditeľ ŠVK Ján Gašpar.
Sanatóriá, kúpele i hotely
Prvá časť výstavy sa sústreďuje na roky 1920 až 1930. „Prejavuje sa tu záujem o bývanie nového človeka, o jeho pracovné prostredie. Niektoré stavby patria k vrcholným prejavom českých a moravských architektov.“
Patrí tu napríklad Masarykova kolónia bankových úradníkov v Košiciach od Josefa Poláška či rozsiahly blok poštovej budovy v Košiciach, ktorý navrhol architekt Bohumír Kozák.
„Výlučnou doménou pražských architektov na Slovensku bola štátna výstavba sanatórií a liečebných ústavov vo Vysokých Tatrách a v kúpeľných strediskách na základe vypísaných súťaží.“
Úzka spolupráca s českými architektmi, ktorá bola v roku 1939 na čas prerušená, sa znovu zintenzívnila po roku 1945. V ďalšej časti výstava približuje výstavbu škôl, zdravotníckych zariadení, v 60. rokoch obchodných domov, a v 70. rokoch niektorých tatranských hotelov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári