Najčastejším formám novodobého otroctva žien, mužov i detí patrí nútená práca v továrňach či domácnostiach, žobranie, prostitúcia, ale aj odoberanie a následný predaj ľudských orgánov.
KOŠICE. Pri príležitosti Európskeho dňa boja proti obchodovaniu s ľuďmi (18. 10.) včera v Košiciach prezentovali zástupcovia Ministerstva vnútra SR (MV SR) a Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) spustenie informačnej kampane súvisiacej s touto závažnou trestnou činnosťou.
Začínajú prevažovať muži
Prioritu v rámci kampane má propagácia bezplatnej Národnej linky pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi-0800 800 818. Určená je na poskytnutie preventívnych informácií pred vycestovaním do zahraničia, nadviazanie prvého kontaktu s potenciálnou obeťou obchodovania s ľuďmi a sprostredkovanie pomoci. Súčasťou kampane sú aj spoty, ktoré by mali vysielať bezplatne viaceré elektronické médiá. Tvárou kampane je známy slovenský herec Ján Gallovič.
„Jedným z posledných zistených bol prípad v obci Jarovnice v okrese Sabinov, kde päť ľudí robilo nábor na nútenú prácu v zahraničí,“ uviedol generálny riaditeľ kancelárie MV SR Jozef Hlinka. „Boli zadržaní a čelia obvineniu s obchodovania s ľuďmi. V Európe sa stane obeťami až 100–tisíc ľudí ročne, začínajú medzi nimi prevažovať muži nad ženami. Čo sa týka detí, obeťou sa každý rok stane minimálne jedno. Medzi novodobými otrokmi sú napríklad aj osoby s telesným postihnutím, nútia ich žobrať v uliciach.“
Deti predávajú rodičia
Podľa štatistík, bolo vlani do programu ochrany obetí zaradených 26 osôb, z toho 15 mužov, 10 žien a 1 dieťa. Nútenú prácu z nich robilo 15, prostitúciu 9 a žobrať museli 2 osoby. Najčastejšie sa takéto tragické osudy odohrávajú v Anglicku, Nemecku, česku, ale aj na Slovensku.
„Sú skupiny, ktoré sa neštítia zabiť človeka len preto, aby zastrašili ostatné obete obchodu s ľuďmi. Deti najčastejšie predávajú do otroctva ich vlastní rodičia.
Kampaň stála 17–tisíc, z Európskej únie sme dostali celkovo 150–tisíc eur. Obeťami sú predovšetkým ženy vo veku od 15 do 58 rokov a muži vo veku 17 až 58 rokov. Väčšinou sú nevzdelaní, pochádzajú zo zlých sociálnych pomerov, chudobní, naivní, neskúsení, málo informovaní a motivovaní najmä vidinou ľahkého zárobku.
Páchateľmi sú skôr muži ako ženy, ich vekové spektrum je veľmi široké, od 18 do 55 rokov. Ich motívom je jednoznačne finančný zisk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári