Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 19. september, 2020 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
PRODUCENT A MANAŽÉR JAROSLAV SLÁVIK TVRDÍ, ŽE V ŠOU ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT IDE NA TRH S VLASTNOU KOŽOU

Nemôže posunúť ďalej niekoho, za kým by jednoznačne nestál

Každú nedeľu večer sa vďaka obrazovkám televízie Prima a Joj a šou Česko Slovensko má talent dostáva tisíckam ľudí do obývačiek. Médiá ho pasovali do funkcie kata hviezdnej poroty.

J. Slávik má na talenty čuch...J. Slávik má na talenty čuch... (Zdroj: Judita Čermáková)

Každú nedeľu večer sa vďaka obrazovkám televízie Prima a Joj a šou Česko Slovensko má talent dostáva tisíckam ľudí do obývačiek. Médiá ho pasovali do funkcie kata hviezdnej poroty a nezabudne hádam pri žiadnom súťažiacom poznamenať, či sa do Las Vegas hodí, alebo nie. Jaroslav Slávik si cestu do Košíc našiel prednedávnom, keď v rámci akcie JOJ-ka v meste rozdával na Hlavnej ulici autogramy a úsmevy. Čas si našiel aj na rozhovor.

Do Košíc sa vybral krížom cez celé Čechy i Slovensko a sám priznáva, že si vie predstaviť aj lepšie strávený čas, ako na cestách. „Prísť na 'JOJ-ku v meste' beriem ako povinnosť. Na šou 'Česko Slovensko má talent' sa dívam ako na komplexnú vec. Je veľké množstvo ľudí, ktorí pracujú v zákulisí a ich ďalšie príležitosti a ponuky závisia od toho, ako dopadne tento projekt. No a ja som naučený dívať sa na podobné veci tak, že cítim zodpovednosť aj za nich," prezradil J. Slávik. „Tak ako oni idú na sto percent pri príprave programu, tak ja sa snažím urobiť tiež všetko pre to, aby to bolo úspešné. Robím preto všetko, čo je potrebné a aj čosi navyše. A práve to navyše je to, že prídem do Košíc rozdávať autogramy. Mojou povinnosťou je pracovať pre tých, ktorí pri príprave šou pracujú pre nás."

Pracovné povinnosti sa snaží nedeliť na tie príjemné a nepríjemné. Preto ani neuvažoval nad tým, či sa mu chce, či nechce ísť do Košíc. "Priznám sa však, že to nevnímam ako výlet cez celé Slovensko, lebo ak by som si mal urobiť príjemný deň, tak ho strávim inak. Mám rozčítaných päť kníh, jednu vlastnú mám rozpísanú a máme doma malého psíka, s ktorým je zábava. Takže si viem predstaviť aj lepšie strávený čas. Beriem to ako prácu, ktorá však v istom zmysle aj môže potešiť, lebo je príjemné vidieť ľudí, ktorí sa na vás tešia. Vážim si to. Rozdávať podpisy a úsmevy do fotoobjektívov ľudí, ktorí sa so mnou chcú odfotiť, beriem ako povinnosť voči projektu Česko Slovensko má talent, ako povinnosť voči ľuďom, ktorí prišli na Joj-ku v meste, ale i ako povinnosť voči sebe samému."

Dvojka lepšia ako jednotka

Šou Česko Slovensko má talent začali televízie Prima a JOJ vysielať nie dlho po skončení prvej série. „Táto nová séria je lepšia ako prvá. To jednoznačne. Našli sme vďaka nej neskutočne veľa neuveriteľných talentov. No a Martin Dejdar ako tretí porotca vniesol do šou nový rozmer. Program spĺňa všetko, čo ľudia čakajú od veľkej televíznej zábavy."

Pri hodnotení súťažiacich na kastingoch je J. Slávik často prísny. „Myslím totiž na to, že aj ja nesiem na trh svoju kožu. Nemôžem si dovoliť posunúť ďalej niekoho, za kým by som si jednoznačne nestál. Predsa len, ja som producent, ktorý potom v Las Vegas nesie zodpovednosť za víťaza. Takže takto sa na to aj dívam. Preto ma teší úspech niekoľkých finalistov prvej série, lebo fungujú naďalej, sú to hviezdy a tým sa potvrdili naše rozhodnutia posunúť ich ďalej. Lebo ono mať talent nestačí. Je to len 15 percent úspechu. Ďalších 15 percent je o šťastí a zvyšných 70 percent je o drine a tvrdej práci. Bez toho to nejde. Samozrejme, môže sa stať, že zle odhadneme ľudí, no našťastie - okrem jedného neslávne známeho prípadu - sme sa v prvej šou nemýlili. A všetci ostatní sa chopili príležitosti."

J. Slávik samozrejme ako producent i naďalej sleduje osudy finalistov, pre niektorých, ktorí sa presadili spevom, pripravuje vydanie cédečok. Nesnaží sa však udržiavať s nimi priateľský vzťah. „Nie vždy je priateľský vzťah lepší. Napríklad Martin Dejdar si so svojím manažérom vyká. Vykanie zabezpečuje istý rešpekt." Pri jednom zo súťažiacich, ktorý sa snažil zaujať talentom na imitovanie speváka Shaggyho však J. Slávik nezabudol poznamenať, že sa má snažiť, lebo Shaggy je jeho kamarát... „No, je to pravda, poznáme sa dlhé roky, ešte z čias, keď vo vydavateľstve BMI vydával prvé platne. Absolvovali sme kopu zábavných vecí, prednedávnom som bol u neho doma v New Yorku..."

Už dlhé roky sa pohybuje v prostredí, kde sa to svetovými hviezdami len tak hmýri. „Nič to však so mnou neurobilo. Sú to totiž také isté hviezdy ako hocikto iný. Len robia prácu, ktorá je viac na očiach a to je celé. Hoci sa stali verejným majetkom a každý ich na uliciach spoznáva a chce sa s nimi fotiť, tak sú to obyčajní ľudia so svojimi strachmi, túžbami. Žijú si svoj vlastný život. To najdôležitejšie, čo som sa naučil, je nebáť sa ich. Keď spoznáte svet veľkého šoubiznisu, tak vám síce ostane pokora, ale nemáte z nich trému. Nič sa predsa nestane, keď sa s nim porozprávate a na niečo sa ich opýtate. Hoc by to bola hlúposť, tak svet sa nezrúti."

Verejný majetok

Hoci sa na poli svetového šoubiznisu pohybuje dlhé roky, doposiaľ sa pohyboval v zákulisí. Vďaka prvej časti šou Česko Slovensko má talent však stratil anonymitu. Pred vstupom do projektu musel zvážiť aj to, že aj z neho sa stane ´verejný majetok´. „Keď mi však povedali, že budem v šou vedľa Lucie Bílej a Jana Krausa, tak čo som mal povedať? Samozrejme, isté obavy tam boli. Veď sama Lucia dokáže na pleciach udržať celý program. To isté J. Kraus. Tak som mal isté obavy, či mi nechajú priestor, respektíve, či si ho budem vedieť vydobyť. Na druhej strane tu bola silnejšia túžba do toho ísť. Veď ja vlastne hľadám talenty od svojich 19 rokov. Zrazu som mohol verejnosti ukázať prácu, ktorú viem, že robím dobre! Nezvažoval som preto ponuku dlho. Báť som sa začal až asi desať hodín pred prvým vysielaním," smeje sa.

Herci i speváci zvyknú hovoriť, že strata anonymity je daňou za slávu. „Ja si neveľmi všímam to, či ma ľudia na ulici spoznávajú. Navyše, na Slovensku netrávim väčšinu roka. Za prvý polrok tohto roka som precestoval 17 krajín, len v USA som bol šesť týždňov, takže nie je veľa času na to, aby som 'trpel' tým, že ma spoznávajú ľudia vďaka televíznej šou."

Mimo domu trávi zvyčajne viac ako polovičku roka. Posledné roky bol viac ako 200 dní mimo Slovenska. „Obe moje deti sú školopovinné, takže je nemožné, aby cestovali so mnou. Snažím sa trochu zmenšiť ten počet dní, kedy som preč, ale na druhej strane, keď tu sa nedeje biznis, tak čo by som tu robil? Ak nemôžem na Slovensku zarábať peniaze, tak idem do zahraničia. Možno v Prahe by sa to viac dalo skĺbiť, možno tam by som mohol viac času tráviť doma s rodinou..."

Čas nevrátite

Čas, ktorý nemôže kvôli práci tráviť s rodinou, sa ani nesnaží im vynahradiť. „Ako vrátite čas? Nijako. Ak si niekto myslí, že môže napríklad darčekmi vynahradiť prítomnosť svojej rodine, tak je to hlúposť. Lásku si nekúpite. Nežijem si s rodinou zlý život, no čo by som mal robiť, aby som bol s nimi viac? Napríklad začať chovať jesetery a zarábať na tom milióny? To by sa mi celkom páčilo," vraví s úsmevom.

"Mám však už 37 rokov a nemyslím si, že by bolo dobré v štyridsiatke začínať od nuly. Mám za sebou vyše 20 rokov kariéry a bola by hlúposť to celé zahodiť. Všetky skúsenosti, kontakty. Stále hovorím, že predávať teplý vzduch - čo je vlastne šoubiznis - je nedôstojná práca pre dospelého chlapa, ale nič iné som sa zatiaľ nenaučil. Časom možno prehodnotím svoje ciele. Teraz sa však chcem sústrediť na najbližších 12 mesiacov. Na vydanie novej platne Lucky Bílej, na povinnosti, ktoré v agentúre máme voči finalistom SuperStar i Česko Slovensko má talent. Sústreďujem sa na tie záväzky, ktoré prináša agentúra. V tomto som veľmi pragmatický."

Jeho pracovné povinnosti v podstate zahŕňajú servis pre tých, ktorí túžia po kariére v šoubiznise. „Čas a energiu vrážam do cudzích ľudí. No nakoniec - to robia aj iní, napríklad bankári... Zásadný rozdiel je v tom, že ja spolupracujem s umelcami, ktorí cez seba filtrujú svet okolo nás. Len nešťastný spoločenský tlak sa z nich snaží urobiť ľudí z iného sveta. Aj oni sú však ľudia, ktorí platia dane a chodia na záchod. Umelci nie sú ufóni, i keď pripúšťam, že občas je spolupráca s nimi zložitejšia," dodal s úsmevom.

Profil

Dátum narodenia: 9. október 1977
Znamenie: Váhy
Miesto narodenia: Bratislava
Rodinný stav: ženatý
Relax: hudba

Viete, že...

Jaroslav Slávik je producent a manažér. Už vo svojich 21 rokoch sa stal výkonným riaditeľom slovenskej pobočky gramofónovej firmy EMI. O niekoľko rokov neskôr viedol spoločnosť Warner Music vo východnej Európe.

Bol tiež šéfom pobočky holdingu AOL TIME WARNER pôsobiacej na Ukrajine a vo Viedni. Podieľal sa napríklad na organizácii prvého koncertu Madonny v Moskve. Objavil speváčku Ruslanu, víťazku Eurovízie 2004.

J. Slávik stál pri zrode agentúry TATA, ktorej aktivity zahŕňajú servis pre takých umelcov ako sú Simply Red, Shaggy, Arash, Marilyn Manson, Bob Sinclair, Anastacia a ďalší. Do apríla roku 2010 pôsobil v televízii Markíza vo funkcii šéfa Centra výroby a vývoja.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 3. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 4. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % až do 8,25 %
 5. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií
 6. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 7. Home (ale aj) Office
 8. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu?
 9. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu
 10. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov
 1. Foreigners will be centre stage in Bratislava for the whole week
 2. Poznanie
 3. Lákajú vás benefity poisťovní? Pri zmene si všímajte podmienky
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 5. Osud našich riek máme vo svojich rukách, nenechajme to plávať
 6. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 7. Pomohli sme tým, ktorí pomáhali
 8. Cenovo dostupná autokamera Mio a pritom sa skvelými funkciami
 9. Nová služba v Prešove – celoročný bezplatný zber elektroodpadu
 10. Prečo sa kanalizácia v našich mestách upcháva, keď prší?
 1. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 29 372
 2. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 24 199
 3. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 21 787
 4. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 14 376
 5. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 12 829
 6. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 11 327
 7. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 9 909
 8. Zažite liečivú silu minerálnych vôd. Obľubovali ich aj králi 9 907
 9. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 697
 10. Edícia autorov denníka SME: Malá kniha o zvieratách 3 8 144
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Šéfka hokejových klubov bola konateľkou firmy, ktorú zakladal Vadala

Aneta Büdi mala v minulosti aj politické ambície.

Aneta Büdi sa stala riaditeľkou Asociácie profesionálnych hokejových klubov.
Rozhovor

Ostrožovičovci: Neriešte suché či sladké víno, ale pocit, či chutí alebo nechutí

V dome vinárskej rodiny z Tokaja fľašu vína nenájdete.

Manželia Ostrožovičovci sú rozdielne osobnosti, ale vďaka tomu podľa nich napredujú tak v súkromí, ako aj vo firme.

Obchvat Košíc má stavebné povolenie od júna. Proces zabrzdil vlastník pozemku

Ak výstavbu nestihnú začať do zimy, projekt rozdelia.

Nový úsek rýchlostnej cesty sa bude napájať na diaľnicu D1 v križovatke pri Hrašovíku.

Loď Bohemia bude na Domaši premávať až do zimy

Previezla 38-tisíc ľudí. Záujem o plavby neutícha.

Loď Bohemia. Brázdi vody nádrže Veľká Domaša.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Z klebety o peniazoch Matovičovcov v Arca Capital vyrobil kauzu až sám premiér

Matovič je formálne jeden z najchudobnejších politikov.

Igor Matovič a jeho manželka.
Stĺpček Petra Schutza

Matovič má problém s krízovou komunikáciou

Arca Capital sa najviac podobá na kópiu Ficovho účtu na Belize.

Peter Schutz.
Profesor a odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry.

Luxusná bratislavská reštaurácia skrachovala. Predávajú ju v dražbe

V pozadí Molo Restaurant je aj schránka na Seycheloch.

Molo Restaurant na prehu jazera Kuchajda.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop