„Pred niekoľkými mesiacmi sa písalo ohľadom riešení neúnosnej situácie na Luniku IX," píše naša čitateľka. „Síce nie som Rómka, ale ako Košičanku ma zaujíma, čo je v tejto veci nové. Pohlo sa to nejako? Hovorilo sa o nejakej kategorizácii bytov. Už to prebehlo? Ako na to reagujú obyvatelia? Spolupracujú, či robia problémy? Aký to má vlastne význam? Je to vôbec na niečo dobré, alebo to budú zase iba naše do vzduchu vyhodené peniaze??"
Bytový podnik mesta Košice (BPMK) navrhol pred časom magistrátu zmenu kategorizácie bytov na uliciach Krčméryho, Podjavorinskej a Hrebendovej. Kategorizácia bytov bola nastavená tak, že byty mali byť rozdelené do kategórií 1, 3 a 4 podľa ich stavu. Cieľom akcie je poznať skutočný stav bytov na sídlisku.
Podmienkou vykonania kategorizície bytov je ich pasportizácia. „Prvá etapa pasportizácie (zaznamenanie stavebného stavu, porušenia objektov pomocou zápisu, foto- a videodokumentácie) už prebehla. Vykonávaná bola v 2. štvrťroku tohto roka," informuje hovorkyňa magistrátu Martina Viktorínová. „Na jej základe BPMK predložil materiál na schválenie mestu Košice k vykonaniu zmeny kategórií bytov vo vybraných bytových domoch v zmysle 'Opatrenia Ministerstva financií SR č. 01/R/2003'. Po schválení boli byty 1. kategórie v počte 148 prekategorizované na byty 3. kategórie v počte 36 bytov a byty 4. kategórie v počte 112 bytov. Všetky zmeny v cenových kategóriách jednotlivých bytov boli vykonané a účinné od 1. augusta 2011. Zároveň s účinnosťou od toho dátumu sú bytové jednotky v týchto bytových domoch, ktoré sú viac ako 1-izbové, prideľované viacerým rodinám na základe zmluvy o nájme izby." V praxi to znamená, že ak má byt tri izby, v každej býva iná rodina, lebo jednu dokáže platiť skôr, ako celý byt. Nájom za neho sa teda rozdelí na tri časti.
Reakcie miestnych obyvateľov na tieto novoty sú rôzne. „Obyvatelia na zmeny reagujú pozitívne aj negatívne (napr. radi by všetko chceli nové, opraviť a vymeniť), avšak bez toho, aby reálne začali platiť. Veľmi negatívne vnímajú a reagujú na skutočnosť, že sú byty odpojené od médií. Bohužiaľ, zistenie katastrofálneho stavu domov a bytov, hlavne vandalizmus a škody vznikajúce ničením majetku z dôvodu výkupu železa a kovov, nedovoľujú vykonanie niektorých investičných akcií na odstránenie tohto stavu."
Druhá etapa pasportizácie a návrhu zmeny kategorizácie bytov je naplánovaná na 4. štvrťrok tohto roku. „Hlavným cieľom je zníženie možných škôd na majetku mesta, ako aj zníženie narastajúceho dlhu. Ďalšie kroky budú závisieť aj od výšky prijatých finančných prostriedkov z nájmu a realizácií riešenia havarijných stavov."
Okrem toho sa do očisty sídliska začínajú zapájať aj samotní obyvatelia. V utorok 11. októbra sa totiž uskutočnilo na Magistráte mesta Košice stretnutie s neformálnou skupinou Rómov a Nerómov pod vedením Miroslava Tirdu, ktorý predstavil projekt Čistý Lunik IX - lepšie miesto pre deti. "Mesto sa rozhodlo podporiť projekt, ktorého hlavnými cieľmi je vyčistiť Lunik IX od komunálneho odpadu jeho obyvateľmi bez finančnej motivácie, výrazným spôsobom zlepšiť životné prostredie a podporiť zodpovednosť obyvateľov za svoje sídlisko," informuje Linda Šnajdárová z referátu styku s verejnosťou a médiami Magistrátu mesta Košice.
Mesto túto situáciu začalo riešiť aj s vládou, konkrétne s Ivetou Radičovou. Snaží sa totiž získať nejaké finančné prostriedky pre Lunik IX, aby sa splatili dlhy. Na prvý list však dostali Košice zamietavú odpoveď, na druhý zatiaľ žiadnu. A je otázne, či ju pri súčastnej situácii "hore" aj dostanú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári