Nie každý si môže odvoliť odísť za prácou na druhý koniec republiky či dokonca za hranice. Jednou z možností boli v minulosti rekvalifikačné kurzy na úrade práce. Ako sú na tom Košice?
Rekvalifikačný kurz môže mať viacero podôb podľa dĺžky trvania aj formy štúdia, pričom prevládajú celodenné alebo večerné formy absolvovania prednášok a nácvikov. Uchádzači o rekvalifikáciu, ktorí sa prihlásia prostredníctvom úradu práce, za vzdelávanie neplatia. Musia však spĺňať presne definované podmienky - registrácia nezamestnanej osoby a právoplatné rozhodnutie o zaradení do evidencie nezamestnaných. Ich absolvent by mal získať ďalšiu kvalifikáciu (napr. kurzy podvojného účtovníctva), špecializáciu (napr. kurzy BOZP, zváračské kurzy), spôsobilosť na výkon povolania (napr. masérske kurzy, kozmetické kurzy, vizážistické kurzy) či príležitosť na rozvoj vlastných záľub (napr. kreatívne kurzy, kurzy fotografovania) a tým zvýšiť vlastnú trhovú hodnotu.
„V súčasnosti Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) Košice, ako aj ostatné úrady na Slovensku v týchto dňoch vyhlásili, alebo pripravujú vyhlásenie verejných obstarávaní na vzdelávacie aktivity," hovorí Igor Jakeš z ÚPSVaR v Košiciach. „Po ukončení procesu obstarávania sa spustí realizácia vzdelávacích kurzov. ÚPSVaR Košice realizoval v roku 2010 vzdelávanie na získanie praktických a teoretických vedomostí a zručností v oblasti sieťových technológií - Sieťový akademický program CISCO; v oblasti zvárania - Základný kurz zvárania nelegovaných a nízkolegovaných ocelí." V oblasti služieb opatrovateľskej činnosti to bol kurz - Opatrovateľstvo pre krajiny EÚ a na získanie zručností k začatiu podnikania kurz - Začíname podnikať - podnikateľský plán. Celkovo pre 98 uchádzačov o zamestnanie (UoZ). V zmysle odborných poradenských služieb to boli kurzy: Orientácia na trhu práce pre znevýhodnených UoZ a Ako sa uplatniť na trhu práce (120 UoZ).
"V minulosti si vzdelávacie kurzy obstarávali samotné úrady práce, v súčasnosti sa pristúpilo k centrálnemu verejnému obstarávaniu na tie typy kurzov ministerstvom, o ktoré je najväčší záujem s cieľom zabezpečiť vyrovnanú kvalitu kurzov, efektívnu finančnú úsporu pri využívaní tohto nástroja," hovorí I. Jakeš. „Samotné úrady budú realizovať verejné obstarávanie na kurzy, o ktoré je záujem na regionálnej úrovni."
Práve kôli prebiehaniu tohto procesu sa tento rok ešte žiadny rekvalifikačný kurz nekonal. Ukončil sa v auguste a ÚPSVaR do konca roka otvorí tieto kurzy: správca počítačových sietí; sieťový akademický program CISCO; projektorvý manažér - euromanažér; nemecký jazyk pre pomocný personál; anglický jazyk pre pomocný personál; murár a maliar.
ÚPSVaR Košice pri plánovaní vzdelávania a prípravy pre trh práce podľa I. Jakeša vychádza zo záujmu samotných UoZ a záujmu zamestnávateľov na konkrétne pracovné miesta a pozície, teda podľa konkrétnych regionálnych požiadaviek lokálneho trhu práce. „Vlani bolo najviac UoZ zaradených na aktivitu týkajúcu sa podnikania - prípravy podnikateľských plánov. Samotný záujem UoZ je približne rovnaký na všetky typy vzdelávacích aktivít." Trvanie kurzov je podmienené akreditáciou na konkrétnu aktivitu samotného dodávateľa vzdelávacích aktivít. Je predpokladom uplatnenia UoZ na trhu práce. Taktiež plánované typy kurzov vychádzajú z požiadaviek na trhu práce na voľné pracovné miesta.
A aká je úspešnosť zamestnania rekvalifikovaných? „ÚPSVaR vo svojich štatistikách vychádza iba z dostupných údajov, úspešnosť umiestnenia UoZ na trhu práce je jedným z nich. Za minulý rok to bola vyše 33 percentná úspešnosť uplatnenia UoZ, ktorí prešli vzdelávaním," dodáva I. Jakeš. Tohoročné štatistiky ešte nie sú k dispozícii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári