KOŠICE. Farebné dielo je súčasťou expozície „Vývoj geodetickej techniky a kartografie“, vytvoril ju Ing. Karel Hynie, vynikajúci železničný geodet a jeden z prvých kurátorov Technického múzea, terajšieho STM.
Učebná pomôcka
Anaglyf V. Tatier, čiže obrazy vytlačené vedľa seba v komplementárnych farbách, červenej, modrej a zelenej, ktoré sa pozorujú 3D okuliarmi s modrým a červeným filtrom, mal slúžiť ako zemepisná pomôcka priestorového videnia.
„Bola schválená Poverenníctvom školstva a osvety 16. 9. 1946 ako vyučovacia pomôcka pre meštianske a stredné školy s vyučovacím jazykom slovenským,“ povedala nám kurátorka a scénaristka expozície Danica Jaremová. „Karel Hynie ešte pred mapou vytvoril vrstevnicový model V. Tatier. Terén je v 'prehnanom' prevýšení, aby lepšie vynikla členitosť a mohutnosť terénu.“
Stála 40 korún
Mapu, za akú by sa ani dnes nemusel hanbiť žiadny tvorca 3D obrazov, v čase jej vzniku predávali za vtedajších 40 korún československých. Zároveň mala byť aj suvenírom pre turistov-návštevníkov našich veľhôr. Okrem nej si môže každý, kto zavíta do STM, prezrieť aj iné zaujímavosti spomínanej expozície, venovanej pamiatke významného slovenského kartografa Samuela Mikovíniho. Možno tam obdivovať napríklad glóbus z roku 1728 vyhotovený Johannom G. Doppelmayerom či farebnú mapu Košíc z roku 1869 od Josefa Homolku. Podľa autorov expozície, nie je vzácna svojou historickou hodnotou ale tým, pre koho bola vyrobená.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári