KOŠICE. Vyše 30 zmien územného plánu v 12 mestských častiach chystá mesto. Útvar hlavného architekta (ÚHA) vysvetľuje, že zapracoval čiastkové koncepcie, nové štúdie, prehodnotil niektoré plochy a odstránil doterajšie nedostatky. „Ide najmä o menšie vylepšenia už zastavaných území,“ hovorí šéfarchitekt Košíc Martin Jerguš. „Väčšinu podnetov sme mali od mestských častí, vlastnej činnosti, v niektorých prípadoch od vlastníkov.“
Vyhoveli majiteľom
Napríklad v Starom Meste riešia dve lokality, Alvinczyho-Bellovu a Strojárenskú. V prvom prípade, v bývalých priemyselných objektoch oproti Čížiku neďaleko železničného priecestia smerom na Rampovú majú byť funkcie bývania a občianskej vybavenosti (obchod, služby, administratíva).
V jednom z areálov, ktorý už zrovnali so zemou, chystá výstavbu obytného komplexu firma známeho košického podnikateľa Dušana Macha. Zmenu žiadali vlastníci nehnuteľností. „Má ísť o projekt podobný Cassovaru. Mali sme podmienku, aby to neboli len byty, ale aj vybavenosť, napríklad špecializované obchody, služby, kancelárie. Vítame lepšie využitie zanedbaného územia,“ komentuje Jerguš.
Ďalšie nové bývanie môže pribudnúť na severnej časti Strojárenskej, kde je teraz banka a funkcia občianskej vybavenosti. Zmena umožní súkromnému majiteľovi, ktorý ju inicioval, aj výstavbu bytov. „Banka sa sťahuje, vlastník uvažuje o zbúraní objektu a výstavbe polyfunkčného domu. Celé územie okrem geriatrického ústavu navrhujeme ako zmiešanú plochu, pre centrálnu mestskú zónu je to najvhodnejšia funkcia.“
Zeleň kontra parkovisko
Zosúladiť územný plán s realitou chce ÚHA v prípade zelene pred amfiteátrom, kde dopĺňajú občiansku vybavenosť. Jerguš argumentuje, že v doterajšom územnom pláne je zakreslená len zeleň, hoci dve tretiny tejto mestskej plochy v skutočnosti tvorí existujúce parkovisko, ktoré slúži aj pre kolotoče a lunaparky.
„Označenie dopravné plochy lepšie vystihuje realitu. Spevnené plochy sú nutné pre prevádzku amfiteátra najmä v súvislosti s projektom Európske hlavné mesto kultúry 2013. Neplánuje sa tam výrub ani úbytok zelene, no napríklad ak by sme chceli opraviť parkovisko z eurofondov, museli by sme vysvetľovať, že parkovisko je súčasť zelene.“ Na Severe plánujú i prepojenie Slovenská-Hlinkova.
Polyfunkčné ihriská
Na Západe sú dve zanedbané ihriská, jedno (vlastník župa) pri bývalom športovom gymnáziu oproti Borovicovému lesíku, druhé nad Popradskou oproti Lidlu. Prvé je v platnom územnom pláne ako športová plocha, druhé ako občianska vybavenosť. Obe navrhujú na polyfunkčné, čo umožní výstavbu športovej haly, telocvične, fitnes, športových dráh, i priestorov na relax ako sauna, masáže, bazén, reštaurácie, obchody, či športového penziónu.
Jerguš zdôvodňuje spolyfunkčnenie skúsenosťami z praxe: „Bol by som rád, ak by sa stavalo viac čisto športových stavieb, no nie je dopyt investorov, takéto plochy ostávajú nevyužité. Je záujem realizovať multifunkčné centrá ako Sibamac Aréna v Bratislave, poskytujú športoviská, obchodné priestory a žijú aj z veľtrhov a prezentácií.“
Úzky dlhý pás pozdĺž Toryskej oproti Galérii, ktorý je rezervou pre občiansku vybavenosť, sa tak má dať aj využiť. „Je tam zeleň, zastávka, stánky atď. Na voľných plochách sa neskôr ráta s menšími obchodnými jednotkami.“
Expark v Barci
V Barci na Ulici osloboditeľov za otočkou električky pred čerpacou stanicou chce súkromný majiteľ obchod alebo služby pre motoristov. Jeho pozemok bol v minulosti súčasťou susedného historického parku, rastú na ňom mohutné hodnotné stromy a v platnom územnom pláne je to stále zeleň.
„Plocha je dávnejšie oddelená od parku chodníkom a plotom. Pozemok možno využiť na obohatenie mestských funkcií ulice.“ Ako podmienku občianskej vybavenosti navrhujú zastavať najviac 20 percent plochy a na minimálne 70 percentách nechať zeleň. Občianski aktivisti kritizovali mesto za zmenu územného plánu spred pár rokov, ktorá umožnila stavbu hotela na oplotenom území parku.
Napríklad v Kavečanoch pri záhradkárskej lokalite Klin zmena umožní súkromný experimentálny projekt ekologických rodinných domov, ktorým stačí len elektrina, všetko ostatné si zabezpečia obnoviteľnými zdrojmi.
V ústrety vlastníkom
Hlavný architekt zdôrazňuje, že vlastníkom vychádza ÚHA v ústrety najmä na už zastavaných plochách, ktoré ležia ladom. „Všetci investori spracovali na vlastné náklady overovacie architektonické štúdie, kde prezentovali prínos ich zámeru a začlenenie novej zástavby do okolia. V ústrety ľuďom vychádzame aj drobným rozšírením záhradkárskych lokalít napríklad na Severe.“
Dodáva, že zmenu nezastavaných pozemkov na zastavané navrhujú napríklad v Barci pri letisku v lokalite Svetlá pusta. „Zámerom vlastníka je areál zabezpečujúci komplexnú starostlivosť o domácich zvieracích miláčikov. Rozvoj veterinárnej starostlivosti by podporil význam Košíc ako slovenského strediska veterinárneho lekárstva. Poloha vzhľadom na odľahlosť a nevhodnosť pre obytné účely je vhodná na tento zámer. Zostáva ešte preukázať, že hluk z letiska zvieratkám neškodí.“
Podľa Jerguša je dôležitou novinkou, že do územného plánu v rámci zmien pribudne aj nový, samostatný výkres dopravy ako záväzný dokument. „Je to výsledok dvojročnej práce ÚHA, významne prispeje k rozvoju najmä nemotorovej dopravy i MHD.“
Ľudia môžu pripomienkovať
Zmena územného plánu Košíc rieši aj lokality na Juhu, KVP, Sídlisku Ťahanovce, v Myslave, Šaci, Poľove i Krásnej. Verejnosť môže návrhy zverejnené na internete pripomienkovať do 22. novembra. ÚHA dá k zmenám výklad budúci piatok 4. novembra o 17. hod. v malej zasadačke na prízemí magistrátu, kam môže prísť každý, kto má záujem. Poslanci by mali o zmenách rokovať vo februári. ⋌(jav)
Mach a mesto
Podnikateľ Mach, blízky Smeru, býva s ďalšími prominentmi v kontroverznom nebytovom dome v Mestskom parku 1. Machova firma už má od mesta aj povolenie na stavbu hotela s podzemným parkoviskom v areáli tenisových kurtov na okraji parku. Nedávno si s mestom ústretovo zamenili pozemky v parku, čo má pomôcť Machovmu zámeru i revitalizácii parku cez EHMK.
Teraz chce radnica vyhovieť ďalšej Machovej žiadosti o zmenu územného plánu, aby mohol na ploche pre priemysel stavať byty a vybavenosť. „Nerobíme nič, s čím nesúhlasíme,“ tvrdí šéfarchitekt Jerguš. Podľa neho nie je dôvod nevyhovieť, investícia lokalite pomôže.
„Dnes je súkromných investorov málo, dobiehajú len stavby, ktoré sa začali pripravovať pred 3 - 4 rokmi. V najbližšom období budú stavebníctvo v meste 'zachraňovať ' investičné projekty EHMK. Pokladám za úlohu ÚHA vytvárať z hľadiska územného plánu optimálne možnosti na premenu zanedbaných a nevyužívaných plôch, najmä v širšom centre, ako Alvinczyho alebo Strojárenská. Efektívna a vhodná zástavba na týchto územiach je v záujme mesta,“ dodal Jerguš.
jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári