Agentúrnu správu sme o 16:27 nahradili autorským článkom.
MALÁ LODINA. Starostka Malej Lodiny (okres Košice-okolie) Adriana Fečková mohla vo štvrtok ráno po vyše roku konečne odstrániť značku so zákazom vjazdu na miestny cintorín.
V dedinke pod priehradným múrom vodnej nádrže Ružín si vydýchli. Definitívne zastavili zosuv svahu, ktorý pri vlaňajších záplavách ohrozil desiatky hrobov a zasypal hlavnú železničnú trať medzi Košicami a Bratislavou.
Výstavba pilótovej steny, násypu s odvodnením a oporného múra, ktorými sputnali stále nebezpečný zosuv, vodovodnej prípojky a novej cesty stála 630-tisíc eur. Obec prispela na záchranu cintorína z peňazí na odstránenie následkov povodní sumou 130-tisíc eur.
Pohroma
Štvrtého júna minulého roku po niekoľkodňových lejakoch sa nad železničnou staničkou v Malej Lodine znenazdajky odtrhol strmý svah.
Tony blata a zeminy zavalili koľaje. Škody mohli byť obrovské. Nielen materiálne. Miestni obyvatelia spolu so železničiarmi v poslednej chvíli zastavili rýchlik do Bratislavy.
„Zosuv zasiahol aj cintorín nad železnicou, museli sme exhumovať štrnásť hrobov. Šesť dní po zosuve sme museli nebožtíkov druhýkrát pochovať na inom mieste. Hrozilo, že svah sa dá znovu do pohybu, dokonca sme uvažovali, že cintorín zrušíme. Sama som neverila, že sa nám ho podarí v takom krátkom čase zachrániť,“ spomína starostka. Aj ona znovu pochovala svojich rodičov.
Výsledky geologického prieskumu dokázali, že svahová deformácia má tendenciu rozširovať sa. „Zosuv sa pri vyšších zrážkach mohol zopakovať. Keď sa mal tento priestor využívať, sanácia bola nevyhnutná,“ tvrdí geológ Miroslav Gomolčák.
Peniaze
Obec na záchranu cintorína peniaze nemala. Starostka hľadala pomoc kdekade. Nakoniec našla pochopenie na ministerstve dopravy. Kľúčovú úlohu prevzali na seba železničiari.
Sanácia svahu v Malej Lodine bola pre nich výnimočnou stavbou:
„Na rozdiel od iných má aj ďalší rozmer, nielen zabezpečenie trate. Chceli sme zachovať pietne miesto, kde sú pochovaní aj naši bývalí kolegovia, železničiari, ľudia z dediny, ktorá je so železnicou spojená. Pani starostka tu pochovala pred rokom oboch rodičov a musela ich pozostatky exhumovať. Vtedy som jej sľúbil, že do najbližšieho sviatku Všetkých svätých stavbu ukončíme,“ povedal námestník generálneho riaditeľa Železníc SR Ján Zachar.
Malá Lodina bola len jednou z množstva stavieb, kde záplavy narobili železničiarom obrovské škody. Celkové náklady Železníc SR na odstraňovanie následkov minuloročnej živelnej pohromy presiahli štyri milióny eur.
Oporný múr pod cintorínom.
FOTO - TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári