Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 1. október, 2020 | Meniny má ArnoldKrížovkyKrížovky

Spomienky na zosnulých oživia pestré chryzantémy

Pestrofarebné záľahy kvetov sa z plantáží, fóliovníkov a skleníkov presunuli na trhoviská, do kvetinárstiev a supermarketov, aby onedlho vyzdobili cintoríny. Dušičkové obdobie sa začína vždy s predstihom.

Trhoviská rozkvitli pestrými farbami chryzantém.Trhoviská rozkvitli pestrými farbami chryzantém. (Zdroj: Veronika Janušková)

Vybrať si tie najkrajšie a peňaženke prístupné tradičné výzdoby hrobov našich blízkych nie je skutočne jednoduché. Ponuka je naozaj taká široká, že farbami to všade hmýri a zostávate bezradne stáť.

KOŠICE. Náš prieskum potvrdil, že miesta posledného odpočinku budú voňať kvetmi šťastia, aj keď je u nás skôr zaužívané, že chryzantémy sú rastliny určené iba na Sviatok všetkých svätých. Na všetkých miestach, kde predávajú neodmysliteľné dušičkové aranžmány, to už dýcha nostalgickou atmosférou blížiaceho sa sviatku. Aký bude? Určite farebný. A aké farby kvetov letia? Úplne všetky a odtiene sa nedajú ani zrátať.
V obchodoch a na trhoviskách ešte tlačenica nie je. Tú očakávajú predávajúci už v týchto dňoch. Niektorí sa už poponáhľali za nákupmi, niektorí čakajú, že ceny padnú nižšie. Malé, veľké, stredné, obrovské, venčeky, vence, z umelých kvetov, čačiny, slamienkové, šiškové, ikebany, kahance, sviečky, to je tovar, ktorý teraz letí a niekoľko dní ešte bude.

Farebné a voňajúce gule

Trhovisko na Dominikánskom námestí už dušičkovo pôsobí. Tetky, ale aj mladšie generácie ponúkajú to, čo teraz ľudia najviac kupujú. „Ľudia si viac obzerajú, ako nakupujú, zisťujú, aké sú ceny, ale pravá horúčka ešte len príde. Tieto chryzantémy som vypestovala sama, nie sú dovezené z Poľska. Pred prípadným mrazom už boli uložené v skleníku. Do Košíc sa oplatí prísť s tovarom, skôr sa tu predá. Kupujúcich je tu viac,“ prezradila nám trhovkyňa Mária od Trebišova, ktorá sa za svoje kvety hanbiť naozaj nemusí. Sú ukážkové a aj podľa ceny si môžu zákazníci vyberať. Podľa nej idú najviac biele kvety, ale aj žlté. Ceny sú podľa veľkosti, od troch do šesť eur.

Na trhovisku sa paradoxne nezjednáva. Trhovci pod cenu nejdú. Ďalší predávajúci zo Zemplínskych Kľačian pozná hodnotu svojich nádherných chryzantém a preto nezľavuje. „Ľudia majú na výber. Od 1,50 eura po 6 eur. Veľkokveté stoja 8 eur. Treba sa s nimi pohrať, aby boli pekné guľaté a včas rozkvitnuté. Ja som ich vypestoval a viem, koľko je s tým roboty.“

Kytice nájdete na pľaci po 3 eurá, vence zo slamienok za 5 eur, malé venčeky na krížik po 1,30. Ceny i fantázia ich výrobcov je rôzna. Jedno je isté, hoci nenakupujete, oči sa majú na čom kochať. Taká atmosféra sa neopakuje. Je iba raz v roku.

Nezvýši sa nič

Do kráľovstva kvetov sme vstúpili aj pri verejnom cintoríne. Tam sa v obrovských skleníkoch chystajú na to, aby mali čo predávať. Výlučne sú to ich výpestky. Tisícky živých odkazov mŕtvym, ktorých sme mali radi a chceme si ich pripomenúť. Evokuje to myslieť si, že to nemôžu predať, ale predavačka nás vyviedla z omylu.

„Som tu sedem rokov a ešte sa nestalo, že by sa nám zvýšili. Máme naozaj rôzne možnosti. Chryzantémy sú od 1,95 eura až po tie najdrahšie trojfarebné za 15,90 eura. Dokonca sme mali akciu – zo 6,57 eura sme klesli na 3,28 eura,“ povedala nám pani Marcela. Ľuďom je jedno, aká farba, nie sú žiadne hitovky. Novinkou tohtoročnej sezóny sú kahance v sklenených guliach, na vrchu ktorých sedia anjeli. Predávajú sa vraj dobre, aj keď najväčší rozmer stojí až 11,90 eura.

Reťazce idú dolu s cenami

„V supermarketoch majú lacnejšie kvety, ale aké sú? Podľa mňa zamrznuté a málo vykvitnuté,“ zapojil sa do rozhovoru starší pán v predajni.

Nemôžeme mu dať za pravdu. Boli sme sa pozrieť a nič zmrznuté sme tam nenašli. V Hornbachu dokonca lákali až 50–percentnými zľavami na niektoré chryzantémy, a to stačilo, že zopár vetvičiek bolo nalomených pri manipulácii. Boli aj rozkvitnuté, aj menej rozvité púčiky. Regály sa rýchlo vyprázdňovali a košíky zákazníkov boli plné. Cenový rebríček bol niekoľkostupňový. Od 1,40 do 4,99 eura.

V Baumaxe sme videli najlacnejšie kvety za 1,99 eura až po 5,59 eura, veľké gule za 6,49 eura, ale aj v hodnote medzi tým. Veľký výber všetkého tovaru, ktorý so sviatkom zosnulých súvisí. Klasický tovar, možno väčší výber sviečok a kahancov ako vlani.

Otvorilo sa už aj dočasné trhovisko priamo pri verejnom cintoríne. Ľudia už nakupujú, ale väčšina si to odkladá na čas, keď s kvetmi zamieri rovno na hroby počas víkendu a v nasledujúce dni.

Ako budú cintoríny otvorené

KOŠICE. Na nápor ľudí na cintorínoch v najbližších dňoch sa správca pripravil. Kvôli bezpečnosti radikálne obmedzil vstupy s motorovými vozidlami. Držitelia preukazov ZŤP môžu dnes vstúpiť iba v skorých ranných hodinách od 7. do 9. hodiny. Rovnaký režim bude platiť aj v pondelok a v stredu. V nedeľu a v utorok sa na verejný cintorín nedostanú vôbec. Občania so zdravotnými ťažkosťami budú môcť využiť prepravu autom prevádzkovateľa (za 4,05 eura), ale tiež iba do 9. hodiny.

Verejný cintorín, krematórium a na Rozálii budú od soboty do stredy otvorené od 7. až do 22. hodiny, potom do 8. novembra do 20. hodiny. Po tomto termíne sa prechádza na zimný režim od 7. do 17. hodiny.
V utorok sa na verejnom cintoríne uskutoční v obradnej sieti gréckokatolícka pobožnosť o 14. hodine, v krematóriu v rovnakom čase rímskokatolícka pobožnosť a na cintoríne sv. Rozálie o 15. hodine rímskokatolícka sv. omša. V stredu bude omša o 15. hodine na verejnom cintoríne.

pod
DPMK zvýši kapacitu prepravy

Na zvýšený nápor cestujúcich v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy počas sviatku Všetkých svätých reaguje aj Dopravný podnik mesta Košice posilnením spojov, a to už od dnešného dňa. Na Pamiatku zosnulých, 2. novembra, bude doprava premávať ako v bežný pracovný deň.

„Všetky linky, ktoré premávajú medzi centrom mesta a cintorínmi, DPMK posilní. Spoje budú premávať bez zmien cestovných poriadkov, ale nasadíme kapacitne väčšie vozidlá,“ uviedla hovorkyňa DPMK Michaela Karaffová.

Viac cestujúcich sa prepraví autobusovou linkou 33 zo Staničného námestia ku krematóriu a späť nízkopodlažnými autobusmi.

Prechod na zimný čas v noci zo soboty na nedeľu sa dotkne nočných liniek, na ktorých budú pridané spoje navyše.

pod
Dušičky postrážia mestskí policajti

Oddnes až do stredy budú dohliadať na verejný poriadok na cintorínoch okrem štátnych aj mestskí policajti.
„Počas akcie budeme v službe od rána od 6.30 hod. až do polnoci. Od ôsmej do dvadsiatej hodiny, teda v čase, keď sa očakáva najväčší nápor, bude k dispozícii vždy minimálne 10 policajtov. Pomáhať budú okrem iného pri usmerňovaní dopravy, ale dbať aj na verejný poriadok. Hliadky budú posilnené aj z ostatných staníc MP,“ uviedol veliteľ stanice Juh Stanislav Pusta.

Po skúsenostiach z minulých rokov najviac problémov sa očakáva priamo pri parkovaní vozidiel.
Policajné hliadky budú na Užhorodskej pri hornom vstupe na verejný cintorín, ale kontrolovať budú aj predajcov kvetov na dočasne zriadenom trhovisku na Cintorínskej ulici. Tá bude z dôvodu predaja, tak ako po minulé roky, čiastočne uzavretá (dva pruhy) po pravej strane smerom k cintorínu a jazdiť sa bude v oboch smeroch iba v ďalších dvoch pruhoch. Režim zvýšenej hliadkovej činnosti bude aj na Rozálii a v krematóriu.

pod

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili
 2. Viete na čo sa pripraviť po zmene zdravotnej poisťovne?
 3. Prešov získa značky, ktoré nemajú ani v Košiciach
 4. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 5. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 6. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 7. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 8. Slováci zisťujú, že mať plán je dobrá vec
 9. Regionálne poklady nájdete aj v Kauflande
 10. Chcete mať ekologickú domácnosť? Začnite od zelenej elektriny
 1. Najkvalitnejšiu mobilnú sieť na Slovensku má Orange
 2. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili
 3. Káva – odhaľte všetky jej neznáme
 4. Viete na čo sa pripraviť po zmene zdravotnej poisťovne?
 5. Prešov získa značky, ktoré nemajú ani v Košiciach
 6. Na reštaurácie a hotely sa valí druhá vlna pandémie
 7. Leto 2020 zaplnilo Kúpele Piešťany slovenskými dovolenkármi
 8. Spolu
 9. Už deväť rokov duálneho vzdelávania v dm
 10. Brick Award 2020: Pocta kvalitnej tehlovej architektúre
 1. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 26 509
 2. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 23 359
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 20 473
 4. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 18 876
 5. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom) 11 847
 6. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy 11 453
 7. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test) 10 973
 8. Prešov získa značky, ktoré nemajú ani v Košiciach 10 637
 9. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 10 577
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 883
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Druhá vlna koronavírusu sa stupňuje: V Košiciach vyčlenili sto lôžok

Spotreba ochranných pomôcok dosahuje desaťtisícové hranice.

Za pár dní na novom veľkokapacitnom odberovom mieste v Košiciach otestovali už viac než 1 700 ľudí.

V parku spílili stromy. Košičan: Nerozumiem, komu mohli prekážať

Išlo o invázne dreviny, vysvetlila Marta Popríková zo Správy mestskej zelene.

Podľa starostu Ténaia i poslanca Rovinského je v Košiciach nevyhnutná postupná obnova zelene.

Saudek o prešovskej výstave: Výber som urobil dôsledne, aby nikoho neurazil

Korona posunula vernisáž a zabránila autorovi prísť.

V Prešove otvorili výstavu svetoznámeho fotografa Jana Saudka.

V odkaliskách na Spiši sú tony nebezpečnej ortuti a ťažkých kovov

Slovenský ochranársky snem vyzýva na riešenie envirozáťaží. Má podporu ministra.

Odklalisko pri Rudňanoch.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Michala Havrana

Nie sme nezodpovední, ale unavení, pán Matovič (píše Michal Havran)

Zvládneme to. Napriek premiérovi, nie vďaka nemu.

Premiér SR Igor Matovič.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Poznáme dva typy lídrov. Ten druhý typ je bambus

Zomknite sa, nehodní odroni, uvidíte, uľaví sa vám.

Peter Tkačenko
Residence Hotel & Club na Donovaloch.
Rudolf Kusý.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop