KOŠICE. V novembri 2006 kukláči zadržali pred barom na Kalinovskej ulici na sídlisku Furča v Košiciach dvoch mužov. Po tretieho si prišli domov. Všetkých vzápätí polícia obvinila, že od majiteľky podniku brali „poplatky za ochranu“.
Po piatich rokoch má kauza výpalného prvého odsúdeného. Vinným z hrubého nátlaku uznal Okresný súd Košice I Richarda Bachratého (32). Vymeral mu štyri roky väzenia.
Za mreže pôjde, ak krajský súd zamietne jeho odvolanie proti rozsudku. Rozhodnúť o tom by mal v novembri.
Päťtisíc na mesiac
Podľa rozsudku Bachratý spoločne s Petrom K. (30) a Ladislavom B. (29) v priebehu desiatich dní koncom roku 2006 tlačili na syna majiteľky baru, ktorý v ňom robil čašníka, aby im každý mesiac platil päťtisíc korún „za ochranu“. Hrozili mu pritom vypálením podniku.
Od čašníka prevzali dvakrát po 1 500 korún. Keď si dvaja z nich prišli po druhú splátku, pred barom ich čakali kukláči.
Oznámila to podnikateľka
Súd odsúdil len Bachratého. Dvoch komplicov vyčlenil na samostatné konanie, lebo počas procesu zmizli v Českej republike, kde sa začiatkom roka dopustili ďalšej trestnej činnosti.
„Na jej území boli zadržaní a boli vzatí do väzby. Konanie proti nim bude pokračovať na Okresnom súde Košice I. Termín hlavného pojednávanie nie je stanovený,“ povedal František Šenkýr z Krajskej prokuratúry v Košiciach.
Súd oprel rozsudok nad Bachratým o výpoveď majiteľky baru a jej syna. Práve žena sa vydieranie rozhodla oznámiť polícii. „Keď som sa dozvedela, že syn zaplatil prvú splátku, vynadala som mu. Zistila som si číslo na Bachratého, zavolala mu a povedala, že ma vydierať nebude, lebo to nahlásim polícii,“ vypovedala na súde.
Všetko zhorí
Rozhodujúcim dôkazom bola policajná nahrávka tohto telefonátu. Bachratý na konci rozhovoru podnikateľke hovorí: „Vám aj tak zhorí všetko“. Polícia natočila aj stretnutie syna majiteľky a Ladislava B. Ten mu na nej hovorí, že vyplatené to má len na jeden mesiac.
Bachratý na pojednávaní odmietal vypovedať. Vyšetrovateľovi tvrdil, že si nechodil po výpalné, ale peniaze, ktoré mu čašník dlhoval. Súd tejto jeho obrane neuveril.
Počas vyšetrovania vysvitlo, že skupina v Košiciach vydierala viacero podnikov. Syn majiteľky vypovedal, že keď sa snažil s obvinenými dohodnúť nižšiu sumu, dvaja z nich ho „upokojovali“, že čoskoro zhorí krčma vedľa jeho baru, a potom mu stúpnu tržby, lebo ľudia budú chodiť k nemu.
Podsvetie malo zoznam
Pri zadržaní Petra K. polícia u neho našla zoznam s názvami piatich košických barov a číslami. Podľa papierika platili od 3– do 15–tisíc korún mesačne. Tieto vydierania polícia nikdy nedotiahla k obvineniu, pravdepodobne pre neochotu podnikateľov spolupracovať.
Väčšina z podnikov zo zoznamu dnes už neexistuje alebo majú iných vlastníkov. Najznámejší z nich je Caligula, dnešná Gazdovská pivnica. Nových majiteľov má reštaurácia od roku 2010.
Polícii dnes veria
„Chvalabohu sme sa s takými praktikami nestretli. Ak by k tomu došlo, okamžite ideme na políciu,“ hovorí jej prevádzkarka.
Podľa nej si podsvetie vyberá také podniky, na ktorých majiteľov „niečo má“. Preto sa nemusia obávať, že sa obrátia na políciu. „My robíme všetko poctivo, hoci to dnes nie je vôbec ľahké podnikanie,“ dodáva.
Kauza okoličányovci
Výpalné sa „legalizovalo“ cez SBS
Nielen bary, krčmy a reštaurácie platili v Košiciach výpalné. Z obžaloby na skupinu Róberta Okoličányho vyplýva, že podsvetie poskytovalo „ochranu“ aj herniam, dopravným spoločnostiam či autorizovaným predajcom vozidiel.
Kto platiť nechcel, prišla tvrdá reakcia. Špeciálna prokuratúra v kauze, ktorú súdy stále neuzavreli, stíha členov gangu za prepady siedmich košických herní v rokoch 2003 až 2005. Scenár bol zakaždým rovnaký. Muži v čiernych kuklách nabehli do podniku. Ten, ktorý mal samopal, prikázal personálu a hosťom ľahnúť na zem. Ostatní sekerami a pálkami porozbíjali automaty a rulety.
Obžaloba tvrdí, že vypaľovanie podnikateľov väčšinou prebiehalo formou spolupráce s Okoličányho súkromnou bezpečnostnou službou. Tak sa „zlegalizovalo“. Podľa prokuratúry skupina podpálila v Košiciach v roku 2005 kamióny dvom dopravným firmám, ktoré „ochranu“ SBS odmietali.
Gang mal pre výpalné aj vraždiť. Polícii to pri výsluchoch k zastreleniu Mareka Adama z roku 2001 povedal šofér skupiny a neskôr chránený svedok Róbert Gőrcős. „Podniky, ktoré platili Adamovi, začali platiť nám. Bol to majiteľ predajne Honda a servis v Barci,“ vypovedal.
rok
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári