Hoci okresný senát žiadosti vyhovel, so slobodou sa L. Ščurko ešte nezvítal. Prekazil mu to prokurátor, ktorý podal voči "prepúšťaciemu" uzneseniu sťažnosť.
Prípad bol pôvodne pridelený senátu JUDr. Jána Poprockého, ktorý na viacerých pojednávaniach vypočul obžalovaného, časť svedkov i znalcov. Dve posledné pojednávania však zmarila práceneschopnosť predsedu senátu. Keďže trvala dlhšie, všetky jeho prípady boli prerozdelené iným sudcom. Prípad L. Ščurka bol (elektronicky) pridelený JUDr. Milanovi Husťákovi. A práve on tento týždeň rozhodoval o žiadosti obhajoby na prepustenie L. Ščurka z väzby.
Keďže šlo o neverejné zasadnutie senátu, zúčastnili sa ho iba procesné strany bez prítomnosti médií. Obajca JUDr. Alexander Farkašovský predložil senátu písomný sľub svojho klienta, že v prípade prepustenia na slobodu nebude mariť ďalší priebeh dokazovania. Zároveň zdôraznil, že nie vinou jeho klienta dochádza k neúmernému predlžovaniu konania pred súdom, ktoré sa môže zmenou zákonného sudcu ešte viac naťahovať. Prokurátor naďalej trval na väzbe a žiadosť o jej ukončenie navrhol zamietnuť.
Senát po tajnej porade vyriekol verdikt, podľa ktorého síce dôvody väzby trvajú, no trestné stíhanie L. Ščurka môže pokračovať aj na slobode. Samozrejme, s určitými obmedzeniami, akými je tzv. probačný dohľad a zákaz opustiť územie Slovenska. Radosť obžalovaného však trvala iba krátko. Prokurátor totiž podal voči uzneseniu o prepustení L. Ščurka sťažnosť, o ktorej v čo najkratšom čase (opäť neverejne) rozhodne krajský súd.
"Podmienky" za drogy
Dva senáty košických okresných súdov schválili dve takmer navlas zhodné dohody o vine a treste. V oboch ako hlavní aktéri figurovali mladí Košičania a paragraf, ktorý porušili, sa týkal nedovoleného prechovávania drog.
V prvom prípade čelil obvineniu 24-ročný Martin T., u ktorého v marci policajti našli vo vrecku bundy 1,5 gramu marihuany. Sám potom ukázal, kde má pred blokom skrýšu a v nej ďalších 8 gramov. Spolu by sa z nich dalo ušúľať od 27 do 81 jednorazových cigariet. Druhým hriešnikom bol 22-ročný Michal C., u ktorého zas policajti našli vo februári vrecúško so 4,3 gramami marihuany. Z nej by sa dalo vyrobiť 25 až 43 "jointov".
Hoci aj za pár gramov "marišky" hrozia vysoké tresty (4 až 10 rokov za mrežami), obaja mladíci vyviazli pomerne dobre. Zhodne dostali podmienečné tresty 3 roky s odkladom na 4 roky s tzv. probačným dohľadom. Prvý navyše aj zákaz požívania návykových látok a ochranné protitoxikomanické liečenie ambulantnou formou. Martin T. aj Michal C. si na rozlúčku vypočuli upozornenie, že ak ich policajti chytia s drogami zas, vzťahovať sa na nich bude sadzba 7 až 12 rokov, kde sú "podmienky" vylúčené...
Žena napadla inú ženu
Päsťami do nosa si nedávajú iba muži, ale aj ženy. Dôkazom je prípad, ktorý schválením dohody o vine a treste riešil Okresný súd Košice-okolie. S prokuratúrou ju uzavrela 50-ročná Valéria B. z Kechneca, ktorá v máji 2011 pred jedným z rodinných domov v obci napadla Katarínu H. Po hádke ju udrela päsťou do nosa a pridala i niekoľko ďalších úderov. Niektoré boli také silné, že obeť skončila v nemocnici so zlomeninou nosových kostí, podvrtnutím krčnej chrbtice a viacerými pomliaždeninami či odreninami. Zranenia si liečila 8 až 21 dní. Keďže Valéria B. svoje konanie oľutovala, súd jej 4 mesiace podmienečne odložil na skúšobnú lehotu jedného roka. Zároveň musí Kataríne H. uhradiť "bolestné" vo výške 769 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári