KOŠICE. V prvom rade sú do Trestného zákona zavedené dve nové skutkové podstaty trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.
Metla na opitých vodičov
Trest odňatia slobody na jeden rok bude hroziť každému, kto v stave (privodenom vplyvom návykovej látky) vylučujúcom spôsobilosť vykonáva zamestnanie alebo inú činnosť, pri ktorých by mohol ohroziť životy a zdravie ľudí.
„Trestného činu sa teda dopustí vodič motorového vozidla, ktorý ho bude viesť po požití alkoholu, kde zistená hodnota bude jedno promile a viac,“ informoval nás košický policajný hovorca Alexander Szabó. „Taktiež každý vodič motorového vozidla, ktorý odmietne dychovú skúšku alebo odber krvi na zistenie výšky hladiny alkoholu v krvi.“
Novela zavádza v Trestnom zákone aj trest doživotného zákazu činnosti pre vodičov dopravného prostriedku, ktorí spáchajú trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky tretíkrát alebo pod vplyvom návykovej látky usmrtia iného z nedbanlivosti.
Pokuta od 150 do 800 eur
Ďalšou podstatnou zmenou je zavedenie inštitútu odobratia vodičského oprávnenia pre tých vodičov, ktorí v posledných piatich rokoch trikrát porušia pravidlá cestnej premávky, v dôsledku čoho vznikne dopravná nehoda, alebo ktorí počas posledných piatich rokov porušia dvakrát pravidlá cestnej premávky požitím alkoholu či inej návykovej látky. V súvislosti s vodičmi, ktorí sú dôvodne podozriví z porušenia pravidiel cestnej premávky uvedeným spôsobom (alkohol a iné návyk. látky), zavádza novela ďalšiu možnosť.
„Príslušný policajný orgán rozhodne o povinnosti podrobiť sa preskúmaniu zdravotnej spôsobilosti osobitne vo vzťahu k závislosti od alkoholu, inej návykovej látky alebo liečiva psychiatrom,“ dodal Szabó.
Policajti môžu o držiteľovi vodičského oprávnenia, ktorý v posledných 12 mesiacoch ako vodič motorového vozidla trikrát závažným spôsobom porušil pravidlá cestnej premávky a bola mu uložená pokuta 60 eur a viac, rozhodnúť aj tak, že bude povinný podrobiť sa preskúšaniu odbornej, preskúmaniu zdravotnej a psychickej spôsobilosti, respektíve absolvovať doškoľovací kurz. Takýto vodič bude musieť znášať nemalé finančné náklady, ktoré sú s tým spojené.
Podstatná zmena sa týka aj prekročenia rýchlosti. Ak ju vodič prekročí v obci o 20/h km a viac, mimo obce o 30 km/h a viac, nebudú ho môcť vždy riešiť prednostne v blokovom konaní. Takýto priestupok bude možné odstúpiť správnemu orgánu, ktorý v konaní bude môcť uložiť pokutu od 150 do 800 eur a zákaz činnosti do troch rokov.
Vodičom sa novela pozdáva
Eugen Fomkin z Košíc súhlasí s trestaním vodičov, ktorí si sadnú za volant pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky.
„Nielen ako vodič, ale aj ako chodec si myslím, že je to veľmi dobrá vec. Škoda, že to dali do zákona až teraz, osobne by som zvýšil ešte viac finančný postih za alkohol, napríklad aj keby bol nad 0 promile. Práve kvôli tej novele som si pred týždňom kúpil alkoholtester i s trubičkou. Aby som vedel, či po nejakej noci na chate môžem jazdiť. Novela pomôže, ale určite nezabráni podvodom papalášov, ktorí sa chcú vyhnúť postihu. Mala by rovnako platiť pre každého, zvýši jednoznačne bezpečnosť cestnej premávky.“
Ďalší vodič, Štefan Pustelník si myslí, že ak vodič nafúka, mal by dostať najprísnejší trest.
„Súhlasím s doživotným odobratím vodičáka, mal som totiž aj osobné skúsenosti, kde práve alkohol, ktorý požili iní vodiči, dokázal narobiť veľkú neplechu,“ zdôraznil Košičan. „Všetko závisí od toho, koľko promile má vodič v krvi. Ak to urobí trikrát, doživotne treba odobrať vodičák, ak prvýkrát, nech je to trestný čin a dostane zápis do trestného registra.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári