KOŠICE. Na záhradách sa s problémom pasujú pestovatelia na malých plochách, opadané lístie sa dá vážiť na tony. Odpratávanie nie je jednoduchá záležitosť.
„Strojné a ručné zametanie ulíc sa momentálne nevykonáva v meste, s výnimkou centra. Občania môžu bezplatne doniesť lístie a zelený odpad do zberných dvorov. V Košiciach sú tri - Pri bitúnku, na Jesenského ulici a na Popradskej. Táto služba je pre fyzické osoby bezplatná. Zo zberných dvorov vozíme odpad do strediska triedenia odpadov, kde sa dotriedi a odovzdáva sa na ďalšie spracovanie spoločnostiam, ktoré sa tým zaoberajú a majú oprávnenie na nakladanie s takýmto odpadom,“ uviedol hovorca spoločnosti Kosit Roland Bánhegyi.
O zeleň v meste sa stará Správa mestskej zelene. „Lístie vyhrabávame v jeseni z trávnatých plôch, ktoré máme zverené do opatery. Odvážame ho a kompostujeme v záhrade Bernátovce. Z ostatných plôch jeho odpratávanie zabezpečujú ich vlastníci, resp. správcovia,“ povedala nám Marta Popríková zo Správy mestskej zelene.
Ohne si odpusťme
V každom prípade lístie nespaľujeme. Je to biologický odpad. Zákon nedovoľuje jeho spaľovanie, aj keď ho máme na vlastnom pozemku. Splodiny z lístia totiž porušujú ozón. Listy ovocných stromov, javorov, liesky a okrasných kríkov tlejú veľmi dobre. Naopak, listy pagaštanov, orechov a dubov sa rozkladajú veľmi pomaly. Využiť by sa mali na kompost.
Záhradkári odporúčajú nechať lístie na zemi voľne rozložiť. Môže sa aj posekať kosačkou na malé kúsky, čím sa rozklad urýchli. Alebo ho pozberať kosačkou so zberným košom a rozsypať okolo ovocných a okrasných stromov alebo na záhony trvaliek ako ochranu pred mrazmi. Chráni aj pred vlhkom a silným slnkom a na jar dodá pôde výživné látky. Stielka je útočiskom aj pre rôzne živočíchy, ktoré by sme spálením zlikvidovali. Keď sa niekomu takýto spôsob nepozdáva, môže ho jednoducho pohrabať a uložiť na kompostovisko alebo odniesť do zberného dvora.
Ako si pripraviť kompostovisko
Pripraviť si vlastné kompostovisko nie je zložité. Na spodok uložíme konáre, čím sa masa prevzdušní a striedavo ukladáme suché lístie a čerstvo pokosenú trávu. Dosiahne sa tým optimálny pomer dusíka a uhlíka. Vrch prisypeme zeminou, aby lístie neodfúkavalo. Keď lístie sústredíme do špeciálnej drôtenej klietky alebo koša a zasypeme navlhčenou kompostovou zeminou, získame hodnotný listový humus, ktorý sa dá využiť v záhrade rôznym spôsobom.
Mesto má novú kompostáreň biologicky rozložiteľných odpadov od minulého roka v Bernátovciach. Rozprestiera sa na ploche 19-tisíc štvorcových metrov a ročne vyprodukuje okolo 6-tisíc ton kompostu. Za rok spracuje 4 500 metrov kubických tráv a lístia a okolo 3 200 metrov kubických drevnej hmoty.
Pokuta môže schladiť
Čo hrozí tým, ktorí lístie pália? „Zákon o ochrane pred vznikom požiarov zakazuje vypaľovanie porastov, bylín, stromov, kríkov fyzickým osobám a zakladať oheň na miestach, kde môže dôjsť k požiaru. Špeciálne spaľovanie lístia nezakazuje. Povinnosťou je však hasičom oznámiť, že bude vykonané spaľovanie, odkedy, dokedy a oznámiť aj ukončenie tejto činnosti. Pritom osoba, ktorá spaľuje, musí zabezpečiť, aby sa požiar nerozšíril. Má mať poruke hasiaci prístroj, lopatu, piesok...,“ dozvedeli sme sa od zisťovateľa príčin a vzniku požiarov HZZZ Tomáša Berzeteia.
Keď niekto ohlási požiar a je na miesto vyslaná jednotka, tomu, kto spaľuje, hrozí pokuta. Skúsenosti hasičov sú také, že veľa ľudí si povinnosť ohlásenia plní. Denne majú zaznamenané dve až tri oznámenia. Sankcie sú udeľované podľa závažnosti prípadu. Buď blokovou pokutou 99 eur pre fyzickú osobu, v správnom konaní to môže byť aj 331 eur. Právnické osoby môžu zaplatiť 8 289 eur.
Hasiči si spomínajú na požiar v Poľove na novostavbe domu, kde majiteľ pálil konáre a stromy a chytila sa aj kôlňa v susedstve. Sedemdesiatročná babička v Barci pri vypaľovaní trávy na svojom pozemku zlikvidovala porast aj na dvoch susedných.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári