KOŠICE. Košické nemocnice sa kvôli výpovediam odborníkov chystajú na spoluprácu. Včera rokoval s vedením štyroch štátnych a dvoch súkromných zdravotníckych zariadení riaditeľ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Tomáš Sieber.
„Musíme byť pripravení aj na alternatívu, že niektorí lekári neustúpia. Nechcem podceniť vážnosť situácie, preto som pozval na rokovanie riaditeľov ostatných košických nemocníc, s ktorými sme prebrali možnosti zabezpečenia poskytovania akútnej aj plánovanej zdravotnej starostlivosti.“ Nemocnica tiež oslovila odborníkov z iných regiónov Slovenska a začala kontaktovať aj lekárov, ktorých eviduje ako žiadateľov o prijatie do zamestnania.
Počty sa mierne znížili
Od minulého týždňa rozhodnutie odísť zmenil v zdravotníckom zariadení najvyšší počet zamestnancov. Výpovede tu stiahlo 37 lekárov z 239 podaných. S ostatnými vedenie stále rokuje.
Po prvom decembri uplatnia v najväčšej košickej nemocnici krízový scénar. Sieber pripustil, že môže dôjsť k obmedzeniu pacientov, ale urgentná starostlivosť bude zabezpečená.
Takmer polovica lekárov je rozhodnutá odísť od detských pacientov. Šiesti z 52 odborníkov sa rozhodlo neopustiť zamestnanecké rady košickej detskej fakultnej nemocnice, medzi nimi aj šéfka odborov. V zdravotníckom zariadení pracuje 152 odborníkov.
Podľa jeho riaditeľa Petra Krcha sa odchod lekárov môže dotknúť oddelenia detskej chirurgie, kde výpovede podali siedmi z deviatich chirurgov. Na detskej onkológii chce odísť sedem z desiatich odborníkov. Problémy môžu vzniknúť pri uspávaní pacientov, pretože o rozviazanie pracovného pomeru požiadali všetci traja anestéziológovia.
Rokovania s univerzitnou
Krcho chce zdravotnú starostlivosť zabezpečiť spoluprácou s univerzitnou. Deti by mali napríklad operovať odborníci z I.chirurgickej kliniky. „Pracujú tam špičkoví chirurgovia, ktorí tak ako v minulosti aj teraz často operujú detských pacientov.“ O výpomoci pri uspávaní pacientov riaditeľ taktiež rokuje s univerzitnou nemocnicou.
S fungovaním detskej onkológie nebude podľa Krcha problém napriek vysokému počtu odchádzajúcich. „Lekári z detskej onkológie sú zastupiteľní pediatrami s dvoma atestáciami.“ Ak odborníci nebudú ochotní stiahnuť výpovede, „s vedením detskej onkológie sme dohodnutí na krízovom režime prevádzky.“
Pacientov, ktorí potrebujú intenzívnu starostlivosť, budú zrejme v detskej nemocnici umiestňovať podľa veku. Malé deti do 3 500 gramov budú napríklad prijímané na klinike neonatológie. Riaditeľ dodal, že liečba pacientov nebude v krízovom režime ohrozená.
Presúvanie operácií
Akú špecializáciu majú záujemcovia o zamestnanie v univerzitnej, ani to, či nie sú zo zahraničia, nemocnica nekonkretizovala. Za predčasné považuje odpovedať na tieto otázky aj detská fakultná nemocnica.
Šéf Lekárskeho odborového združenia v Univerzitnej Marián Huňár si nemyslí, že noví lekári budú adekvátnou náhradou. „Urgentná starostlivosť nebude zabezpečená. Režim bude veľmi obmedzený.“ Dodal, že prví lekári si už čerpajú dovolenky, ktoré im do odchodu zo zamestnania ostávajú.
Ministerstvo zdravotníctva priznáva, že plánované operácie budú presúvané. Lekári, ktorí v nemocniciach zostali, sa podľa neho musia v prvom rade sústrediť na urgentné prípady.
S kým rokovala Univerzitná
Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb
Východoslovenský onkologický ústav
Nemocnica Košice-Šaca
Železničná nemocnica s poliklinikou
Detská fakultná nemocnica
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári