Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky
FATÁLNY MÔŽE BYŤ ÚTOK ŽRALOKA, ALE AJ DOTYK S MALOU RYBKOU

Fotograf pod vodou Eduard Hladký sa kvôli svojej záľube potápal vo viacerých moriach sveta

Jeho chlebíčkom je síce profesia programátora - analytika, ktorú vykonáva s láskou, no lepší relax, ako fotografovanie pod vodou, si nevie predstaviť. Vodný živel Eduard Hladký sa bez klietky potápal pri žralokoch, sníva o veľrybách a verejnosti robí rado

E. Hladký v plnek zbrojiE. Hladký v plnek zbroji

sť skvostnými a mimoriadne zaujímavými snímkami.

V živote má to šťastie, že ho baví aj samotná práca analytika. „Potápanie a fotografovanie sú zase mojím najväčším hobby. S fotením som začínal v šiestej triede základnej školy, keď ma učiteľ matematiky naučil milovať nielen technické vedy, ale priviedol ma aj k fotografovaniu. K potápaniu ma zase inšpirovali filmy Jacquesa Cousteaua, hoci sa u nás vysielali najprv len čiernobiele," objasňuje počiatky svojej vášne.

K samotnému potápaniu sa však dostal až v "novej dobe", lebo v socializme to také jednoduché nebolo. "Išlo o vojenskú zväzarmovskú činnosť. A tak som sa začal potápať až v roku 2005, keď som absolvoval klasický kurz a odvtedy som bez ´foťáku´ vlastne pod vodou ani nebol." Ako prezradil, vodným živlom bol odjakživa. "Užil som si veru všetky vodné nádrže na Slovensku. Či už Oravskú priehradu, alebo vody z východoslovenskej lokality. Tu som totiž trávil detstvo, vzhľadom na to, že otec pochádza z dedinky Hažlín medzi Michalovcami a Sobrancami, takže som veľa času trávil na Šírave."

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Panika neprichádza do úvahy

Začiatky, ako to už býva, neboli najjednoduchšie. Jemu sa však prekvapivo mimoriadne darilo a žiadne väčšie komplikácie v rámci výučby potápania nepociťoval. "Potápačský kurz je dôležitý skôr z hľadiska teórie, vzhľadom na to, že vodné prostredie nie je pre človeka prirodzené. Musíte vedieť, ako sa vaše telo pod vodou správa, aké na vás číhajú nástrahy a predvídať problémy, ktoré by mohli nastať. Obsluha a ovládanie prístrojov sú tiež veľmi dôležité. Našťastie som nemal s ničím problém, ani s vyrovnávaním tlaku v ušiach, či spôsobom dýchania..."

Prirodzene, praxou sa už vyskytli aj "horúcejšie" chvíle, keď mu nebolo pod vodou všetko jedno. "Potápali sme sa napríklad na Korzike a z technickej chyby mi praskla pružina na plutve. Takže som ju stratil a bez plutvy ste pod vodou nepohyblivý. Našťastie, po celý čas v rámci kurzu učia, že sa treba potápať minimálne vo dvojici, takže všetko dobre dopadlo. Základom je, že človek nesmie podľahnúť panike, lebo keď jej podľahne, tak to väčšinou končí tragicky." Zabrať mu trošku dalo aj prúdové potápanie. "Zrazu sa pod vodou objaví nejaký silný prúd vody, ktorý začne človeka niekam tlačiť a sťahovať. A on, vzhľadom na to, že nie je ryba, je úplne bezmocný. Musí zase zachovať pokoj a nejakým spôsobom sa vedieť správať v prúde a využiť ho vo svoj prospech."

Keďže sa teda nesmie potápať sám, zaujímalo nás, či má sparingpartnera, alebo hneď viacero "obetí". "Sú to asi traja ľudia, s ktorými sa cítim pod vodou bezpečne a ktorí 'trpia' moje fotografovanie. Lebo s potápačom - fotografom sa chce väčšinou len málokto potápať, pretože zdržuje. Kým si niečo odfotí, urobí pozíciu, musí ho partner čakať, alebo mu pomáha vyhľadávať určité živočíchy a lokality, prípadne mu robí aj modela pod vodou." Jeho kolegovia sa to však naučili akceptovať a tolerovať. "Cítim sa s nimi veľmi bezpečne a nazývam ich svojimi anjelmi strážnymi pod vodou. Máme už nepísané dohody a zvyky. Väčšinou napríklad človek pod vodou tým, že sa mu zalejú uši, stráca orientáciu a nevie, kde je hore, dole, vpravo, vľavo. Skrátka netuší, kde je sever, pokiaľ sa teda nepozrie na nejaké prístroje. Takže to máme dohodnuté tak, že keď sa pozriem nad seba, tak tam partner stále je a ukáže mi smer, ktorým ideme ďalej."

Skryť Vypnúť reklamu

Láskou je Červené more

Najradšej zo všetkého sa E. Hladký s fotoaparátom potápa v Červenom mori. "Potápal som sa aj vo vodách Indonézie, Thajska, v Jadrane, v Stredozemnom mori, no to Červené more má pre mňa tú správnu farbu. Je modrá až purpurová a podľa mňa najčistejšia. Je tam skvelá dohľadnosť a veľký život morských živočíchov. Zatiaľ čo v Jadrane môžete byť pod vodou aj hodinu a nestretnete nič."

Ako vraví, potápači cestujú podľa toho, čo konkrétne chcú vidieť. "Keď chcem ísť na žraloky, tak idem do Juhoafrickej republiky alebo do Austrálie, pokiaľ na veľryby, tak zase zvolím iné lokality. Ja by som chcel najradšej vidieť všetko," smeje sa. "No závisí to, samozrejme, od času a finančnej situácie." A hoci je často na cestách, jednotlivé destinácie pozná len pod vodou. "V podstate sme celý čas v mori. Robíme tri až štyri ponory denne, akurát medzi nimi dodržiavame povinné prestávky. Takže väčšinou cestujeme na týždeň na nejakú loď a celý pobyt trávime na mori."

Keď E. Hladký s potápaním začínal, bol nadšený už len samotným prostredím pod vodou. Naivne si myslel, že fotografovanie pod vodou sa nijako nelíši od fotografovania nad ňou. "A tam som zrazu prišiel na to, že je to úplne o niečom inom. Akoby išlo o ďalší rozmer vo fotografovaní. Sú tam iné podmienky, inak sa treba správať... Dá sa to trošku prirovnať k fotografom, ktorí fotografujú zver, teda medvede, vlky či levy. Na dobrý záber majú skutočne nieže sekundu, ale len štvrť sekundy, a to neberiem do úvahy záležitosti, ktoré pod vodou hrozia. V prvom rade treba byť pomerne dobrým potápačom, aby sa vo vode pohyboval prirodzene a neriešil veci ohľadom potápania, ale ohľadom fotografovania."

Ako všetci umelecky tvoriví ľudia, aj on je nešťastný, keď mu "ujde" dobrý záber. "Existuje však aj mnoho záberov, ktoré na prvý pohľad nie sú naj, no keď sa na ne pozriem desiaty či dvadsiatykrát, zrazu uvidím čosi zvláštne. Samozrejme, je mi ľúto, keď príležitosť premárnim a napríklad sa mi na chvíľu objavia živočíchy, ktoré bežne nestretávam, ako sú manty alebo žraloky, a nestihnem ich odfotiť. Alebo sa k nim nedostanem dosť blízko."

Skryť Vypnúť reklamu

Žralok vždy pánom situácie

Fotografoval už aj žraloky, no nie v klietke, ako by sa dalo očakávať. "V klietke som nikdy nebol. Je však pravda, že som sa s tým najnebezpečnejším žralokom, o ktorom teda píšu, že je najnebezpečnejší, nestretol. Ide o žraloka bieleho a sú ľudia, ktorí sa aj pri ňom potápajú bez klietky. Keď som sa so žralokom stretol prvýkrát, bol som fascinovaný. Boli sme oproti sebe, on si odo mňa držal odstup nejakých päť metrov, čo bola jeho zóna a jednoducho ma bližšie nepustil. Snažil som sa k nemu trošku priblížiť, no zase odstúpil meter a otočil sa, akoby ma čakal. Skrátka si držal odstup tých svojich päť metrov a bol pánom situácie. Vždy je to tak. Človek, keď sa ponorí pod vodu, pochopí, že jednoducho sme síce ľudia mysliaci, ale v prírode sme úplne krehké bytosti. A v mori možno jeden z najslabších článkov..."

V daný moment, keď sa E. Hladký díval z očí do očí žralokovi, vraj nad potenciálnym nebezpečenstvom vôbec nepremýšľal. "Ani trochu. Keď sa totiž dodržiavajú určité pravidlá, takisto ako na suchu, a človek jednoducho nedonúti zviera, aby ho napadlo, ono o to nemá záujem. Hovorí sa, že je žralok nebezpečný, ale on vie, že človek nie je v jeho potravinovom reťazci. Je to neskutočná bytosť. Cíti ľudské chvenie, tlkot srdca, cíti, či sa človek bojí, alebo nie. No on sa ho bojí takisto ako človek jeho. Napríklad bublín, ktoré vypúšťa. A vzhľadom na to, že človeka nevie zaradiť, tak po ňom nejde ako po svojej potrave." Podľa slov E. Hladkého ide teda väčšinou o nehody, ak žralok človeka zraní. "Nevymyslel som to ja, ale vraví sa, že keďže žralok nemá ruky, tak si človeka 'osahá' ústami."

A hoci máme zafixované, že práve spomínaný žralok biely patrí k najnebezpečnejším podmorským tvorom, nie je to ani zďaleka tak. "Existuje napríklad množstvo krásnych maličkých farebných rybičiek, no dotyk s nimi môže mať pre človeka fatálne následky. Obavy by mali v skutočnosti vzbudzovať napríklad perutíny, rôzne vodné hady či muréna, ktorá je útočná a môže človeka pohrýzť. Rajovité ryby síce útočné nie sú, ale na ich dva jedové bodce, ktorými sa na chvoste chránia v prípade nebezpečenstva, môže nepozorný potápač doplatiť."

Hlavná zásada je preto celkom jednoznačná. V mori sa radšej ničoho nedotýkať. "Ono je to vlastne aj zakázané," vysvetľuje E. Hladký. "Keď sa do toho človek zahĺbi, tak zistí, že príroda je neskutočne dokonalá a začne ho to fascinovať. Veľryby majú neskutočný spôsob života, úžasné sú korytnačky... Študujem aj preto, aby som vedel, čo od čoho môžem a čo nemôžem čakať. Zásada je tá, že zvieraťu nesmiem vojsť do jeho priestoru. Musím to vycítiť. Nesmiem ho, ako sa hovorí, zahnať do kúta."

Ak by si mohol želať, čo by pod vodnou hladinou túžil fotoaparátom zvečniť zo všetkého najviac, dlho by neváhal. "Jednoznačne veľrybu. S ňou som sa tak nablízko nestretol, len z lode som videl jej gejzír. Fascinuje ma," prezrádza Žilinčan, ktorého snom je aj vydať knihu svojich podmorských fotografií. "Sny treba mať a verím, že sa raz aj splnia."Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 3. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 4. Znalec slovenského brandy
 5. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 1. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 2. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 3. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 4. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 5. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 769
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 6 317
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 302
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 495
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 518
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 306
 7. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 268
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 172
 9. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 126
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 2 642

Blogy SME

 1. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes.
 2. Iveta Bakitová: Taliansko - poznávanie známych aj menej známych miest pokračuje
 3. Štefan Vidlár: Autority
 4. Anton Kovalčík: Len aby si neublížil(a)!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 17. - Antarktída a jej zabudnutí objavitelia
 6. Jozef Sitko: Zákonnosť či spravodlivosť? Že by neaktuálna téma?
 7. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Moderátor Junior: Nezmením a nevyliečim nikoho, ale môžem pomôcť zviditeľniť
 8. Robert Škerko: Ďalší životný zážitok !
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 556
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 13 181
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 034
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 477
 5. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 5 108
 6. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 835
 7. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 749
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 661
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Práve sa stalo.

Vykonali viac ako 10-tisíc PCR testov.


21m
Predseda Smeru Robert Fico.

V prvej vláde odpísané záverečné práce spolustraníkov neriešil.


13 h
Eduard Žitňanský

Vôbec neplatí, že kto má čisté svedomie, nemá sa čoho báť.


20. sep

Blogy SME

 1. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes.
 2. Iveta Bakitová: Taliansko - poznávanie známych aj menej známych miest pokračuje
 3. Štefan Vidlár: Autority
 4. Anton Kovalčík: Len aby si neublížil(a)!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 17. - Antarktída a jej zabudnutí objavitelia
 6. Jozef Sitko: Zákonnosť či spravodlivosť? Že by neaktuálna téma?
 7. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Moderátor Junior: Nezmením a nevyliečim nikoho, ale môžem pomôcť zviditeľniť
 8. Robert Škerko: Ďalší životný zážitok !
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 556
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 13 181
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 034
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 477
 5. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 5 108
 6. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 835
 7. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 749
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 661
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu