Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Moderátor Televízie JOJ Ján Mečiar sa dokáže koncentrovať na robotu aj vtedy, keď mu deti skáču po hlave

V rámci akcie JOJ-ka v meste sa prednedávnom vysielali Televízne noviny priamo z pódia na Hlavnej ulici v Košiciach. Za moderátorský pultík sa posadila Adriana Kmotríková s kolegom Jánom Mečiarom. Ten nám prezradil, či má rád vysielanie naživo, ako sa dos

J. Mečiar si už na moderovanie správ zvykol.J. Mečiar si už na moderovanie správ zvykol. (Zdroj: tv joj)

tal pred kamery, ale i to, či je na svoje tri deti pri výchove prísny.

Keďže sa v rámci JOJky v meste vysielali Televízne noviny z improvizovaného štúdia priamo na Hlavnej ulici, moderátori museli byť pripravení na to, že zatiaľ čo v domovskom štúdiu v JOJ-ke majú absolútne ticho, na ulici to bude "iná káva"... „Samozrejme, človek musí rátať s tým, že sa budú ozývať rôzne zvuky. Ale je úlohou každého moderátora, aby vedel sám odfiltrovať to, čo má počuť a čo takpovediac musí ignorovať. Na jednej strane je to zložitejšie kvôli sústredeniu, na druhej strane je to vítaná zmena," prezradil J. Mečiar. Každé vybočenie zo stereotypu má rád. „Mne nerobí problém moderovať ani vtedy, keď som vyslovene rušený. Naučil som sa to pri svojich deťoch. Neraz sa mi stalo, že som sa potreboval doma sústrediť na prácu, no deti boli doma a dožadovali sa mojej pozornosti. Dokážem sa koncentrovať na robotu aj vtedy, keď mi deti skáču po hlave. A nemyslím to iba obrazne. He-he."

Zháňal podpisy

Keď nastúpil pred približne dvoma rokmi do televízie JOJ, dostal od svojich detí náročné úlohy. Zháňať podpisy svojich kolegov. „Hneď na začiatku to bolo 19 podpiskariet Adriany Kmotríkovej. Skoro sa upísala na smrť, ale bolo to pre celú triedu, takže preto tak veľa. No a vtedy boli najväčšie jojkárske hviezdy herci z Mafstory, takže aj od tých som si bol pre deti nejaké tie podpisy vypýtať. Dnes už sú v popredí Profesionáli, takže nosím domov ďalšie podpisy," prezradil so smiechom. Od neho samého podpisy nedrankajú, že je otec v telke, berú ako prirodzenú vec. „Keď sa občas na ulici niekto pri mne pristaví a sú so mnou aj deti, tak vidno, že ich to teší a ja dúfam, že sú trochu na mňa aj hrdé, ale veľmi to neriešime. Prirodzene si na to zvykli. A ja tiež, navyše, popularita mi zatiaľ neukázala svoje čertovské nepríjemné rožky. Ak by sa tak časom aj náhodou stalo, tak je to môj problém a ja si s tým budem musieť poradiť. Nechápem totiž ľudí, ktorí sa sťažujú na to, že ich ľudia poznajú a že ich to obťažuje. Ak chcem ostať anonymný, nemôžem predsa liezť na obrazovku, nie?"

J. Mečiar "vyliezol na obrazovku" vlastne vďaka zhode náhod. Pätnásť rokov robil v rozhlase a keď Braňo Ondruš odchádzal do politiky, uvoľnilo sa miesto moderátora v Televíznych novinách JOJky. „Zavolal mi šéf spravodajstva, či by som sa neprišiel ukázať. Tak som došiel, urobil nejaké skúšobné zábery... No a vybrali ma. Nebolo to cielené z mojej strany, že by som sa pokúšal o kariéru v televízii. Hoci je zrejmé, že tento model - dlhoročný redaktor v rádiu a potom v televízii - vychádza. Dôkazom toho je množstvo mojich kolegov v každej zo slovenských televízií. Bral som to skôr ako príležitosť posunúť sa ďalej v mojej profesii, vyskúšať znovu niečo iné, nové."

Hoci sa tejto príležitosti potešil, netvrdí, že ju prijal bez obáv o to, ako ju zvládne. „V rozhlase uhráte všetko hlasom. V televízii je to problém, človek musí ovládať nielen hlas, ale aj tvár, mimiku, gestá... Dodnes si viem úplne presne vybaviť prvé vysielanie Televíznych novín s Adrianou. Bolo to koncom augusta. Mal som tep určite viac ako 180 úderov srdca za minútu a tlak by ste mi neboli namerali, taký som ho mal vysoký. Po skončení vysielania som bol úplne celý mokrý, spotený. Bol som fyzicky taký vyšťavený a unavený, ako keby som bol celý deň pracoval v bani! Prvý týždeň bol pre mňa veľmi ťažký, no postupne zo mňa stres opadával. Človek sa totiž postupom času v akejkoľvek profesii oťuká. Zvykol som si na kamery, dnes sa dá povedať, že ich už vnímam úplne automaticky. Tak ako som si pred rokmi zvykol na mikrofón a prestal sa ho báť, tak som si zvykol aj na kamery a dnes sú to už moje kamarátky."

Hoci mnohí slovenskí moderátori sú dobrým príkladom toho, že vydarená kariéra v rádiu je dobrý predpoklad na to, aby sa presadili aj v televízii, nie vždy to ide ľahko. „Pre mňa bola najväčšou oporou manželka. Keď sa človek rozhodne urobiť rozhodujúcu zmenu a krok ďalej, potrebuje podporu, motiváciu. Ona mi držala palce, dodávala mi odvahu. Nebudem to tajiť - potreboval som povzbudenie. Po každom vysielaní na začiatku mi povedala, čo sa je páčilo, čo som mohol urobiť inak - tu si sa tváril zle, tam si toto pokazil, ale toto ti vyšlo. Dokáže ma skritizovať, ale i pochváliť."

Nové možnosti

Pri prijatí ponuky na moderovanie Televíznych novín nemal J. Mečiar žiadne očakávania. „Nič som nečakal, lebo som ani len netušil, čo vlastne čakať môžem. Úžasné na tom celom je to, že sa mi otvorili aj nové možnosti, ktoré sa netýkajú len moderovania v televízii. Dostávam ponuky na mnohé iné moderovania, ale aj na mnohé iné možnosti, ktoré sa krútia okolo televíznej roboty. Dá sa povedať, že som bol v správnom čase na správnom mieste. Bola to fakt náhoda, že Braňo odchádzal, že sa objavilo voľné miesto a že ja som dostal ponuku."

Zdá sa, že šťastné náhody J. Mečiar doslova priťahuje. „Neviem, či by som sa rovno nazval dieťaťom šťasteny, no viackrát v živote sa mi stalo, že zaujímavé možnosti a príležitosti sa mi prihodili doslova náhodou. Napríklad keď som robil v rádiu Twist s Andym Krausom, tak on v tom čase spolupracoval s agentúrou Maya. Vyrábali súťaž Milionár pre slovenský televízny trh. No a Andy, keďže ma poznal a tiež sa na tom spolupodieľal, mi poslal zopár otázok, ktoré mali v Milionárovi odznieť. Lenže nejaké veci tam nesedeli, tak som to opravil." Keďže si dovolil upozorniť na nepresnosti, naštval tak dramaturga relácie, ktorý bol presvedčený o svojej pravde. „Zavolal mi a vynadal, čo si to dovoľujem. V konečnom dôsledku sa však ukázalo, že ja som mal pravdu a odvtedy som dostal možnosť spolupracovať na výrobe Milionára po celý ten čas, čo sa u nás vysielal. No a znovu to bolo celé len dielom náhody."

Vie aj nakričať

S manželkou Janou, ktorá je od neho mimochodom o päť rokov staršia, majú tri deti - Adama, Veroniku a Marka. „Pri výchove som prísny. Nehovorím rovno, že deti musia stáť nastúpené v rade a poslúchať na slovo. No keď mám dôvod, tak viem na ne aj nakričať. Asi to mám v povahe a zdedil som to po mame. Ona je totiž ten typ ženy, ktorý sa väčšinu času tvári, že sa nič nedeje, no ak treba, tak dokáže narobiť riadny 'čurbes'."

Kvôli práci má niekedy na deti času menej, sú však aj dni, keď sa im môže venovať naplno. „Vtedy mi úplne stačí, že sme spolu. Mám rád ten pocit, keď na nich vidím, že chcú byť so mnou a že sa tešia zo spoločne stráveného času. Veď čo už môže byť pre rodiča dôležitejšie? Škoda len, že toho času nie je toľko, koľko by som chcel. Nerobím totiž len novinára, ale aj úplne iné veci, ktoré súvisia s televíznym vysielaním. Takže toho času je málo. Priznám sa, že občas som z toho smutný, hlavne, keď sa mi toho veľa nakopí. Lenže na druhej strane - občas sa rád nechám pohltiť prácou a vtedy je práca prvoradá a ja sa na chvíľu mením na krkavčieho otca," podotkol s úsmevom. „Nie že by som bol rovno vorkoholik. To asi nie. Lebo vorkoholik je ten, kto dokáže len v práci nájsť uplatnenie a zmysel života. Ja sa nevidím v práci, mojím snom je užívať si ničnerobenie a keby na to boli finančné možnosti, tak to si buďte istí, že nepracujem."

Ak by však náhodou vyriešila výhra v Lote alebo nečakané dedičstvo jeho finančné možnosti, presne vie, ako by si poradil s voľným časom. „Od mája do októbra by som bol na Jadrane a plachtil by som po mori od ostrova k ostrovu, od prístavu k prístavu. Počas zvyšných mesiacov by som spal, počúval muziku a pozeral filmy. Mám totiž doma kopu cédečiek, ktoré nemám šancu pustiť si a vypočuť a mám kopu dévedéčok s filmami, ktoré nemám šancu pozrieť si..."

More je pre J. Mečiara synonymom relaxu a absolútnej slobody. „Mám veľmi rád celé chorvátske pobrežie, nemám obľúbené miesto. A aj k tejto mojej veľkej láske som vlastne prišiel len vďaka šťastnej náhode. Kým som pracoval v rádiu, pozvali nás kolegov ako posádku na regatu. Plachtenie je zvláštna vec. Keď si to raz vyskúšate, tak buď vám to nič nehovorí a už to viac neskúsite, alebo vás to absolútne pohltí, chytí za srdce a už nepustí. Podľa mňa je plachtenie po mori to najlepšie trávenie voľného času, aké vôbec existuje!" Má rád pohodu a voľnosť, ktorú mu more a loď ponúka. „Na klasickej dovolenke ste na jednom mieste, no ak plachtíte, tak sa plavíte, kam chcete, zakotvíte kde chcete... Na lodi mám neskutočne silný pocit slobody. Mám pocit, ako keby ma na mori nikto nemohol nájsť... A ak by ma predsa len našiel, tak dvihnem kotvy a už ma niet," dodal na záver s úsmevom.

Ján Mečiar

Dátum narodenia: 16. august 1970
Znamenie: Lev
Miesto narodenia: Bratislava
Rodinný stav: ženatý, tri deti
Relax: plachtenie

kid
Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
 3. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 4. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 5. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 7. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 1. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 2. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 3. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 4. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 6. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
 7. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 8. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 725
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 736
 3. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 6 839
 4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 447
 5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 100
 6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 3 072
 7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 467
 8. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 2 286

Blogy SME

 1. Michael Achberger: Revolučným prístupom k zázračne štíhlym bokom: Tajomstvá, ktoré ženy typu 'hruška' musia poznať!
 2. Ivan Čáni: Poslanec NR SR vs. občan SR.
 3. Andrea Vörösová: J. A. Komenský... a ako ďalej?
 4. Soňa Kallová: Máme rovnaké podkarpatské korene. Podobnú súčasnosť. Máme aj rovnakú budúcnosť?
 5. Tina Gažovičová: Nemusíme vynachádzať koleso - ani pri inkluzívnom vzdelávaní
 6. Věra Tepličková: Naď už nevydržal tlak a odtajnil prísne tajné
 7. Anna Miľanová: Zub múdrosti... 2023
 8. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kto osvietil myseľ policajného hovorcu? Na poste vedúceho oddelenia komunikácie prezídia skončil
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 993
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 814
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 324
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 12 933
 5. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 6 980
 6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 358
 7. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 6 121
 8. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 6 060
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Otec Daniela Tupého chce poznať pravdu o vražde svojho syna.

Otec Daniela Tupého chce vedieť, kto stál za tým, že sa vyšetrovanie odklonilo od skutočných páchateľov.


23. máj
Šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin so žoldniermi.

Prigožin kritizuje armádu, odstaviť ho však Kremeľ nechce.


10 h
Sexuálna výchova nie je len o nasadzovaní kondómu či sexe. Je to oveľa komplexnejšia téma.

Rozprávali sme sa s Radkou Mikšík a Máriou Kubalovou.


25. máj

Vyšetrovanie policajnej razie v osade v Moldave sa vracia opäť na začiatok.


a 1 ďalší 55m

Blogy SME

 1. Michael Achberger: Revolučným prístupom k zázračne štíhlym bokom: Tajomstvá, ktoré ženy typu 'hruška' musia poznať!
 2. Ivan Čáni: Poslanec NR SR vs. občan SR.
 3. Andrea Vörösová: J. A. Komenský... a ako ďalej?
 4. Soňa Kallová: Máme rovnaké podkarpatské korene. Podobnú súčasnosť. Máme aj rovnakú budúcnosť?
 5. Tina Gažovičová: Nemusíme vynachádzať koleso - ani pri inkluzívnom vzdelávaní
 6. Věra Tepličková: Naď už nevydržal tlak a odtajnil prísne tajné
 7. Anna Miľanová: Zub múdrosti... 2023
 8. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kto osvietil myseľ policajného hovorcu? Na poste vedúceho oddelenia komunikácie prezídia skončil
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 993
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 814
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 324
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 12 933
 5. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 6 980
 6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 358
 7. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 6 121
 8. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 6 060
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu