rade práce.
Na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) Košice bolo k 30. septembru 2010 evidovaných 23 128 uchádzačov o zamestnanie (UoZ). K 1. januáru tohto roka tento počet vzrástol na 23 658. "K 30. septembru 2011 to bolo 25 037 UoZ," hovorí Igor Jakeš z ÚPSVaR Košice. „Z toho je 12 806 dlhodobo nezamestnaných a 2 175 absolventov. S nedokončeným základným vzdelaním a bez vzdelania je 955, vyučených je 6 364, uchádzačov s úplným stredoškolským vzdelaním s maturitou je 4 211, s vysokoškolským vzdelaním 2 484. V štruktúre podľa veku je 5 679 uchádzačov vo veku 50 a viac rokov. Najviac je vo veku 34 až 49 a to 8 095 uchádzčov." Miera evidovanej nezamestnanosti za Košice a Košice-okolie bola v septembri 14,11%. (Vlani v septembri 12,41% a v januári 2011 12,94%.)
ÚPSVaR Košice eviduje v súčasnosti 119 voľných pracovných miest (VPM) vo svojej pôsobnosti (Košice, Košice okolie, Moldava nad Bodvou a okolie). V Košickom kraji 425 VPM. "Pre uchádzačov so stredoškolským vzdelaním s maturitou aj bez maturity sú napríklad kaderník/kaderníčka, masér v športovorelaxačnom centre, operátor výroby, pekár - peciar, pracovníčka na obsluhu regener. zariadení, predavačka - čašníčka, vodič nákladného automobilu, vodič MKD, zákazkový krajčír - krajčírka, zlatníčka – predavačka. Pre vysokoškolsky vzdelaných napr. lekár s odbornosťou (študijný odbor: všeobecné lekárstvo, interné lekárstvo, FBLR), maklér realitný, manažér zahraničného obchodu, Senior Java programátor, skúsený PS implementátor, stomatológ/stomatologička."
V súčasnosti majú najväčšiu šancu umiestniť sa na trhu práce profesie: v IT oblasti (programátori, správca užívateľských aplikácií, sieťový administrátor). V oblasti nákladnej dopravy (vodič nákladného automobilu, vodič MKD), v oblasti zdravotníctva (zdravotné sestry), v priemyselnej oblasti (operátori výroby, šičky). Naopak najmenšiu šancu profesie, ktoré vyžadujú vysokú znalosť cudzieho jazyka na úrovni native; profesie, ktoré vyžadujú certifikáty, osvedčenia ku výkonu povolania; profesie, u ktorých je ohodnotenie zamestnancov minimálnou mzdou napriek vysokým požiadavkám zo strany zamestnávateľov.
Ďalšími možnosťami ako si nájsť prácu je sledovať ponuky v zahraničí. Avšak nie pre každého je odchod za hranice riešením. Ponuky práce sú aj na mnohých internetových stránkach typu Profesia.sk, topjobs.sk, Trenkwalder.sk, či Ponuky.sk. Možnosťou sú aj rôzne rekvalifikačné kurzy. Mnohé ponúka aj samotný úrad práce a evidovaní uchádzači za vzdelávanie neplatia. Musia však spĺňať presne definované podmienky – registrácia nezamestnanej osoby a právoplatné rozhodnutie o zaradení do evidencie nezamestnaných. Ich absolvent by mal získať ďalšiu kvalifikáciu (napr. kurzy podvojného účtovníctva), špecializáciu (napr. kurzy BOZP, zváračské kurzy), spôsobilosť na výkon povolania (napr. masérske kurzy, kozmetické kurzy, vizážistické kurzy) či príležitosť na rozvoj vlastných záľub (napr. kreatívne kurzy, kurzy fotografovania) a tým zvýšiť vlastnú trhovú hodnotu.
"ÚPSVaR Košice momentálne pripravuje realizáciu vzdelávania a prípravy pre trh práce pre uchádzačov o zamestnanie v oblastiach: správca počítačových sietí; sieťový akademický program Cisco; projektový manažér – euromanažér; nemecký jazyk pre pomocný personál; anglický jazyk pre pomocný personál; murár a maliar," dodáva I. Jakeš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári