Preventívnu prehliadku (PP) u zubára, ktorá je v plnej miere hradená zdravotnou poisťovňou, by mali dospelí absolvovať raz do roka, tehotné ženy dvakrát a deti do 18 rokov tiež dvakrát. Na to, aby poisťovňa úkony o rok preplatila, musia prísť minimálne prvý raz. „Určite je viac takých pacientov, ktorí to riešia na poslednú chvíľu," hovorí košický stomatológ Ján Ohlas. „Sú však aj takí, ktoré chodia už začiatkom roka či počas neho."
Podľa skúseností košického stomatológa je niekoľko typov pacientov. Dali by sa rozdeliť do troch kategórií. Uvedomelí, papieroví a vyhýbajúci sa. „Prehliadka je veľmi dôležitá. Keď na Slovensku absolvujú mnohí ľudia preventívnu prehliadku, myslia si, že ak už majú v ruke potvrdenku o jej absolvovaní, sú imúnni proti kazu či vyšetreniam. Všetci prídu na konci roka a tlačia na pílu na zubárov, aby im to potvrdenie vystavili. Odľahne im a odchádzajú s tým, že dovidenia o rok. Je to nelogické a neviem pochopiť, prečo to robia."
Ak pacient má absolvovanú PP, na mnohé úkony mu poisťovňa prispieva istou sumou. Akou, závisí od zmluvy, ktorú s ňou má konkrétny lekár podpísanú. Sumy za jednotlivé úkony majú mať všetci zubári vyvesené v čakárni. Každá ambulancia má ceny iné. Závisia od mnohých faktorov. Aký nájom zubár platí, aký materiál používa, aké má zariadenie... „Intraorálny röntgen stojí napríklad 8-10 eur podľa techniky, ktorá je použitá. Poisťovňa zaplatí 2,99 a rozdiel si zaplatí pacient. To však v prípade, ak tú preventívnu prehliadku má. Ak nie, platí plnú sumu." To isté platí o ďalších úkonoch.
Ak napríklad stojí dočasné ošetrenie hlbokého kazu 10,40 eura, keď má človek PP, môže zaplatiť 7 eur, zvyšok dopláca poisťovňa. Jednoplôšková kompozitná výplň stojí s PP napríklad 18 eur, bez nej 24,80 eura. Dvojplôšková stojí s PP 20 eur, bez nej 34,97 eura. Extrakcia (vytrhnutie) trvalého zuba alebo koreňa stojí s PP 9 eur, bez nej 15,80 eura. Extrakcia viackoreňového zuba 12 eur, bez PP 22,21 eura. Ceny sú orientačné. V každej ambulancii závisia od konkrétneho zubára a od jeho zmlúv s poisťovňami.
Aj poisťovne majú skúsenosti také, že pacientov chodí na PP k zubárovi málo. „Za rok 2009 ju absolvovalo 44 % poistencov Union ZP, a.s. Vlani i percento viac," hovorí Ingrid Dúbravová, revízna lekárka Union ZP "V tomto roku sa to nedá posúdiť, lebo veľa pacientov si PP odkladá na posledné mesiace v roku."
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) nám poskytla na porovnanie údaje z tohto roka a minulého, keďže rok 2009 by bol skresľujúci z dôvodu neskoršieho spojenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne so Spoločnou. „Za prvý polrok 2010 absolvovalo PP 57,84 % poistencov a za prvý polrok 2011 53,21 % poistencov," hovorí Petra Balážová, hovorkyňa VšZP.
V poisťovni Dôvera absolvovalo PP u stomatológa za prvý polrok 2010 iba 20,97 % a za prvý polrok tohto roka 21,11 % poistencov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári