KOŠICE. Nádory hlavy a krku predstavujú v porovnaní s inými krajinami jednu z najčastejších diagnóz liečených vo Východoslovenskom onkologickom ústave v Košiciach.
Ročne tu ambulantne ošetria tisíce pacientov. Operácie podstúpi cca 1 500 ľudí. Okrem operačných zákrokov tu vykonávajú diagnostické výkony, ktoré majú pomôcť včasnej diagnostike nádoru.
Muži a ženy
Najčastejšími onkologickými ochoreniami, s ktorými sa u mužov odborníci v ústave stretávajú, sú zhubné nádory pľúc, prostaty, hrubého čreva a konečníka, nádory hlavy a krku. U žien je najčastejším zhubným nádorom rakovina prsníka, čo predstavuje asi 20 percent zo všetkých zhubných nádorov, a gynekologické nádory.
„V poslednom období pozorujeme zvýšený výskyt zhubných nádorov podžalúdkovej žľazy, žalúdka a obličiek,“ upozorňuje na nový trend riaditeľ pre vedu, výskum a vzdelávanie v ústave docent Igor Andrašina.
Ak je potvrdená diagnóza, onkologickí pacienti sa podrobujú systémovej liečbe, ktorá podľa Andrašinu patrí medzi náročné liečebné postupy. Za veľké plus považuje odborník možnosť ambulantnej liečby.
„Zlepšuje pohodlie pacienta. Aj naďalej budeme tento trend v liečbe podporovať. Pre pacientov je dôležité, aby boli počas liečby čo najviac v domácom prostredí.“
Percento je rôzne
Liečba rakoviny sa skladá z viacerých častí od chirurgickej cez rádioterapiu až po podávanie liekov. Percento úspešnosti podľa Andrašinu závisí od viacerých faktorov, ako je typ nádorového ochorenia, včasnosť stanovenia diagnózy, stav pacienta a pridružené ochorenia.
Tak ako pri mnohých iných ochoreniach aj onkologickým ochoreniam možno predchádzať. Obmedzenie fajčenia, zníženie konzumácie alkoholu, menšie vystavovanie sa slnečným lúčom, zníženie hmotnosti a viac telesnej aktivity považuje Andrašina za faktory, ktoré dokážu znížiť riziko vzniku rakoviny. Za veľmi dôležité považuje preventívne vyšetrenia. „Špeciálnymi vyšetreniami je možné včas diagnostikovať zhubné nádory prsníka, hrubého čreva a konečníka, krčka maternice, prostaty a kože. Efektivita týchto vyšetrení sa v poslednom čase zvyšuje aj na Slovensku.“
Ústav vznikol ako štátna akciová spoločnosť v roku 2003. Liečia sa tu pacienti z celého východu Slovenska.
Fakty
Onko-gynekologické oddelenie ročne takmer 750 operácií
Prsníková ambulancia vyše 2200 vyšetrení ročne
Onko-otolaryngologické oddelenie ročne vyše 800 operácií
Onkologické oddelenie ročne hospitalizovaných cca 2 300 pacientov
Rádioterapiu aplikujú ročne u viac ako 1 600 pacientov
Vek onkopacientov – vyše 50 percent starších ako rokov
zdroj: VOÚ, a.s.
U detí sa výskyt zvyšuje
Deti s onkologickým ochorením sa liečia na oddelení detskej onkológie a hematológie v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach.
Pracovisko pomáha deťom z celého východu, kde je spolu evidovaných 700 malých pacientov s ťažkými nádorovými ochoreniami.
Každoročne tu v priemere pribudne 50 nových prípadov. Tento rok je podľa primárky oddelenia Iriny Oravkinovej odlišný. Len od januára do konca júla tu prijali 48 pacientov, čím naplnili celoročnú štatistiku. Dôvod tohto javu si odborníci nevedia vysvetliť.
Na oddelení sa deti striedajú na 15 lôžkach.
Liečba novoprijatého pacienta pritom trvá v rozpätí od 8 mesiacov do 2 rokov.
kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári