KOŠICE. Krajský súd v Košiciach sa znova zaoberá prípadom Dušana Hudáka (51), ktorému prokuratúra kladie za vinu, že sa pred dvanástimi rokmi počas vojny v košickom podsvetí podieľal na vražde šéfa konkurenčnej skupiny Karola Kolárika.
Aj keď v roku 2009 druhýkrát dospel k záveru, že o tom nie je dosť dôkazov, a Hudáka znova oslobodil, Najvyšší súd mu zrušil aj tento rozsudok. Vidí v ňom viaceré rozpory a nižšiemu súdu nariadil doplniť dôkazy.
Prokuratúra: Zahladzoval stopy
Podľa obžaloby Hudák s prezývkou Cibuľa patril k užšiemu vedeniu skupiny Dušana Borženského, známeho ako Borža. Pri vražde Kolárika v decembri 1999 mal pomáhať spáliť na smetisku pri Košickej Polianke auto a oblečenie strelca a potom ho ukryť vo svojom dome v Ruskove.
Krajský súd začal prípad nanovo pojednávať minulý týždeň. Mal vypočuť Františka Riška, bývalého policajného vyšetrovateľa. Práve na jeho svedectve postavil oslobodenie Hudáka. Riško na začiatku procesu vypovedal, že Hudák, jeho švagor, bol v čase vraždy u neho v kancelárii na polícii.
Alibi od švagra – policajta
Najvyšší súd o takom alibi pochybuje. Nezdá sa mu, prečo sa Riško na polícii ako svedok neprihlásil skôr ako v roku 2003, hoci Hudák bol z vraždy podozrivý hneď po jej spáchaní. Riško to nechcel vysvetľovať, ako príbuzný obžalovaného odmietol vypovedať.
Na rozdiel od neho sa Borža, ktorý je za vraždu Kolárika jedenásty rok vo väzení a súd si ho tiež predvolal na proces s Hudákom, vyjadruje k prípadu aj sám od seba.
Borža píše sudcovi
Predsedovi senátu poslal pred pojednávaním štrnásťstranový list. Venuje sa v ňom najmä spochybňovaniu Martina Trojana, šoféra gangu a neskôr chráneného svedka, ktorý usvedčoval z vraždy celú Boržovu skupinu a neskôr dostal od prezidenta republiky milosť.
Hudáka podľa prokuratúry usvedčujú výpisy potvrdzujúce, že s Boržom v decembri 1999 telefonoval. Borža to na súde poprel.
„Nič o týchto telefonátoch neviem. Mobily som zrušil, aby ma cez nich nemohol sledovať Kolárik, ktorý plánoval moju likvidáciu. Vedel som, že si to mohol zariadiť, lebo spolupracoval s políciou,“ hovoril.
Znalkyňa svedkovi verí
Podľa ďalšieho pokynu Najvyššieho súdu krajský súd vypočul psychologičku k posudku na Trojana.
„Jeho opis skutku je vnútorne nerozporný, reprodukcie boli detailné a opakované. Nebol u neho zistený sklon skresľovať skutočnosť,“ povedala znalkyňa o šiestich výpovediach, ktoré chránený svedok poskytol polícii.
Keď ich na záver označila za vierohodné, predsedovi senátu sa to nepáčilo s tým, že to posúdi súd a nie ona.
Krajský súd musí urobiť aj vyšetrovací pokus. Má tak zistiť, či by Hudák v kritické ráno nemohol stihnúť návštevu švagra a po presune autom aj splniť úlohy pri vražde.
Potrebujú starý fiat
Pôvodne tento dôkaz krajský súd nepripustil s tým, že v Košiciach sa odvtedy zmenili dopravné podmienky.
„Vykonanie vyšetrovacieho pokusu nemôže znemožniť presmerovanie ciest ani zmenu infraštruktúry,“ oponuje mu v uznesení Najvyšší súd.
Jazdu si predseda senátu a prokurátor vyskúšajú v decembri, v rovnakom období, ako zastrelili Kolárika, a musia na to použiť vozidlo Fiat Uno.
Kauza Kolárik
Definitívne tresty za vraždu šéfa jednej zo skupín košického podsvetia padli v novembri 2005. Borža dostal štrnásť rokov, Peter Kinlovič a Radko Brecko dvanásť, Jozef Stojka tri roky.
Podľa rozsudku Kolárika samopalom rozstrieľal Miroslav Vančík s prezývkou Pitbul. Vo väzení neskončil, v roku 2000 ho zastrelil albánsky majiteľ baru v Lemešanoch.
Hudák v megaprocese s Boržom a spol. chýbal. Keď polícia na gang v roku 2000 udrela, nebol na Slovensku. Po troch rokoch sa sám prihlásil na polícii s tým, že odišiel pracovať do zahraničia, aby uživil rodinu.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári