Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Z 500 bytov na Luniku IX nemajú nedoplatky v štyroch

Korzár vypátral všetkých platičov z celého košického sídliska Lunik IX. Všetkých štyroch... Platia, no žijú v rovnakých podmienkach ako neplatiči.

Kristína Harkabusová. S mužom žiadali sociálny byt na Severe, neúspešne.Kristína Harkabusová. S mužom žiadali sociálny byt na Severe, neúspešne. (Zdroj: Judita Čermáková)

Korzár „vypátral“ všetkých platičov z celého košického sídliska Lunik IX. Všetkých štyroch... Toto sú oni: Kristína Harkabusová, Ján Krok, Verona Balogová, Anna Kroková. Platia, no žijú v rovnakých podmienkach ako neplatiči.

KOŠICE. Obyvatelia Lunika IX vyrobili na nájomnom a službách spojených s bývaním nedoplatky 6,3 milióna eur.

Okrem plynu, tepla a teplej vody, ktoré vypli všetkým, väčšina nemá ani elektrinu, len studenú vodu 2 hodiny denne. Zo všetkých asi 500 bytov nedlhujú ani cent iba 4 nájomníci. Číslo potvrdil mestský bytový podnik.

„Na Luniku IX že hľadáte platičov? To ste tu asi zle, takých sme tu nevideli, haha,“ reagovali žartom niektorí obyvatelia.

„Aj ja som platič, všetko platím, moje meno tam náhodou nemáte? Aha, nie, tak potom nič,“ skúšali šťastie iní. Všetkých štyroch sme však našli.

Harkabusovci: Máme filipa

Kristína Harkabusová (37) žije v 1-izbovom byte na Podjavorinskej 6 s manželom, 16-ročným synom, jeho rovnako mladou priateľkou a ich 8-mesačnou dcérou, Harkabusovej vnučkou. Predtým bývali na Podjavorinskej 4, ale dom pre životu nebezpečný stav, spôsobený obyvateľmi, mesto vlani zbúralo.

„Dostali sme náhradný byt na najvyššom, 8. poschodí, od strechy zateká. Bola som za prevádzkarkou i na bytovom podniku, aby to opravili. Nepochodila som.“

Povedala, že nájomné platia 37 eur mesačne, k tomu elektrinu, ktorú im niekedy vypínajú. Sú nezamestnaní, ona robí aktivačné práce, spolu majú sociálne dávky asi 300 eur mesačne, časť im rovno strhávajú. Ako je možné, že všetci majú nedoplatky, a oni nie?

„Treba mať filipa,“ ukazuje na hlavu Harkabusovej muž, ktorý 31 rokov žije na Luniku IX. „Bojím sa, že hodia na nás dlhy ostatných a aj z nás urobia neplatičov. Lunik IX je posledná zastávka.“

Žena prezradila, že dávnejšie žiadali sociálny byt na Sládkovičovej na Severe. „Zamietli to s tým, že musíme mať prácu.“

Manžel tvrdí, že nájsť robotu je problém. „Toľko som sa už nachodil, a nič, viem zvárať, murovať, všetko viem robiť.“ Ona bola upratovačka v železiarňach. „Hocikde by som robila, keby sa dalo.“

Pri sviečke si poplačú

Dôchodkyne Verona Balogová (68) a Anna Kroková (75) sú kamarátky, bývajú na Krčméryho 1 vedľa seba na 4. poschodí, Balogová má 1-izbový byt, Kroková 3-izbový. Výťahy na sídlisku nefungujú.

„Také staré baby musíme každý deň šliapať po schodoch.“ Jedna má nájomné 44 eur, druhá 70, k tomu platia vodu. Bývajú samy, dospelé deti im z Lunika IX odišli.

„Nedoplatkov sa bojíme. Dôchodky nám musia vystačiť na celý mesiac. Ako hospodária s peniazmi ostatní obyvatelia, tým sa nezaoberáme.“

Balogová spomína, že byt na Luniku IX dostala v roku 1982, keď bolo sídlisko nové, pekné. Robila upratovačku na úrazovej chirurgii v nemocnici na Rastislavovej, Kroková upratovala v podniku Tatrasvit na Jazere. Obe žiadajú malometrážny byt na Juhu.

„Vlani nám žiadosť zamietli, žiadame opäť. Boli sme už i na sociálno-bytovej komisii, veríme, že teraz to konečne vyjde. Nevadilo by ani, keby sme bývali spolu v jednom byte.“

Susedky sa navštevujú, večer sa pri sviečkach rozprávajú, aj si poplačú. „Keď sme ešte mali elektrinu, platila som mesačnú zálohu 100 eur, len aby mi nevyšiel nedoplatok. Ale už 7 mesiacov nemáme elektrinu, nemôžem prať, 7 mesiacov som nevysávala, tak rada by som si všetko popratala, pozrela televízor, ale nemôžem robiť nič.“

Balogová tvrdí, že ak sa z Lunika IX dostane, od šťastia pôjde do kostola a zapáli veľkú sviečku. Práve byty na Krčméryho, ktoré elektrárne odpojili, lebo ľudia zničili rozvody, mesto čoskoro napojí na elektrinu za 142-tisíc eur. „Elektrina nám pomôže, no aj tak by sme radi šli čo najskôr preč...“

Krok: Snažím sa gazdovať

Štvrtým obyvateľom bez nedoplatkov je Ján Krok (45) z „kukurice“ na Podjavorinskej 10. V 1-izbovom byte býva so synom (11), na Luniku IX je 30 rokov. Má len studenú vodu. Ako nezamestnaný má vďaka aktivačným prácam mesačne 240 eur.

„Platím 26 eur mesačne nájomné, za vodu 50–60 eur ročne. Snažím sa každý mesiac s peniazmi dobre gazdovať. Prečo majú ostatní nedoplatky, netuším.“

Podľa splnomocnenca vlády pre rómske komunity Miroslava Polláka majú obyvatelia Lunika IX nedoplatky napríklad pre vysoké nájomné i penále, či preto, že bez platnej nájomnej zmluvy nemajú nárok na príspevok na bývanie.

„Niektorí sú neplatičmi aj preto, že sa nazdávajú, že za zaplatené nájomné by im neboli poskytnuté adekvátne služby.“

Pustili sa do neplatičov v celom meste

Nové vedenie BPMK tvrdí, že chce rázne zakročiť voči notorickým neplatičom nielen na Luniku IX, ale v celom meste, a v duchu hesla „Rovnaké pravidlá pre všetkých“ odpojili od elektriny už 52 mestských bytov v celých Košiciach. Ide najmä o bežné nájomné byty napríklad v Starom Meste, na Juhu, či Ťahanovciach.

„Dôvodom sú neplatné nájomné zmluvy a nekontrolovateľné dlhy nájomníkov na nájomnom a poplatkoch. Celkový dlh na istine sa doteraz vyšplhal na 376-tisíc eur a penále za omeškanie niekoľkonásobne túto sumu prekračujú. Najvyšší dlh jedného bytu na nájomnom je až 26-tisíc eur,“ informovala radnica.

BPMK od júla vyzýval dlžníkov nad 500 eur, aby zaplatili alebo si dohodli splátky. „Drvivá väčšina všetky výzvy ignorovala. Radikálne postupujeme aj preto, aby sme nediskriminovali tých, ktorí sú zodpovední a povinnosti voči bytovému podniku si plnia. Cieľom je zlepšenie sociálneho bývania a poskytovanie bytov tým, ktorí si ich zaslúžia,“ uviedol šéf BPMK Viktor Lehotzký.

V týchto dňoch prerušili dodávku elektriny 52 bytom, spolu je ich bez nej už asi 70. Odkazujú, že rovnako zakročia aj voči tým, ktorí mestské byty užívajú protiprávne, napríklad ich načierno ďalej prenajímajú iným osobám. „Bývalé vedenie BPMK voči neplatičom nezakročilo a ľudia si zvykli, že aj keď nezaplatia, nič sa nestane. Zmenou systému a dôkladným postupom voči všetkým neplatičom bez rozdielu chceme nakopené problémy postupne odstraňovať,“ sľubuje Lehotzký.

jav
BPMK chce pre vzorných lepšie byty

Magistrát tvrdí, že 4 platiacim rodinám chce vyjsť v ústrety pripravovanými zmenami. „Budú presťahovaní do bytov s plnohodnotným bývaním pre platičov na Podjavorinskej 6-8 a 1 dvojbráne na Hrebendovej,“ uviedla hovorkyňa Martina Viktorínová.

Ďalších niekoľko rodín si spláca staré dlhy a platí tiež všetky aktuálne záväzky. „Aj oni budú presťahovaní do bytov pre platičov. Diferenciáciou platičov a neplatičov a zodpovedajúcou kvalitou bývania chceme motivovať i ostatných. Tento proces naštartovalo nové vedenie mesta.“

Návrh na budúcoročné pripojenie celého paneláku Podjavorinská 6-8 na elektrinu a teplo za 145-tisíc eur však zatiaľ poslanci neschválili.

Riaditeľ BPMK Viktor Lehotzký informoval, že v rámci riešenia neplatičov prekategorizovali časť bytov na 4. kategóriu s nižším nájomným tak, že z 3-izbových bytov vytvorili byty pre 3 rodiny neplatičov, každá bude bývať v 1 izbe, budú mať spoločnú kuchyňu, kúpeľňu i WC. Zo 498 bytov mesta na Luniku IX tak vzniklo 528. „Prvé rodiny na základe rozsudku o vyprataní už sú presťahované.“

Na Luniku IX majú aktuálne 55 platných nájomných zmlúv. Doplnil, že nájomníci už musia pri podpise zmluvy na dobu určitú (3, 6 mesiacov) zložiť depozitnú platbu ako ochranu pred nedoplatkom. Inštitút osobitného príjemcu tam využívajú v 269 prípadoch, za posledný mesiac tak vybrali 11-tisíc eur.

Podľa Lehotzkého v minulosti bola úvaha predať poškodené byty obyvateľom Lunika IX za symbolické ceny, no ľudia nemali záujem. Pre zlý stav statiky, spôsobený obyvateľmi, už mesto zbúralo 6 panelákov so 100 bytmi.

jav


Balogova_Krokova1_JUDY_res.JPG
Verona Balogová a Anna Kroková. Dôchodkyne snívajú o malometrážnom byte na Juhu.

Krok_Jan1_JUDY_res.JPG
Ján Krok. „Ako viete, že nemám nedoplatky?“ prekvapene nás privítal. Foto k článku: Judita Čermáková

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
 1. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
 2. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
 3. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
 4. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 7. Verve services - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
 8. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
 1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 483
 2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 12 966
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 924
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 8 989
 5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 702
 6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 519
 7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 2 973
 8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 550

Blogy SME

 1. Martin Šuraba: Symbol Radara
 2. Irena Šimuneková: Horné Lefantovce
 3. Tomáš Mihalík: Halóó, je tu niekto? Či už je každý po smrti?
 4. Robert Štepaník: diel 85 - rubrika: moje najhranejšie (v januári a februári 2023)
 5. Radovan Čičvara: Kajať sa za katastrofu v Iraku? To choďte radšej do kostola.
 6. Aliancia NIE RAKOVINE: Pomáhame. Aj vďaka vám.
 7. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku!
 8. Anna Miľanová: Blízkosť - stopy 4
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 859
 2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 231
 3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 5 833
 4. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 304
 5. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 3 162
 6. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 484
 7. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 341
 8. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 335
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dušan Kováčik na súde.

Svedkovia vypovedali takmer rovnakými vetami, nahrávka zatiaľ nezaznela.


3 h
Ilustračné foto

Dohoda s ministerstvom je veľmi vágna, nie všetci obchodníci sa do jej plnenia pustili s rovnakou vervou.


6 h
Ilustračné foto.

Riešenie je v dobudovaní trate Nitra – Trnovec nad Váhom.


9 h
Víkendový požiar v Banskej Štiavnici

Bežné dvere stoja 300 eur a protipožiarne 500 eur.


3 h

Blogy SME

 1. Martin Šuraba: Symbol Radara
 2. Irena Šimuneková: Horné Lefantovce
 3. Tomáš Mihalík: Halóó, je tu niekto? Či už je každý po smrti?
 4. Robert Štepaník: diel 85 - rubrika: moje najhranejšie (v januári a februári 2023)
 5. Radovan Čičvara: Kajať sa za katastrofu v Iraku? To choďte radšej do kostola.
 6. Aliancia NIE RAKOVINE: Pomáhame. Aj vďaka vám.
 7. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku!
 8. Anna Miľanová: Blízkosť - stopy 4
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 859
 2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 231
 3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 5 833
 4. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 304
 5. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 3 162
 6. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 484
 7. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 341
 8. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 335
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu