Zisťovali sme, čo je s nimi teraz, rok po zmene vedenia magistrátu i poslancov.
Jeden už v médiách spomenutý je pamätník M. R. Štefánika. Návrh vyšiel z iniciatívy mesta. Inštalovať ho mali 21. júna 2010, keď sme si pripomenuli 130. výročie úmrtia M. R. Štefánika. Ibaže akciu stopla finančná kríza a neboli na to peniaze. A stále nie sú. "Termín a miesto osadenia sochy M. R. Štefánika závisí nielen od vôle, ale aj finančných zdrojov Košíc," povedala hovorkyňa magistrátu Martina Viktorínová.
Ďalším schváleným bol "Občania občanom" - pamätník HOLOKAUSTU. Navrhované lokality boli dve: 1. Moyzesova ulica pred bývalou synagógou, 2. Puškinova ulica pred synagógou. Vyhrala druhá možnosť. "Pripravujeme výtvarno-architektonickú súťaž na riešenie tohto pamätníka, chystáme sa osloviť okruh výtvarníkov," hovorí Ladislav Rovinský, občiansky aktivista a predseda Spolku na podporu skrášľovania Košíc, ktorý pamätník navrhol. "Okrem toho pokračujeme vo verejnej zbierke. Počítame s tým, že do roku 2013 by mohol pamätník stáť. Vyzývame verejnosť k pomoci. Sme presvedčení, že keďže sú Košice Európskym hlavným mestom kultúry 2013, tento pamätník by tu mal byť. Ďakujeme mestu, že našu výzvu o zbierke uverejnilo na svojej stránke." (účet na účely zbierky povolenej ministerstvom vnútra 2589646953/0200 VUB Banka)
V pláne bývalého vedenia boli aj dva ďalšie pamätníky: "Pamätník obetiam a udalostiam 21. augusta 1968 a revolúcii za demokraciu 17. novembra 1989" a "Pamätník obetiam totalitného režimu 1945 - 1989". "Obidva pamätníky sú projekty bývalého vedenia mesta, ktoré už pred niekoľkými rokmi zostali len v rovine deklarácií," hovorí M. Viktorínová. "Napriek tomu Košičania nie sú ukrátení o možnosť pripomenúť si tieto významné udalosti pri pamätníkoch: pre rok 1968 máme pamätník obetiam týchto udalostí na budove bývalého Tuzexu a pre spomienku na udalosti z roku 1989 sa realizovala mosadzná plastika na budove ŠVK."
Mesto však pripravuje dve ďalšie novinky. "Mesto má záujem upraviť Pamätník osloboditeľov Košíc na Námestí osloboditeľov do podoby viac vyhovujúcej súčasným reáliám, pri zachovaní úcty k vojakom, ktorí sa zaslúžili o oslobodenie Košíc. Celý pamätník je národná kultúrna pamiatka, preto je v prvom rade potrebný súhlas pamiatkarov."
Taktiež mesto realizuje aj pamätník B. Bjornsona, na základe výsledkov architektonickej súťaže. "Hotová je prvá etapa. Pamätník sa nachádza na ohybe cesty pri Ružíne, pod Sivcom, na mieste prírodným charakterom podobným nórskej prírode. Myšlienka pamätníka vychádza z pôvodného návrhu Samuela Jurkoviča."
Svoj pamätník mal mať po schválení aj národovec Ľudovít Štúr. Tento návrh vyšiel z iniciatívy Matice slovenskej. Avšak tento zatiaľ takisto nebude. Dnes o 14.30 pred Starou radnicou však bude slávnostné odhalenie iného pamätníka. Venovaný je Jánovi Bocatiovi a Samuelovi Timonovi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári