KOŠICE. Označoval sa za Čechoslováka a rok 1989 volal „Velký listopad.“ Ivan Martin Jirous, disident, umelecký vedúci skupiny The Plastic People of The Universe, včelia kráľovná československého undergroundu a najskvelejší básnik na zemi (Čuňas) zomrel vo štvrtok v Prahe.
Historik umenia si za minulého režimu odsedel vo väzení spolu 8,5 roka. V novembri '89, sedel za mrežami už piatykrát.
„Predtým som sedel stále len za výtržníctvo, pretože byť lídrom 'plastikov' bolo výtržníctvo, byť na vernisáži výtvarného umenia bolo výtržníctvo, vydávanie legendárneho časopisu Vokno bolo výtržníctvo, tak sme napísali petíciu Tak dost, kde sme spočítali všetky zločiny komunizmu. Zavreli nás za poburovanie a rozvracanie republiky. Týždeň po 17. novembri ma pustili, dostal som milosť od Husáka. Takže ja mám alibi, ja som kľúčmi neštrngal, je to vaša vina, čo sa tu dnes deje,“ smial sa pri vlaňajšej diskusii v Tabačke.
Zbesilosť a pokora
„Bol som vlastne nahnevaný, lebo mne tam bolo celkom dobre. Od rána som mohol pozerať telku, čítal som si detektívky, každý ma nechal na pokoji. Sedel som viac ako osem rokov, ja som alkoholik, preto ďakujem stále komunistom za 8,5 roka bez alkoholu a ženských. Pokoj, pravidelná strava, ktorú by ste síce ani psovi nedali, iba keby ste ho chceli potrestať, ale pravidelná, a práca zaistená. Odvtedy si sám neviem zaviesť pravidelný režim, možno niekomu ublížili, ale mne zachránili život.“
Držiteľ literárnej ceny Jaroslava Seiferta za celoživotné básnické dielo si vážil lídra košického disidentu Marcela Strýka. Naposledy sa v metropole východu ukázal v lete, aby Košičanom predčítal svoje básne.
Magor považoval underground za hnutie ľudí, ktorí pochopili, že v oficialite sa nedá nič zmeniť a ani netúžia do nej vstúpiť. „Je to vyhlásenie boja režimu nenásilnými prostriedkami. Tí, ktorí žijú v undergrounde, musia mať dve vlastnosti: zbesilosť a pokoru.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári