KOŠICE. Úsilie poslancov Šace dať prešetriť päť rokov starý prevod tepelnej technológie mestskej časti do vlastníctva súkromnej firmy sprevádzalo porušenie zákona. K tomuto záveru dospela prokuratúra.
Predaj hydrotechnologického zariadenia výmenníkovej stanice obytného domu Metalurg za sumu 1,6 milióna korún podpísal starosta Rudolf Reštei v novembri 2006. Bolo dva dni pred komunálnymi voľbami a o obchode nerokovalo ani nehlasovalo zastupiteľstvo.
Prokurátor: Prekročili kompetencie
Technológiu získala firma Raden, ktorá dnes pod spoločnosťou Dalkia dodáva v Šaci teplo. O prevode majetku sa poslanci dozvedeli až v roku 2010. Väčšine sa transakcia nepozdávala a chcú, aby ju prešetrila polícia.
Tento rok v júni prijali uznesenie, ktorým miestnu kontrolórku Luciu Iľaščíkovú zaviazali, aby informácie, ktoré zistila o predaji, postúpila orgánom činným v trestnom konaní. Zároveň ju poverili, aby v prípadnom trestnom konaní mestskú časť ako poškodenú stranu zastupovala.
Okresná prokuratúra Košice II proti uzneseniu zastupiteľstva podala protest. Podľa neho poslanci rozhodovali o veciach, ktoré im neprislúchajú. „Napádaným uznesením zastupiteľstvo rozhodlo nad rámec kompetencií vyplývajúcich mu zo zákona,“ napísal prokurátor Róbert Šotík.
Poslanci kritizujú
S uznesením nesúhlasil ani starosta. Podľa neho poslanci určením kontrolórky zastupovaním mestskej časti zasiahli do jeho kompetencií ako štatutára.
Hoci poslanci prokurátorovi vyhoveli a sporné uznesenie zrušili, viacerí ho kritizovali. Poslankyňa Ľubomíra Borošová (nezávislá) povedala, že protestu nerozumie.
„Možno uznesenie nebolo naformulované presne, ale povinnosť kontrolórky pri podozrení z trestného činu postúpiť zistené skutočnosti orgánom činným v trestnom konaní jej vyplýva zo zákona. Túto povinnosť má tak ako každý iný občan,“ povedala.
Podnet dali spolu
Iľaščíková informácie o prevode hydrotechnológie poslala prokuratúre koncom októbra. Predtým kontrolou zistila, že príjem z tohto predaja nie je evidovaný v účtovníctve, ani zmluva sa nenachádza na miestnom úrade. „Je potrebné preveriť, či predaj bol zákonný aj z dôvodu, že zmluva obsahuje chyby, pre ktoré môže byť neplatná,“ povedala.
Reštei tvrdí, že prešetreniu predaja technológie sa tiež nebráni. „Podnet podala kontrolórka po dohode so mnou,“ hovoril poslancom.
Prečo o predaji rozhodol sám, starosta vlani obhajoval tým, že podľa zákona o majetku obcí platného v roku 2006 poslanci schvaľujú zmluvné prevody hnuteľného majetku nad hodnotu, ktorú predtým určili. Zásady hospodárenia s takýmto limitom však v Šaci zastupiteľstvo prijalo až v roku 2008.
Dnes sa priamo nepredáva
Otázkou je, či v prípade, že limit nie je stanovený, nemali odobrovať zmluvné prevody vlastníctva naopak poslanci, keďže podľa zákona o obecnom zriadení zastupiteľstvo schvaľuje „najdôležitejšie úkony“ týkajúce sa majetku obce.
Od roku 2009 už obce nemôžu previesť vlastníctvo nad 3 500 eur na nového majteľa priamo. Novela zákona o majetku obcí zaviedla povinnosť predávať majetok v súťaži alebo dražbe.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári