Mestské časti už roky kritizujú mesto, že berie celú daň za psa (tento rok 200-tisíc eur), no ony majú financovať podmienky pre psičkárov. Tento rok im mesto núkalo až 250-tisíc. S projektmi sa „nepretrhli“.
KOŠICE. Kým vlani nebol v rozpočte mesta na psie výbehy, odpadkové koše a zber exkrementov ani cent, tento rok po nástupe nových radných vyčlenili poslanci v apríli na zlepšenie podmienok pre psičkárov rekordných 250-tisíc eur.
Už to neplatí. Po dvoch škrtoch v rozpočte (september, november) ostalo iba 30-tisíc.
Lazár: Dali málo žiadostí
Viceprimátor Ladislav Lazár (Smer) označil za hlavný dôvod, že hoci mestské časti mohli pýtať peniaze od mesta na konkrétne projekty, doteraz dalo žiadosť len málo z nich.
„Mesto vlastné investície v tejto oblasti neplánovalo, nechali sme to na mestské časti, sú bližšie k ľuďom, najlepšie vedia, kde čo treba. Žiaľ, neprišlo dosť požiadaviek a do konca roka už nie je reálne čerpať celú sumu, preto, aj v rámci šetrenia, došlo ku kráteniu.“
Dodal, že nevyužité peniaze chcú presunúť na ďalší rok, no ak mestské časti nezvýšia aktivitu, mesto pripraví vlastné projekty. Nevylúčil ani nákup mobilného vysávača psích exkrementov.
Magistrát: Všetci vedeli
Radnica zdôrazňuje, že o možnosti čerpať peniaze na výbehy vedeli mestské časti z rozpočtu a všetkým to aj iniciatívne pripomenuli.
„Písomnými žiadosťami s konkrétnymi podkladmi reagovalo doposiaľ päť: Dargovských hrdinov, KVP, Nad jazerom, Pereš a Staré Mesto. Financie boli doteraz schválené prvým trom,“ uviedla hovorkyňa magistrátu Martina Viktorínová. Doplnila, že ďalšie mestské časti sa ešte ozývajú.
Polovica peňazí na Furču
Z 30-tisíc vyše polovicu, 16-tisíc, pridelila radnica Furči na oplotenie výbehov medzi Kurskou a Lidickým námestím a na Adlerovej, i na koše, lavičky a tabule. „Žiadali sme 16-tisíc, dostali sme plnú sumu,“ dozvedeli sme sa od starostu a koaličného mestského poslanca Jozefa Andrejčáka (Smer).
Starostka Jazera a koaličná poslankyňa Anna Jenčová (nezávislá) informovala, že pýtajú 800 eur na oplotený výbeh na Meteorovej s košmi a lavičkami, ktoré už urobili, a peniaze by mali byť na ceste.
„Financie boli schválené v rozpočte, možnosť čerpať ich nebola pre poslancov ani starostov žiadnym tajomstvom.“
Aj KVP úspešne žiadalo 4 700 eur. Pereš však pýta až 50–tisíc, čo presahuje tohtoročný rozpočet, o jeho žiadosti ešte nerozhodli.
Staré Mesto dalo žiadosť v októbri. Pýta 13 600 eur na 80 košov na psie exkrementy. „Odpoveď ešte nemáme,“ povedal starosta a nezávislý poslanec Ľubomír Grega.
Uviedol, že po výbehoch, ktoré v uplynulých rokoch na vlastné náklady urobili v Mestskom parku a na Kuzmányho, plánovali teraz nový na Slovenskej jednoty, no občania boli proti, tak od zámeru zatiaľ upustili. V súčasnosti majú asi 100 psích košov a 1 „hovnocuc“.
Peniaze chcú aj ďalšie
Napríklad Juh na čele so starostom a nezávislým poslancom Jaroslavom Hlinkom sa ešte len chystá žiadať.
„Pripravovali sme podklady pre zriadenie venčoviska, bolo vytypovaných niekoľko lokalít, no realizácia je podmienená súhlasom obyvateľov. Aktuálne pripravujeme výbeh v lokalite Južná trieda 19–29 pri parkovisku, kde sa nám podarilo získať súhlas spoločenstva vlastníkov,“ informovala Eva Horáková z úradu Juhu.
Podľa nej na nový výbeh, smetné nádoby a vrecúška na trus budú v novembri pýtať 2-tisíc eur. Pripomenula, že už niekoľko rokov majú psy výbehy na Železníkoch i Jantárovej, o ktoré sa starajú zo svojho rozpočtu. Juh má 40 nádob na psie exkrementy a 2 mobilné vysávače.
Záujem o peniaze má i Sever (nezávislý starosta a poslanec Marián Gaj). „Pracujeme na zámere, cieľom sú lepšie podmienky pre psičkárov i ostatných užívateľov zelených priestranstiev,“ uviedol šéf kancelárie starostu Marcel Gibóda. Dodal, že z 15 lokalít vyberú najvhodnejšie a prvé žiadosti o financie pošlú mestu budúci rok.
Západ a Ťahanovce nepýtajú
Trebárs Západ so starostom Rudolfom Bauerom (KDS) zatiaľ žiadosť nechystá. Vedúci kancelárie starostu Marián Krajňák vysvetľuje, že v júni miestni poslanci schválili nariadenie so zoznamom výbehov na Lunikoch I až VIII a IBV.
„Skúsenosti i z iných mestských častí ukazujú, že uzavreté oplotené venčoviská nie sú zďaleka využívané v takej miere, majitelia psov striktne vymedzený priestor využívajú minimálne alebo vôbec.“
Jeho slová potvrdzuje aj majiteľ psa štyridsiatnik Vladimír z Terasy. „Mám malého psíka a bojím sa s ním ísť na miesto, kde je veľa veľkých psov voľne pustených. Radšej ako venčovisko uvítam koše a najmä sáčky na psie exkrementy.“
Západ má na otvorených výbehoch 58 košov, tento rok pridá 40. Krajňák pripomenul, že podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva možno psí trus hádzať aj do bežných kontajnerov na komunálny odpad.
Starosta Sídliska Ťahanovce a opozičný poslanec Emil Petrvalský (SDKÚ) argumentuje, že mestská časť nevlastní žiadne pozemky, tak nemá kde zriadiť výbehy. „Kvôli tomu máme kúpiť, či prenajať pozemky?“
Podľa Petrvalského môžu ťahanovské psy robiť potrebu kdekoľvek, kde nie je zákaz, a majitelia smú trus hodiť do obyčajného kontajnera. „Lepšie podmienky pre psičkárov už nevymyslíte. Najväčší problém však je, že nechcú zbierať exkrementy.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári