Po viac ako 60 rokoch sa na dosky Štátneho divadla Košice (ŠD) vracia Jaen Anouilh. Tentoraz divadlo siahlo po jeho hre Vtáčatko (Colombe).
KOŠICE. Naštudovania sa chopil vynikajúci inscenačný tím v zložení Ľubomír Vajdička (réžia), Milan Čorba (kostýmy), Peter Mankovecký (hudba) a Jozef Ciller (scéna). V hlavných úlohách sa predstavia Beáta Drotárová, Alena Ďuránová, Andrej Palko, František Balog a ďalší.
Hra Colombe je nielen jedným z vrcholov tvorby francúzskeho spisovateľa Jeana Anouilha, ale patrí medzi to najlepšie, čo vo francúzskom divadle dvadsiateho storočia vzniklo.
Anouilh svoj text zaraďuje medzi tzv. „brilantné hry“, v ktorých využíva princíp divadla na divadle, či ako on sám vraví divadla bez divadla. V Colombe na pozadí satirického zobrazenia života v divadelnom zákulisí ukazuje agóniu vzťahu mladého manželského páru. Hlavná hrdinka Anouilhovej tragikomédie, mladá Colombe, podľa ktorej je pomenovaná celá hra, podľahne čaru „dosiek, čo znamenajú svet“ a rozhodne sa opustiť svojho manžela. V mnohých komických situáciách, ktoré hra ponúka, sa pred divákom vynoria aj vážne témy, ako je zrada, česť, vernosť či láska bez lásky.
Pootvoria dvere do divadelnej „kuchyne“
„Ľudia, ktorí radi chodia do divadla, vídavajú herca len na javisku. Mnohokrát som sa však už stretla s otázkou, čo sa deje v zákulisí, vo chvíli, keď padne opona, v šatni... Toto všetko teraz diváci uvidia,“ vraví Beáta Drotárová, ktorá hrá madam Alexandru.
Pripúšťa, že mnohé veci z hry sa prelínajú aj s jej civilným životom. „Nie je to, samozrejme, identické, ale prelínajú sa,“ priznáva.
„Divák uvidí, čo je to vyzliecť sa emocionálne donaha pred inými ľuďmi, čo práca s emóciami robí s hercami v ich civilnom živote, ako to vplýva na ich povahu a konanie,“ vraví Ďuránová, ktorá stvárňuje Colombe.
Réžie predstavenia sa chopil interný režisér Činohry SND, Ľ. Vajdička (68). Ten v Košiciach hosťuje po prvýkrát! Podľa neho je na Vtáčatku zaujímavé, že samotný autor hru nijako neoznačil.
„On má zvláštny zmysel pre humor, ktorý je prítomný takmer vo všetkých jeho hrách. Myslím si, že sa úmyselne vyhýbal označeniu komédia, pretože tým, že napísal veľa hier, ktoré sa často hrali, dostal pomerne nepríjemnú značku bulvárny autor. No toto označenie nie je úplne pravdivé. Divadelné prostredie mu bolo mimoriadne blízke. Obe jeho manželky boli herečky, dôverne to preto poznal a aj pri písaní Vtáčatka sa nechal inšpirovať jednou vtedy známou herečkou,“ dodal Vajdička.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári