Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Radšej doma pripravená dasiata, ako kúpené chipsy a malinovka

Obezita detí je v mnohých krajinách veľkým problémom a Slovensko nie je výnimkou. Pribúdajú rôzne fast foody, pizzerie, kebabárne, bagetérie a mnoho školákov chodí radšej na obed tam ako do školskej jedálne. Ale ani rodičia v tomto nie sú celkom nevinne.

R. Gregová a M. Šmahel v Košiciach.R. Gregová a M. Šmahel v Košiciach. (Zdroj: archív)

Veľa školákov si nosí do školy namiesto desiatej peniaze a za ne si kúpi malinovku a čipsy. O tom, že je dôležité, čo deti jedia, nám porozprávala aj pediatrička MUDr. Renáta Gerová, ktorá sa nedávno zúčastnila na ZŠ Kežmarská akcie s názvom Nehovor mi tučko.

„Projekt 'Nehovor mi tučko' je veľmi dobrá myšlienka, lebo sa takto bojuje proti obezite našich detí a mládeže," vraví praktická lekárka pre deti a dorast R. Gerová. "Najnovšia štatistika v rámci EÚ je taká, že obezitou a nadváhou trpí 20 percent detí, čo je alarmujúce číslo. Keď si to vezmeme v globále, je tu 22 miliónov detí do 5 rokov a 155 miliónov detí nad 5 rokov. Zarážajúce je, že z čísla 20 percent si až 80 percent detí ponesie obezitu až do dospelého veku S tým, samozrejme, súvisia mnohé ochorenia."

Hranica ochorení porážka, cukrovka, alebo infarkt sa totiž znižuje čím ďalej tým viac. Okrem toho 4 percentá u obéznych detí je priamo spojených s ochoreniami a zarážajúce je, že 96 percent je spojených s nezdravou stravou a nedostatkom pohybu. „Projekt má veľmi dobrú spoluprácu so športovcami, lebo ja ako lekár im môžem iba poradiť a povedať o tej obezite. Ale ten športovec (na ZŠ Kežmarská to bol Martin Šmahel, pozn. red.) im priamo ukáže a porozpráva z vlastnej skúsenosti, že aký životný štýl vedie, že upravuje stravu, že má pohyb. Všetci môžeme byť krásni, zdraví a mladí. Na veku nezáleží, dôležité je, ako sa človek cíti."

Nezdravý životný štýl a následky, ktoré so sebou prináša, sa stali celosvetovým problémom. Kým mladší žiaci/študenti strávia pobytom vonku a športovaním priemerne 16 hodín týždenne, s pribúdajúcim vekom tento počet hodín klesá. Proti negatívnemu trendu sa práve preto rozhodol bojovať aj Martin Šmahel, ambasádor projektu NEHOVOR MI TUČKO, ktorého prácou je starať sa o aktívny životný štýl iných. Vďaka pravidelnému cvičeniu, zdravému jedálnemu lístku, dostatku spánku sa dnes môže pýšiť dokonalým telom, ktoré na ZŠ obdivovali najmä dievčatá.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Harmónia v rodine

„Rozumiem, že dnešní tínedžeri majú veľa iných atraktívnych zábav a športu sa mylne pripisuje druhoradý význam," povedal M. Šmahel, známy aj víťaz slovenskej súťaže Muž roka 2008. "Naša mládež by sa ale mala hýbať. V prvom rade by mali byť príkladom najmä rodičia, a tým deti motivovať k pohybu. Existuje aj mnoho klubových, kolektívnych športov, pri ktorých tínedžera podrží tím. Podstatné je, aby to mladých ľudí bavilo a nechodili tam z donútenia. Pokojne nech tie športy aj vystriedajú. Lepšie je vyskúšať viac športov ako žiaden, aj keď sa potom k nim vrátia už len rekreačne." Niekedy stačí málo, správne dýchať. Praktická ukážka v podaní 5. najkrajšieho muža sveta neostala bez odozvy. Dýchala celá telocvičňa. Aj športovci sú však iba ľudia a priznajú, že občas zhrešia v stravovaní, ale vedia to vyvážiť megaporciami ovocia, zeleniny a aktívnym pohybom.

Slovenské deti nie sú výnimkou v štatistike členských štátov EÚ. „U nás je 13 percent detí a mládeže, ktoré trpia obezitou," pokračuje R. Gerová. "U našich detí a tínedžerov závisí veľa od toho, v akej rodine to dieťa žije. Ak aspoň jeden člen rodiny sa venuje nejakému športu, pritiahne celú rodinu. Ale pokiaľ rodičia aktívne nešportujú, odporúčam im minimálne aspoň 30 minút prechádzku denne v akomkoľvek ročnom období. Jednak to utužuje rodinu a na druhej strane urobia niečo pre svoje zdravie. Dôležité je si uvedomiť, že ak je jeden z rodičov obézny, je veľká šanca, že aj to dieťa bude obézne. Potom sa môžeme chytať za hlavu, že až u 10 percent detí je obezita spojená s cukrovkou druhého typu. Ale len čo sa zníži hmotnosť, výskyt cukrovky klesá."

Ak je dieťa obézne, nesúvisí to iba s tým, že môže mať niektorú z často pridružených chorôb. Prichádzajú bolesti kĺbov, kostí, svalov, lebo tú váhu treba niesť a kostra vo vývoji dostáva poriadne zabrať. „Narušuje sa tým celková harmónia. Každý systém má v našom tele nejakú úlohu a dokopy vytvárajú ten celok. Stačí, keď sa harmónia naruší a už sa objavuje ochorenie. Ak sa objaví ochorenie, je to signál, že som niečo nerobil dobre. Apelovala by som teda na pohyb a stravu a takisto na harmóniu v rodine."

SkryťVypnúť reklamu

Nadváha - výsmech a šikana

Výber priestoru, kde sa akcia konala, nebol náhodný. Práve deti dokážu najviac svojou úprimnosťou ublížiť a stáva sa, že ak sa v triede nachádza žiak, ktorý má niekoľko kíl navyše, stáva sa automaticky terčom posmechu. Každé takéto dieťa takúto situáciu nesie veľmi zle. „Trpí psychika dieťaťa. Ono sa môže začať snažiť dodržiavať tú životosprávu, ale len čo pocíti, že je zo strany spolužiakov posmech, môže to vzdať. Ak sú teda deťom prijateľnou formou podávané informácie, dokážu sa nad tým zamyslieť. To, čo sa teraz naučia, to si ponesú ďalej, do svojej rodiny. Na ZŠ to robíme aj preto, aby si deti uvedomili, že čo teraz poukladajú do svojho organizmu, v budúcnosti sa im to vráti. Lebo my sme ako kronika. Treba si uvedomiť, že môžeme občas zhrešiť, dať si tie hranolčeky s vyprážaným rezňom, ale treba myslieť na to, že tam musí byť veľa zeleniny. Tým, že zjeme veľa zeleniny, zjeme menej hranolčekov a menej rezňa. Zasýtime tak aj svoje zmysly."

Často však nie negatívom iba výsmech zo strany spolužiakov, chybu zvyknú robiť aj rodičia. „Vychováva sa príkladom. Aj tu by to malo platiť. Často je to tak, že rodičia sú zaneprázdnení. Vravia: 'robím toto a toto a tvojou jedinou povinnosťou je učiť sa...' Na raňajky si každý iba zobne, ako na stojáka v bufete na stanici, veď žalúdok nemá oči. Nahádžem do seba všetko bez ladu a skladu. Človek dostane taký akoby kopanec do brucha, cíti sa ťažko, má kŕče, je nafúknutý. S tým súvisí aj psychika, nesústredenosť na prácu či učenie, striedanie nálad... Rodičia sa sťažujú, že deti v noci nespia, budia sa a napokon z toho vyjde, že cez deň jedli veľa sladkostí."

Deti však iba preberajú rodičovský príklad aj v jedení. Ak si rodič nedá tu námahu, aby dieťaťu pripravil desiatu, ale radšej mu dá peniaze, je jasné, že si kúpi niečo nezdravé. Chipsy, hamburger, sladkú malinovku... Zasýti ho to, ale na hodine sa nebude vedieť sústrediť a bude sa musieť učiť viac doma. Mozog nepracuje správne a prichádza nervozita. „Desiata by mala byť napríklad ovocná. Deti, ktoré desiatujú ovocie, viac vnímajú na vyučovaní. Obed už závisí od školskej jedálne."

Stáva sa aj iný príklad. Dieťa dostane od zaneprázdneného rodiča peniaze na desiatu i obed, nič si nekúpi, odloží si peniaze na časopisy, či niečo iné, a tak takmer celý deň hladuje. „Potom príde domov, otvorí chladničku a zje, čo vidí. To sa potom ukladá do organizmu a rodič sa čuduje, že syn či dcéra priberá aj z vody. Lebo ten organizmus si uvedomí, aha, nič nám nedala, tak si najskôr odložím do zásoby. A človek potichučky priberá."

SkryťVypnúť reklamu

Cholesterol

Najviac zarážajúce je, keď dieťa nenájde podporu a pochopenie v rodine. „Často sa traduje, že dedo bol tučný, otec je tučný, má také predispozície. Berie sa to tak, že na niečo zomrieť človek musí. Slovenské rodiny majú čo naprávať. Základ je dojčenie. Mnohé mamy vynechajú dojčenie a dávajú hneď kravské mlieko. Už tam sa zakladajú tie prvé tukové bunky. Najprv je to bruško, potom stehná a potom boky."

Aktívny životný štýl však nie je len o zovňajšku, ale najmä o zdraví. A na to nesmieme zabúdať. „Aby sme predišli obezite, správny jedálny lístok tínedžera by mal obsahovať všetky zložky: tuky, cukry, bielkoviny, vitamíny, minerálne látky, stopové prvky a vlákninu. Ak máme nadváhu pár kíl, tak veľmi rýchlo zistíme, že nás bolia kosti, kĺby, svaly. A to je len to, čo vidieť. No neskôr sa môžu dostaviť aj choroby s tým súvisiace, ako cukrovka, choroby srdca a ciev až infarkt, ktorý sa, bohužiaľ, presúva do čoraz mladšieho veku."

R. Gerová pracuje v detskej ambulancii, a tak ako všetky ostatné, aj ona robí medzi 11- až 17-ročnými deťmi pravidelne skríning cholesterolu. „Teraz sme robili medzi 11-ročnými a zistila som, že 4 percentá z môjho celkového počtu už má cholesterol nad normou. Snažíme sa cez rodičov viesť k tomu, že nemusia hneď začať chodiť s deťmi do posilňovne dvíhať činky, ale stačí začať prechádzkami vonku. Mnohí však reagujú tak, že: veď aj naša baba mala cholesterol. Cholesterol potrebujeme v organizme. Ide o to, aký je ten cholesterol. Ak je nad normu, je to varovný signál, že sa niečo deje a je iba otázka času, kedy sa prejaví. Keď teda rodičom vysvetlím, čo všetko môže spôsobiť, stretneme sa u rodičov s oveľa väčším pochopením," dodáva R. Gerová.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nové bývanie a hypotéka za 1,49 %? Pomôže developer
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 4. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 5. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 6. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 7. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 1. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
 2. Sodastream sa mení
 3. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 5. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 6. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 7. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 8. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 495
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 5 446
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 4 814
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 4 469
 5. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 3 272
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 691
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 562
 8. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 2 462

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Hadie úkryty...2022
 2. Rudolf Schütz: Zabudnutý celuloid: Thirteen Women (1932)
 3. Peter Kubica: Kniha o nenávisti k behu
 4. Samuel Ivančák: Hammelova rozprávka pre deti aj dospelých má 50 rokov
 5. Radovan Čipka: O dyskách trochu odborne I: Dyslexia
 6. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy
 7. Anna Miľanová: Svetový deň vody - nech je radšej každý deň...
 8. Štefan Vidlár: Manky doba
 1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 9 048
 2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 698
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 6 568
 4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 5 033
 5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 3 993
 6. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 3 808
 7. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 319
 8. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 3 136
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V zákopoch sa objavujú aj cudzinci bez skutočných skúseností z armády.

Na pozvanie reagovali tisíce cudzincov.


22 h
Kristína Pomothy

Psychologička Kristína Pomothy vraví, že naša kultúra sa odklonila od mystických zážitkov.


23. mar
Miralem Pjanič (vľavo) na MS v drese Bosny a Hercegoviny.

Džeko? Možno to bude znieť hlúpo, ale naozaj nebolo cítiť, že nehral.


14 h
Maľba žoldnierov Wagnerovej skupiny s nápisom Wagnerova skupina - ruskí rytieri na múre v Belehrade, ktorú niekto polial farbou.

Podľa Prigožina majú trestanci po bojovom angažmáne nízku mieru recidívy.


ČTK 18 h

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Hadie úkryty...2022
 2. Rudolf Schütz: Zabudnutý celuloid: Thirteen Women (1932)
 3. Peter Kubica: Kniha o nenávisti k behu
 4. Samuel Ivančák: Hammelova rozprávka pre deti aj dospelých má 50 rokov
 5. Radovan Čipka: O dyskách trochu odborne I: Dyslexia
 6. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy
 7. Anna Miľanová: Svetový deň vody - nech je radšej každý deň...
 8. Štefan Vidlár: Manky doba
 1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 9 048
 2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 698
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 6 568
 4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 5 033
 5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 3 993
 6. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 3 808
 7. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 319
 8. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 3 136
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu