Korzár logo Korzár Košice

Objem vyseparovaného odpadu z roka na rok rastie

Ešte pred niekoľkými rokmi bolo separovanie odpadu výnimkou len u ochrancov životného prostredia. Doba sa však mení a stále viac ľudí si uvedomuje vplyvy znečisťovania životného prostredia a potreby recyklácie. Košice nezaostávajú, naopak, stále viac ľud

Všetok vyzbieraný plastový odpad prejde touto triedičkou.Všetok vyzbieraný plastový odpad prejde touto triedičkou. (Zdroj: rok)

í sa do separácie odpadu zapája.

KOSIT, a. s., s prispením občanov mesta Košice, za 10 mesiacov tohto roka vyseparoval 2 705,33 t papiera, 2 030,97 t skla, 1 295,41 t plastov, 9,02 t VKM (viacvrstvových kombinovaných obalov, tetrapakov), 17,26 t kovových obalov, 26,88 t odpadových olejov a 165,54 t vyradených elektrických a elektronických zariadení.

„Za celý rok 2010 pritom vyzbierali a vytriedili 3 727,68 t papiera, 3 135,06 t skla, 1 690,78 t plastov, 0 t VKM, 10,42 t kovových obalov, 38,61 t odpadových olejov a 175,85 t vyradených elektrických a elektronických zariadení," informoval generálny riaditeľ spoločnosti KOSIT Alvise Gerotto. "V súčasnosti existuje v meste účinný systém na zber a separáciu odpadov vrátane triediacej linky. Prispel k tomu aj Recyklačný fond, ktorý KOSITU pridelil spolu dotácie v celkovej výške 815-tis. eur. Dotácie firma použila na projekty zamerané na separovaný zber a zhodnocovanie odpadov, jeho rozšírenie a osvetu, zriadenie zberného strediska pre odpady z olejov a zriadenie centra pre environmentálnu výchovu. V roku 2010 získal KOSIT zatiaľ poslednú dotáciu vo výške 252 700 eur, na projekt s názvom „Rozšírenie a intenzifikácia separovaného zberu v Košiciach - III. etapa."

Okrem kontajnerov na papier z prostriedkov fondu doplnila firma aj kontajnery na sklo a plasty tak, aby bolo optimálne pokrytie zberných miest. Celkovo KOSIT investoval za posledných 10 rokov do separovaného zberu až dva milióny eur.

Rozvoj moderného spôsobu nakladania s odpadmi vrátane separácie nastal v Košiciach po roku 2001. V meste je v súčasnosti rozmiestnených 2 300 1100-litrových kontajnerov na separovaný zber plastov, kovov, skla a papiera a do separovaného zberu je zapojených 9 254 rodinných domov. V Košiciach fungujú aj tri zberné dvory pre obyvateľov, kde môžu bezplatne ukladať veľkoobjemový odpad ako skrine, umývadlá, elektronický šrot ako televízory, monitory, chladničky, papier, sklo, plasty, kovy, odpad zo zelene, textil, pneumatiky, drobný stavebný odpad do 1 m3, batérie a akumulátory a jeden zberný dvor je pre podnikateľov. Do zberných dvorov môžu obyvatelia nosiť aj použitý kuchynský olej, a tak zabezpečiť jeho zhodnotenie. Jeho vylievanie do wc alebo umývadla totiž vážne poškodzuje životné prostredie. KOSIT má špeciálne vozidlá na zber všetkých druhov komunálneho odpadu a vybudovanú aj triediacu linku.

Od augusta 2011 sa zaviedol v Košiciach zber VKM formou kontajnerov. Od januára budúceho roka k nim pribudne zber VKM v rodinných domoch formou vriec. Košice pripravujú aj dlhodobú stratégiu nakladania s komunálnym odpadom, ktorá má reagovať na ciele stanovené Smernicou EÚ a slovenskou legislatívou.

„Dôkazom účinnosti zavedeného systému je postupný nárast vyseparovaného odpadu. Kým v roku 2002 bolo z odpadu vyseparovaných len 1 911 ton, od roku 2005 objem každoročne stúpa a v roku 2009 sa vyseparovalo už 10 558 ton (bez stavebného odpadu). Okrem toho KOSIT vyzbieral aj 381,12 tony nebezpečného odpadu, z čoho najväčší objem tvoril elektronický odpad a pneumatiky, vyzbieralo sa aj takmer 30 ton opotrebovaného oleja a 2,56 tony akumulátorov a batérií," dodal A. Gerotto.

Mesto získalo za vyseparovaný odpad od roku 2002 do roku 2008 z Recyklačného fondu príspevok v celkovej výške 798 125 eur. Tieto finančné prostriedky mesto prijíma a prioritne ich využíva na separovaný zber. Využíva ich na podporu zberu separovaných zložiek odpadu, na prevádzku zberných dvorov a tiež na podporu dopravy žiakov do učebne environmentálneho centra pri areáli spaľovne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 422
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 797
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 607
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 783
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 512
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 423
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 725
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu