me, ako je to v Košiciach.
„Možnosť mesta ochraňovať a starať sa o hroby závisí od toho, o aký hrob ide," povedala nám Martina Viktorínová, hovorkyňa mesta Košice. Pri vojnových hroboch má mesto presne uložené povinnosti zákonom č. 130/2005 Z. z. o vojnových hroboch - medzi inými aj starať sa o hrob a o jeho okolie."
Ďalej sú to hroby vo všeobecnosti. "Tam sú určené povinnosti v starostlivosti o hroby správcom cintorínov a vlastníkom hrobov zákonom č. 131/2010 Z. z. o pohrebníctve. A potom sú tu hroby, ktoré sú zaradené do zoznamu pamätihodností mesta, kde je určená starostlivosť správcom cintorínov a vlastníkom hrobov podľa ods. 2 a navyše nakladanie s nimi - zrušenie hrobu zaradeného do zoznamu pamätihodností mesta je možné len po predchádzajúcom súhlase mesta."
Avšak, kým v Prešove sa mesto stará o 10 konkrétnych hrobov, v Košiciach je to trochu inak. Zatiaľ. „Mesto sa doteraz o takéto hroby nestaralo, nové vedenie mesta má záujem tento stav zmeniť. Práve preto je na decembrové rokovanie MZ spracovaný návrh VZN o zozname a evidencii pamätihodností mesta, na základe ktorého by sa mala vytvoriť ucelená, prehľadne usporiadaná zbierka pamätihodností mesta, ktorej súčasťou budú i významné hroby, ktorým bude takto poskytnutá ochrana podľa zákona. Obsahom tohto návrhu je aj zámer mesta starať sa o hroby zaradené do zoznamu nachádzajúce sa na verejných cintorínoch, ktoré nemajú vlastníka."
Počet a konkrétne mená osobností pochovaných na košických cintorínoch, ktoré budú nakoniec v zozname, zatiaľ nie sú jasné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári