KOŠICE. Požiare v domoch patria medzi najnebezpečnejšie, pretože priamo ohrozujú ľudské životy. Dôvodom požiarov je nielen neopatrnosť, elektrický skrat, ale v čase vykurovacej sezóny aj nevyčistený komín.
Pri požiaroch v domácnostiach každoročne zomrú, prípadne sa zrania desiatky ľudí. Je dobré im predchádzať, pretože stačí iskra a váš dom sa môže zmeniť v okamihu na smrtiacu pascu.
„Mnohí netušia, čo majú v komíne, buď objekt opravujú alebo zdedia a nevedia, čo je s komínom. Každopádne je potrebné dať si skontrolovať komín, aby sa predišlo škodám na majetku či životoch,“ povedal nám zisťovateľ príčin požiarov košických hasičov Tomáš Berzetei.
Medzi najčastejšie príčiny požiarov patrí zahorenie sadzí v komíne, prípadne nevyhovujúca konštrukcia komínového telesa, nedodržanie bezpečnej vzdialenosti od horľavých materiálov. Stáva sa, že v komíne je zamurovaný drevený trám, lebo majitelia najprv urobili strechu a potom komín. Týchto prípadov je však menej, lebo veľa takýchto domov či chát už vyhorelo.
Bez revízie ani cent
Ľudia kašlú na čistenie komínov, hasiči ich kontrolovať nemôžu a nie všetky obce si túto povinnosť plnia dôsledne. Hasiči môžu kontrolovať právnické osoby, nie však fyzické. Ľudia riskujú, keď vznikne požiar v dôsledku sadzí, udeľujú pokuty v priestupkovom konaní do výšky 100 eur. To je však už sankcia, ako následok niečoho, čo si ľudia nesplnili a vznikol požiar. V tomto roku v Košiciach hasiči evidujú štyri prípady požiarov v dôsledku kúrenia, vlani ich bolo 5. Väčšina bytov sa však v meste vykuruje centrálne.
„Pri plynových kotloch by sa mali komíny kontrolovať a čistiť raz ročne, ak ľudia používajú tuhé palivo, zákonná povinnosť im ukladá čistiť komín každé dva mesiace. Mal by to robiť kominár, ľudia však chcú ušetriť. Veľa komínov nemá revíznu správu, nerešpektujú to a potom vznikajú požiare,“ varujú kominári.
Mnohí obyvatelia si komín radšej vyčistia sami. Zrejme kvôli peniazom, jedno čistenie vyjde na cca 15 eur. V porovnaní s možnou škodou je to ale zanedbateľná suma. Riskujúci jedinci si neuvedomujú, že ak dôjde k nešťastiu a nemajú platnú revíziu, nemusia dostať od poisťovne za vzniknuté škody ani cent.
„Ľudia by mali hlavne pri prvom použití spotrebiča po dlhšom čase zostať doma a pozorovať, či sa niečo podozrivé nedeje. V žiadnom prípade nie zakúriť a odísť preč,“ dopĺňajú hasiči.
Len v Košiciach je 45-tisíc komínov, podľa kominárov sa nečistí ani polovica. Podľa zákona, ak niekto prechádza na tuhé palivo, jeho povinnosťou je pri zámene lokálneho spotrebiča palív alebo rekonštrukcii komína dať si urobiť revíziu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári