KOŠICE. V decembri 2003 pred polnocou priviezol tehotnú Silviu (30) do košickej fakultnej nemocnice so silnými bolesťami jej manžel. Po skoro piatich hodinách strávených na posteli v pôrodnej sále rodička zomrela na vykrvácanie z prasknutej maternice bez toho, aby jej niekto pomohol. Spolu s ňou zomrelo aj jej nenarodené dieťa.
Podľa záverov okresného súdu tragédiu nespôsobil ľudský faktor, ale nedostatočné prístrojové vybavenie I. gynekologicko–pôrodníckej kliniky fakultnej nemocnice.
Lekárku Ivetu Rošáková (45), ktorá v čase prijatia Silvie mala na klinike nočnú službu a prokuratúra ju obžalovala z ublíženia na zdraví, Okresný súd Košice II druhýkrát oslobodil. Podľa neho sa aj po doplnení dokazovania po zrušení prvého rozsudku krajským súdom nepreukázalo, že za smrť pacientky môže gynekologička.
Rozhodol nový posudok
Oslobodenie súd oprel o nový znalecký posudok z odboru zdravotníctva. Spracovali ho Alexander Ostró a Jozef Adam. Prvý pracuje v košickej nemocnici, ale je prednostom II. gynekologicko–pôrodníckej kliniky, druhý je prednostom gynekológie v Prešove.
V posudku súhlasia s obžalobou, že u pacientky v nemocnici nezistili, že dlho krváca z maternice a preto jej včas neposkytli správnu odbornú starostlivosť, ktorá by ju zachránila.
Zároveň však tvrdia, že Rošáková ani iní lekári, ktorí prišli s rodičkou do kontaktu, nepochybili. Podľa znalcov správnu diagnózu mohli stanoviť len s pomocou potrebných prístrojov.
Prístroje nie sú pre každého
„V roku 2003 nebolo žiadne gynekologicko–pôrodnícke pracovisko na Slovensku vybavené tak, aby bol zabezpečený permanentný monitoring vitálnych funkcií každej matky a jej plodu. Keby modernú techniku mali, nedošlo by ani k tomu prípadu. Je to vec manažmentu nemocníc,“ povedal na pojednávaní profesor medicíny Ostró.
Prokuratúra aj iný znalec, na ktorom stála obžaloba, tvrdili, že lekárka mohla vnútorné krvácanie ľahko rozpoznať z viacerých príznakov aj bez prístrojov. Žena mala bolesti, niekoľkokrát zvracala, kričala a strácala vedomie, ležala skrčená na boku a často sa prevracala.
Podľa Ostróa sa lekárskemu personálu nedá vyčítať, že z toho prasknutie maternice neurčil. „Takto sa správajú mnohé rodičky. Je to bežná vec. Bolesť sa nedá objektivizovať, každý ju prežíva inak,“ hovoril.
Súd: Mimoriadna rarita
Na záver v posudku cituje zahraničnú publikáciu, podľa ktorej pripadá jedna prasknutá maternica na vyše tridsaťtisíc pôrodov.
Súd jeho pohľad prevzal do zdôvodnenia oslobodenia Rošákovej. „Nemožno tvrdiť, že obžalovaná nevenovala pacientke náležitú starostlivosť, keď prasknutie maternice bolo nepoznané. Nič z klinického obrazu tomu nenasvedčovalo. Išlo o mimoriadnu raritu,“ povedal sudca Dušan Kán.
Nepretržité sledovanie všetkých rodičiek na pôrodnej sále prístrojmi majú dnes zabezpečené len kliniky v Bratislave a Martine.
Nemocnica: Vybavenie zlepšujeme
Vedenie univerzitnej nemocnice v Košiciach tvrdí, že aj na jej pracovisku sa od roku 2003, keď tam bol jeden funkčný monitor vitálnych funkcií a tri kardiotokografy, situácia zlepšila.
Na klinike dnes používajú tri monitory vitálnych funkcií a k trom kardiotokografom na pôrodnej sále pribudli ďalšie tri pre ambulancie. „Najnovším zakúpeným prístrojom je ultravuk, ktorý je k dispozícii nepretržite aj pre potreby pôrodnej sály. Je teda zabezpečený kontinuálny monitoring rodičiek v pôrodných boxoch,“ povedala hovorkyňa nemocnice Jaroslava Oravcová.
Podľa nej nemocnica v rámci finančných možností plánuje zakúpenie ďalšej techniky. „Pri plánovaní nákupu zdravotníckej techniky sa prihliada na potreby jednotlivých kliník a oddelení a naliehavosť situácie,“ hovorí.
Obhajca: Iné faktory
Rozsudok nie je právoplatný, odvolal sa proti nemu prokurátor. Lekárka je s verdiktom spokojná.
„Považujem ho za spravodlivý, lebo nebolo preukázané, že by zavinením mojej klientky došlo k tragickému následku, ktorého nám je samozrejme ľúto. Boli tam iné faktory,“ povedal jej advokát Ivan Vanko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári