Korzár logo Korzár Košice

Komodského draka mohli nafotiť, až keď sa konečne lenivo pohol

Minulý týždeň sme vám sprostredkovali prvú časť spomienok Košičana Ivana Hajdua na jeho lanské putovanie po Južnej Indonézii. Spolu so synom Tomášom a dcérou Michaelou absolvovali náročný výstup na ešte činnú sopku Rinjani. Dnes v jeho spomienkach pokraču

Tomáš a Michaela pred vstupom do "dračieho" parkuTomáš a Michaela pred vstupom do "dračieho" parku

jeme opisom ďalších zážitkov.

Po zostupe z Rinjani malo trio Košičanov pred sebou ešte asi 10 dní pobytu, a tak premýšľali, čo ďalej. Únava-neúnava, keďže po Indonézii Slovák nechodí každý deň, chceli stihnúť čo najviac. Nakoniec padla voľba na 4-dňový výlet na ostrov Flores, asi 400 km východne od Lomboku. Ťahákom plavby boli zastávky na ostrovoch Komodo a Rinca, ktoré sú jediné miesta na svete, kde žije vo voľnej prírode jašter, prezývaný komodský drak.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Na cestu sa nás zišlo asi desať," spomína I. Hajdu. "My traja a ďalší cestujúci, väčšinou dievčatá z rôznych kútov sveta: Nemecka, Kanady, Španielska. Posádku tvoril kapitán, sprievodca a traja členovia posádky, ktorí sa starali o loď a fungovali aj ako kuchári. Loď bola asi 10 metrov dlhá, s jednou zníženou palubou, kde sme sa zdržiavali cez deň a jedli, a s vyvýšenou palubou, kde sme spali. Celá loď bola prekrytá plátenou strieškou proti slnku a dažďu a poháňal ju starý a hlučný naftový motor."

SkryťVypnúť reklamu

Po naložení batožiny a zásob vyrazili na cestu. Už vedeli, čo očakávať od stravy na cestách, a tak si pribalili aj vlastné zásoby – hlavne sladkosti a prepravku piva. Keďže mali dobré počasie, plavba bola vcelku príjemná a na prednej, odkrytej časti lode, sa dalo opaľovať. "Prvý deň sme mali zastávku na ostrove, ktorého meno si už nepamätám. Urobili sme si vychádzku do pralesa k vodopádom, pod ktorými sme si všetci dopriali osviežujúcu sprchu. Potom sme pokračovali po celý zvyšok dňa a celú noc. Spali sme na hornej drevenej palube. Pod sebou sme mali tenké podložky a nad sebou deky. Veru, kto chce cestovať s obmedzeným rozpočtom, musí obetovať pohodlie..."

SkryťVypnúť reklamu

Pozvanie na obed

Na druhý deň sa čln zastavil na ďalšom bezmennom miniostrove, kde si posádka urobila prechádzku na najvyšší bod ostrova a okúpala v mori. Neskôr zakotvili na ďalšom ostrove, mimochodom, všetky boli neobývané, kde sa zdržali dlhšie a mohli sa vykúpať na prekrásnej pláži. "More bolo teplé a priezračne modré, čo sme využili na šnorchlovanie pri koralových útesoch. Podmorský život bol úžasný, akoby som sa ocitol v prírodopisnom filme. Obrovské množstvo rýb všetkých možných farieb a tvarov sa k nám priblížilo až takmer na dotyk. Pre mňa to bol asi vrcholný zážitok z celej plavby."

Neskôr pri tomto ostrove zakotvili ešte ďalšie dve lode, z ktorých sa vylodilo asi 30 domácich výletníkov, keďže bol deň pracovného voľna. Väčšinou to boli ženy a deti. Keďže Indonézia je z prevažnej miery islamský štát, ženy boli zahalené. Deti sa venovali zábave tak ako všade inde na svete. Hrali futbal alebo volejbal a kúpali sa. "A všetci si nás zvedavo obzerali. Tomáš sa pridal ku skupinke, ktorá hrala volejbal a bol za to pozvaný na obed, ktorý ženy pripravili na ohni. Tak, ako sa u nás chodí opekať do lesa alebo k vode, v Indonézii si nasadnú na loď a urobia si výlet na neobývaný ostrov s panenskou plážou a tyrkysovou vodou."

SkryťVypnúť reklamu

Večer čln s Košičanmi vyrazil ďalej a plavili sa celú noc. Opäť si večer vymieňali skúsenosti s ostatnými cestujúcimi. Napríklad dievčatá boli už mesiace na cestách. Praktizovali to tak, že keď sa im míňali peniaze, zastavili sa v niektorej z krajín, kde sa dá dobre zarobiť. Väčšinou v Austrálii, ktorá je relatívne blízko. Zarobili si nejaké peniaze a opäť sa vydali na cesty. Vyhľadávali najlacnejšie spôsoby cestovania, stravovania i ubytovania a mimo luxusných turistických rezortov. Tam sa totiž najlepšie spoznáva život v danej krajine. Budúcnosť, rodinu a kariéru tieto dievčatá vôbec neriešili.

"S posádkou sme komunikovali väčšinou cez sprievodcu, ktorý tlmočil. No všade tam, kde už vládol turistický ruch, nebol problém sa dohovoriť anglicky. Posádka, ak nemala nič na práci, popíjala arak - ryžový alkoholický nápoj, alebo spala. A tiež veľa fajčila. Obľúbené sú hlavne tzv. kretekové cigarety, balené v hnedom papieri, ktorý je na chuť sladký, a majú silný tabak. Keď už spomínam alkohol, islamské zákony tu nie sú až také striktné, ako v arabských krajinách. No určite nebolo bežné, aby muži (ženy už vôbec nie) sedeli len tak na pive."

Smrtiace sliny

Na ostrov jašterov Komodo dorazili turisti okolo obeda. Aj tento ostrov bol neobývaný a keďže je tam zriadený národný park, je tam stanovište rangerov, obchod so suvenírami a občerstvením. Samozrejme, všetky suveníry mali jedinú tému – komodské jaštery. "Aké bolo naše prekvapenie, keď sme zistili, že na ostrove už veľa jašterov nezostalo. Videli sme až jedného, ktorý ospalo ležal pod chatrčou na koloch pri príbytkoch rangerov a vôbec nevyzeral nebezpečne. Keď sa mu konečne uráčilo urobiť pár lenivých krokov, rýchlo sme sa snažili urobiť čo najlepšie zábery. Potom sme si urobili prechádzku po ostrove so sprievodcom, ale ani tam sme jaštery nevideli. Akurát jeleňa a pár diviakov. Po občerstvení v bufete sme sa vrátili na loď s prísľubom od sprievodcu, že na ostrove Rinca budeme mať viac šťastia."

Hoci boli I. Hajdu so synom i dcérou trochu skeptickí, opak bol pravdou. Na ostrove Rinca bolo jašterov veľa a videli ich aj v divočine. Komodské draky sú dlhé aj vyše troch metrov a ich papule vyzerajú nebezpečne. Jaštery nemusia svoju obeť zabiť. Lovia tak, že korisť pohryzením porania a potom už len vyčkávajú. V ich papuliach sa totiž nachádzajú baktérie, ktoré iným živočíchom spôsobujú infekcie, končiace smrťou. Takže varanom stačí počkať, kým obeť vďaka infekcii zoslabne natoľko, že ju môžu ľahko napadnúť a roztrhať. V minulosti robili pre turistov show, keď podhodili jašterom živú kozu, ktorú za živa roztrhali a zjedli. Ale už sa to nepraktizuje – pravdepodobne zasiahli ochrancovia zvierat.

"Už oveľa spokojnejší sme sa vrátili na loď a vydali sa na poslednú etapu do cieľa cesty – ostrov Flores. Odtiaľ niektorí z nás pokračovali do iných končín Indonézie, alebo inde do Ázie. My sme sa presunuli do prístavného mesta s exotickým menom Labuanbajo. Ja ako pamätník som si hneď spomenul na Sandokana."

Časy pirátov však už nič nepripomína a namiesto pirátskych lodí dnes kotvia v prístave obrovské zaoceánske lode, ktoré rozvážajú domácich do všetkých kútov Ázie, hlavne za prácou. Košičania sledovali naloďovanie jednej takej lode. Natlačilo sa tam vari päť tisíc ľudí aj s množstvom batožiny, a loď bola taká preplnená, že tam nebol ani meter štvorcový voľného miesta.

Sledovali futbal

Hoci ďalší ostrov Flores ponúkal tiež rôzne atrakcie, I. Hajdu s deťmi mal cestovania dosť. Rozhodli sa, že ostanú na Florese zopár dní a nebudú nič robiť, len oddychovať. Ubytovali sa v malej a lacnej rodinnej ubytovni, ktorá mala čisté izby s vlastnou sprchou i WC a hlavne s klímou. "Tomáš bol na našich cestách po ostrove akýmsi prieskumníkom, ktorý sa po celé dni a noci túlal po okolí, kdekoľvek sme sa nachádzali. Samozrejme, najradšej chodil po baroch a v jednom takom každý deň premietali na veľkej obrazovke prenosy z MS vo futbale v Južnej Afrike. V čase nášho pobytu dávali zápas Slovensko – Nový Zéland a my sme tam nemohli chýbať."

Boli tam aj Novozélanďania, takže sa pri chladenom pivku fandilo na obe strany. Dobrú atmosféru dotvárali hluční domáci fanúšikovia, ktorí húfne chodili po večeroch sledovať zápasy MS. V takej odľahlej časti si málokto mohol dovoliť vlastný satelit. Raritou bolo, že domáci, aj keby si to mohli dovoliť, mali zakázané sadnúť si k stolom v reštaurácii, aby nezaberali miesta solventným zahraničným turistom. "Mali však dovolené stáť okolo reštaurácie, ktorá bola po obvode otvorená, a sledovať prenosy. Každý večer tam stáli natlačení aj v troch radoch, živo gestikulovali a fandili každému, kto dobre hral. Tí, ktorí vedeli, že sme zo Slovenska, fandili našim."

Keď sa napokon pobyt na Florese pre Košičanov končil, pri pohodlnom lete na Bali, ktorý trval sotva hodinku, mohli vidieť, koľko je pod nimi ostrovov a aké sú krásne. Po pristátí všetci túžili po jednej veci – poriadnom kuse mäsa na európsky spôsob, lebo aj keď bola domáca strava výborná, predsa sa im trochu zunovala. "Tomášova prvá cesta viedla do McDonaldu a neskôr sa nám podarilo objaviť reštauráciu, kde mali aj bravčové kotlety so zemiakmi, čo je v moslimskej Indonézii dosť nevšedná vec. Tomáš trávil čas (hlavne v noci) na potulkách po meste. Tam sa zoznámil s miestnou dievčinou, ktorá s ním chcela odísť do Európy. Napokon ostala doma, ale už po pár mesiacoch po našom návrate synovi napísala z Austrálie. Aby sa dostala za hranice, vydala sa za staršieho pána. Lebo hoci je Indonézia krásna krajina, väčšina ľudí žije skromne, a tak sa nemožno čudovať, že si hľadajú spôsoby, ako sa dostať k lepším podmienkam. Svadba s cudzincom je jeden z nich..."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 416
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 720
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 027
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 744
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 557
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 058
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 222
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 974
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 781
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 394
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 908
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 829
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 974
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 781
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 394
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 908
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 829
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu