Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky
KARIN ZACHRÁNILA ŽIVOT KAMARÁTKE, ADRIAN POMOHOL TÝRANÉMU PSÍKOVI

Na ocenenie Detský čin roka 2011 sú nominovaní aj traja žiaci z košických základných škôl

Veľké skutky nie sú výsadou iba dospelých. Aj deti sa často dostanú do situácie, keď reagujú nielen spontánne, ale aj múdro. Tak ako mnohé, ktoré sa samy zapojili, alebo ich prihlásili blízki, do projektu Detský čin roka 2011. Medzi nominovanými na tento

Dominik (vpravo) so svojim veľkým kamarátom PaľkomDominik (vpravo) so svojim veľkým kamarátom Paľkom (Zdroj: archív)

rok sú aj traja Košičania.

Projekt Detský čin roka iniciovala spoločnosť Whirlpool Slovakia s cieľom otvoriť v spoločnosti dialóg na tému pozitívneho konania detí i dospelých a motivovať spoločnosť k humánnym hodnotám. V roku 1999 prebiehal nultý ročník projektu. Bol príspevkom k 10. výročiu podpisu Dohovoru o právach dieťaťa. Podtitul projektu „Aj malé deti môžu robiť veľké činy" pomenúval fakt, aké je dôležité akceptovať deti ako plnohodnotných občanov v spoločnosti, ktoré majú rovnocenné práva a dokážu vytvoriť aj veľké hodnoty. Veľký záujem detí presvedčil organizátorov, že dobro a dobré skutky sú pre školákov dôležité. Preto sa od roku 2000 projekt prihovára všetkým deťom na základných školách celého Slovenska. Detský čin roka prebieha pod čestnou záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

V tomto ročníku sa do projektu zapojilo a o svojich skutkoch napísalo 8 451 detí, triednych a školských kolektívov. Expertná skupina vybrala 30 nominovaných skutkov, publikovaných v brožúre „Zapojte sa do detskej poroty." Deti v detskej porote rozhodnú o tohtoročných oceneniach v jednotlivých kategóriách: Záchrana života, Pomoc v rodine, Pomoc rovesníkom, Pomoc ľuďom, Pomoc prírode a Dobrý nápad. Súčasťou detskej poroty sa môžu stať žiaci ZŠ, špeciálnych ZŠ a primy až kvarty osemročných gymnázií, tým, že sa zapoja do hlasovania. Každý žiak môže dať svoj hlas jednému skutku v každej zo šiestich kategórií, ktorý považuje za najcennejší.

Hlasovaním v detskej porote podporia deti svojich rovesníkov a zároveň urobia dobrý skutok, ktorým pomôžu deťom, ktoré to potrebujú. Každý hlas totiž symbolicky prispieva na ich podporu v podobe domácich spotrebičov, ktoré patronátnym inštitúciám venuje spoločnosť Whirlpool Slovakia. Patronátnymi inštitúciami sú dva detské domovy, jedna náhradná rodina, tri rodiny so starostlivosťou o ZŤP, centrum sociálnych služieb a detská fakultná nemocnica s poliklinikou. Deti môžu zároveň pomôcť aj svojej škole. Každá škola, ktorej žiak bude ocenený v jednej kategórii, získa školské potreby v hodnote 500 eur. Zároveň bude zo všetkých škôl, ktoré sa do projektu v tomto roku zapoja, vyžrebovaná jedna, ktorá získa školské potreby v rovnakej hodnote.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Karin

Medzi 30 nominovaných v tomto ročníku sa dostali aj traja Košičania. Prvou z nich je Karin Horváthová, žiačka 9. ročníka Základnej školy Ľudovíta Fullu na Maurerovej ulici. Jej skutok je v kategórii Záchrana ľudského života. „Na túto školu chodím len od 7. ročníka, predtým som bývala v Čani," hovorí Karin. „Skutok som opisovala ešte minulý rok. Naša pani učiteľa Drenková nám na výtvarnej výchove povedala o projekte Detský čin roka. Každý mal popremýšľať o príbehu, ktorý by mohol napísať, ja som sa rozhodla pre jeden, ktorý sa stal pred dvoma rokmi."

Niekedy v polovici decembra bola na celom Slovensku ukrutná zima. Cesty boli pokryté snehovými závejmi a malé dedinské domčeky boli až po strechu zasypané. "Asi dva kilometre za dedinkou, kde som vtedy bývala, je jazero, ktoré keď zamrzne, slúži ako skvelé klzisko," spomína Karin. Bola tuhá zima a deti si mysleli, že prírodné klzisko je úplne bezpečné. S kamarátmi sa teda rozhodli, že ho prejdú celé. Niektorí šli pešo, niektorí na korčuliach. Keď však prišli takmer do stredu jazera, počuli, ako ľad praská.

„V panike sme začali utekať späť k brehu, ale tým sme ľad ešte viac tlačili. Ponáhľali sme sa tak rýchlo, že sme si ani nevšimli pukliny pred nami. Jedna kamarátka o prasklinu zakopla, korčuľa sa jej zasekla a ona následne na to s hlukom spadla na ľad, ktorý tentoraz nevydržal a my sme sa zhrozene dívali na topiacu sa Anku. Korčule a ťažká vrstva oblečenia ju ťahali ku dnu. Chvalabohu, že sme tam neboli len dve. Spamätali sme sa dosť skoro na to, aby sme ju stihli vytiahnuť. Opatrne sme ju odtiahli na breh a dali z nej dole premočený odev, vyzuli korčule a zabalili ju do deky. Zavolali sme jej rodičom. Prišli za pár minút. Anka bola v ťažkom šoku ešte asi dva dni a skončila v nemocnici s ťažkým zápalom pľúc." Nominácia Karin potešila, na výhru však nemyslí.

Skryť Vypnúť reklamu

Dominik

Ďalším nominovaným žiak z tej istej školy ako Karin. Dominik Orlovský je šiestak a v čase, keď opisoval svoj príbeh, mal 11 rokov. Skutok bol zaradený do kategórie Pomoc v rodine. „Napísal som príbeh o chlapcovi menom Paľkovi. Vekom však nie je chlapec, ale dospelý muž. Je to brat mojej mamky. Nazval som ho chlapcom preto, lebo je to môj najlepší kamarát a ja ho vnímam ako svojho rovesníka. Od ostatných sa líši tým, že nevie dobre chodiť - je telesne postihnutý. Nemá priateľov, ale má mňa a moju rodinu. Každé ráno pred vyučovaním k nemu chodievam, keďže býva blízko, iba niekoľko vchodov od nás. Navyše moji rodičia chodia skoro do práce a ja teda idem k nemu, aby som nebol sám doma. Stretávame sa aj cez víkendy. Veľa sa spolu rozprávame, hráme."

Dominik so smiechom hovorí, že sa občas zo žartu pobijú i pohádajú, ale hneď sa rýchlo udobria. „Keď treba Paľkovi pomôcť, pomôžem mu. On mi zas pomáha s mojimi školskými vecami. V lete chodievame spolu na záhradu. Ak neprídem niekoľko dní, tak mu veľmi chýbam. Je mi veľmi ľúto, že sa mnoho detí vysmieva z telesne postihnutých ľudí. Možno im pripadajú takí ľudia smiešni, ale nie je správne, ako sa k nim na ulici správajú. Sú to ľudia ako my všetci. Majú omnoho lepšie srdce ako zdraví, vedia sa tešiť zo života, aj z maličkostí. Veľmi si vážim Paľka a aj mojich starých rodičov. Nikdy sa na ulici neotočím za chorým človekom, nikdy naň neukážem prstom. Chorí ľudia nepotrebujú ľútosť, ale priateľstvo. Viem, že som neurobil nijaký veľký čin, ktorý zachránil nejaký život, ale mne to stačí, keď robím radosť človeku, ktorý to potrebuje - dávam mu priateľstvo."

Svoj príbeh sa rozhodol Dominik potom, ako im učiteľka povedala o projekte Detský čin roka a dodala, že kto chce, nech sa zapojí. To, že tak Dominik urobil, doma nepovedal. „Až neskôr som sa priznal, keď už prišli papiere, že som vo svojej kategórii postúpil. Rodičia boli radi a Paľko aj trochu od dojatia plakal. Ja sám som vôbec nečakal, že postúpim." Či vyhrá, nad tým Dominik neuvažuje. Je rád, že má dobrého kamaráta.

Skryť Vypnúť reklamu

Adrian

Podobný príbeh o dobrom kamarátovi opísal aj tretí postupujúci. Avšak v tomto prípade nejde o pomoc človeku. Skutok zaradili do kategórie Pomoc prírode a Adrián Kaleja, žiak osemročného gymnázia na Galaktickej ulici v ňom opísal svoje stretnutie s najlepším priateľom človeka.

„Volám sa Adrián a teraz som žiakom 6. ročníka osemročného gymnázia. Príbeh, ktorý som opísal, sa stal minulý rok, keď som chodil na ZŠ Galaktická. Raz, keď som išiel zo školy, videl som uja, ktorý týral svojho psíka, vlčiaka. Kopal do neho, bil ho a nedával mu jesť. Bol som z toho strašne smutný. Bežal som rýchlo domov a doniesol som mu jesť a piť. Psík od radosti začal na mňa skákať. Rozhodol som sa, že sa spýtam uja, či nechce psíka predať. Dohodli sme sa a hneď som bežal domov, aby som to povedal rodičom. Rodičia veľmi nechceli, aby som si psíka doniesol domov, ale nakoniec súhlasili. Ešte v ten deň som šiel s ockom za ujom a psíka sme doniesli domov. Rýchlo som ho vyumýval a nakŕmil. Psík sa volá Rexi a stále krúti chvostíkom, lebo je šťastný. Stále je s nami a ja mám dobrého kamaráta."

Adrián už dnes psíka nemá. Avšak vie, že je v dobrých rukách. „Bývam na Luniku IX na Podjavorinskej ulici. Bývame len v jednej izbe a nemali sme pre psíka miesto. Dal som ho teda strýkovi, ktorý býva v rodinnom dome na dedine. Chodím za ním vždy, keď sa dá."

Tento psík nebol prvé zvieratko, ktoré Adrián zachránil a doniesol domov. „Mal som dve mačky. Vzal som ich z ulice. Videl som, ako ich ľudia týrali, hádzali do kanála a bili. Zobral som ich domov a neskôr znovu daroval do dobrých rúk. Teraz mám už len škrečka. Je maličký, tak ho môžem mať doma," smeje sa. Adrián sa učí dobre a svoju budúcnosť vidí v nejakom povolaní, kde môže pomáhať zvieratkám.

Ešte dnes

Deti môžu hlasovať do dnešného dňa, a to aj prostredníctvom internetu na www.dcr.sk. Hlasovacie lístky je možné poslať aj poštou na adresu: Detský čin roka, Agentúra poppins, Špitálska 10, 811 08 Bratislava.
Detská porota potom rozhodne, ktorých šesť spomedzi nominovaných dobrých skutkov (jeden z každej kategórie), získa ocenenie Detský čin roka 2011. Slávnostné vyhlásenie výsledkov bude 7. decembra v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave.Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 2. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 3. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 4. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 5. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 2. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 3. Prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome?
 4. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 5. Škola ich učí pracovať v tíme a pod tlakom
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 10. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 077
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 421
 3. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 625
 4. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 395
 5. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 362
 6. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 069
 7. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 2 952
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 542
 9. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 541
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 1 972

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Anton Kaiser: Poznávanie histórie Zlatých Moraviec
 2. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života
 3. Marian Baran: Bol som na hubách
 4. Lucia Žárska: Technologická skupina FAANG silno rastie. Na pozíciu lídra má našliapnuté Apple
 5. Ľubomír Belák: Na Novej scéne sa hrali na Jánošíka
 6. Eva Gallova: Lúčne kvety, hmyz a rosa
 7. Jozef Javurek: Kúpele Nimnica
 8. Alžbeta Szomolaiová: Cez Prielom Hornádu na Letanovský mlyn
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 18 139
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 16 225
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 813
 4. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 7 210
 5. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 562
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 987
 7. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 4 899
 8. Peter Chudý: Budú obvinení všetci policajní vyšetrovatelia na Slovensku? Alebo pokrivené uznesenie o vznesení obvinenia vyšetrovateľom NAKA. 4 872
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Stanislav Mičev.

Historik hovorí o degradácii odkazu SNP.


4 h
Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Prečo šéf Sme rodina nástojí na silnom Žilinkovi?


9 h
Maďarskí fanúšikovia počas zápasu Maďarsko - Anglicko, kvalifikácia na MS vo futbale 2022.

Pre maďarskú federáciu ide už o druhý trest za sebou.


SITA 6 h
Eskorta odvádza policajného exprezidenta Tibora Gašpara.

Vo väzbe zostávajú aj Krajmer a Mihálik.


TASR 5 h

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Anton Kaiser: Poznávanie histórie Zlatých Moraviec
 2. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života
 3. Marian Baran: Bol som na hubách
 4. Lucia Žárska: Technologická skupina FAANG silno rastie. Na pozíciu lídra má našliapnuté Apple
 5. Ľubomír Belák: Na Novej scéne sa hrali na Jánošíka
 6. Eva Gallova: Lúčne kvety, hmyz a rosa
 7. Jozef Javurek: Kúpele Nimnica
 8. Alžbeta Szomolaiová: Cez Prielom Hornádu na Letanovský mlyn
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 18 139
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 16 225
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 813
 4. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 7 210
 5. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 562
 6. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 5 987
 7. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 4 899
 8. Peter Chudý: Budú obvinení všetci policajní vyšetrovatelia na Slovensku? Alebo pokrivené uznesenie o vznesení obvinenia vyšetrovateľom NAKA. 4 872

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu