KOŠICE. Bývalí kontrolóri Daňového úradu Košice IV Rastislav Laseník a Marián Hríb sú naďalej stíhaní za organizovania podvodov s odpočtami DPH. Ich oslobodenie Krajským súdom v Košiciach ako predčasné a nezákonné zrušil Najvyšší súd.
Dvaja úradníci daňového úradu založili podľa prokuratúry v roku 1998 cez nastrčené osoby spoločnosti Daman, Tradex a jednu živnosť. Konatelia firiem vystupovali cez falošné občianske preukazy pod menami ľudí, ktorí o ničom nevedeli.
Fikcia a falzifikáty
Firmy si uplatňovali nadmerné odpočty DPH. Či na ne majú nárok, kontrolovali práve inžinieri Laseník a Hríb.Vyšetrovanie zistilo, že firmy nemali žiaden obrat. Fiktívne obchody dokladovali daňovému úradu falzifikátmi.
„Laseník a Hríb kontrolu uzavreli so záverom, že neboli zistené nedostatky, napriek tomu, že vedeli, že to tak nie je, lebo zdaniteľné plnenie sa neuskutočnilo,“ tvrdí v obžalobe prokuratúra.
Daňový úrad vyplatil firmám a živnostníkovi celkovo 20 miliónov korún (takmer 633–tisíc eur).
Rozsudok: Podvody neboli
Krajský súd vlani vo februári rozhodol, že takáto verzia sa nepreukázala. Prípad uzavrel s tým, že „nebolo dokázané, že sa skutky stali".
Spolu s daniarmi oslobodil Arnolda Bubenka, ktorý mal pod menom Ján Rézmüves vystupovať za firmu Tradex, a Jozefa Šoffu, ktorý bol konateľom Damanu a neskôr ju previedol na Chorváta Zlatka Potrebicu, vydávajúceho sa podľa prokuratúry za Zgonjanina Predraga.
Podľa Najvyššieho súdu, ktorý vyhovel odvolaniu prokurátora, je takýto rozsudok neprípustný.
Najvyšší súd: Chýba logika
„Prvostupňový súd opomenul dôkazy vo všetkých vzájomných súvislostiach a objektívne, nie jednostranne v prospech obžalovaných, vyhodnotiť a z toho vyvodiť logické závery,“ napísal predseda senátu Emil Bdžoch.
Krajskému súdu vyčíta, že spochybnil dôkazy, ktoré preukazujú nezákonné konanie obžalovaných, najmä výpovede pracovníkov daňovej správy, ďalších svedkov aj grafologické posudky.
„Z vykonaných dôkazov vyplýva, že Laseník a Hríb boli znalí systému práce daňových úradov a preto mohli spoluobžalovaných podnietiť k založeniu firiem a živnosti, tak aby mali sídlo v obvode pôsobností daňového úradu, na ktorom pracovali,“ uvádza ďalej Najvyšší súd.
Úplatok je dôkaz
Podľa neho krajský súd tiež neoprávnene odmietol viaceré dôkazy predložené prokurátorom. Neprihliadal najmä na to, že Laseník v apríli 2009 dvom kriminalistom, ktorí začali podozrenia z daňových podvodov preverovať, odovzdal v mestskej pivárni 750–tisíc korún.
„Žiadal, aby preverovanie uzavreli v jeho prospech a v prospech ďalších preverovaných osôb,“ opisovala skutok obžaloba. Policajti ale korupciu nahlásili a Laseník bol za ňu právoplatne v roku 2004 odsúdený.
Krajský súd musí teraz na príkaz vyššieho súdu tento dôkaz vyhodnotiť, vykonať aj ďalšie nové dôkazy a niektoré zopakovať. Termín pojednávania určil na január.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári