Protipovodňový príspevok prispel k tomu, že si pri týchto prácach našlo od septembra minulého roka prácu viac ako 10-tisíc ľudí na celom Slovensku. V Košiciach a okolí ich bolo necelých štyristo.
KOŠICE. Príspevok nevyužívajú iba obce, ale aj iné subjekty, najmä Lesy SR, Hydromeliorácie či Slovenský vodohospodársky podnik.
Aktívne využívali túto podporu štátu aj v Košiciach. Nezamestnaní čistili okolie riek a potokov, vysekávali stromy a kríky, čistili uličné vpusty, odpratávali sneh, ale aj budovali ochranné valy.
Aj teraz sa gro činnosti sústredí na výrub drevín, budovať sa budú rôzne druhy hrádzok a odrážok. Počas mrazov sa nezamestnaní budú venovať sprístupňovaniu terénu a príprave materiálu. Vyrábať budú napríklad drôteno-kamenné koše, odkôrňovať dreviny a vyrábať koly. Na protipovodňový program formou príspevku je do konca roka vyčlenených viac ako 42 miliónov eur. Obciam a ostatným subjektom vykryje príspevok 95 percent celkovej ceny práce.
Nezamestnaní majú prácu
„Úrad PSVaR Košice uzatvoril dohody na poskytnutie príspevku na podporu zamestnanosti v rámci opatrení na ochranu pred povodňami a na riešenie následkov mimoriadnej situácie aj s mestom Košice a mestskými časťami Šaca a Džungľa a so Správou ciest KSK. Pracovné príležitosti ponúkli pre 72 uchádzačov o zamestnanie. Z okresu Košice-okolie úrad uzatvoril dohody s 32 obcami, ktoré zamestnali 314 nezamestnaných,“ uviedla Jana Liptáková z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Košice.
V roku 2011 boli uzatvorené 4 dohody pre okres Košice-mesto vo výške 190 573,30 eura a pre Košice-okolie 42 dohôd vo výške 817 671,06 eura. Jeden zamestnanec si tak polepší od 320 do 370 eur v hrubom, priemerná celková cena práce sa pohybuje na úrovni do 500 eur mesačne. Prostriedky sa využívajú len na protipovodňové práce, čo pravidelne poskytovateľ príspevku kontroluje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári