Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

V Košiciach stiahlo výpovede 140 lekárov

Lekárom Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach nebude nutné nariadiť pracovnú pohotovosť v rámci núdzového stavu. Nemocnica zrušila zákaz plánovaných hospitalizácií.

(Zdroj: TASR/František Iván)

Agentúrne spravodajstvo sme doplnili autorskými materiálmi redakcie Korzára.

Lekárom Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach nebude nutné nariadiť pracovnú pohotovosť v rámci núdzového stavu. Nemocnica zrušila zákaz plánovaných hospitalizácií.

KOŠICE. Deň pred odchodom z pracovísk a niekoľko hodín po vyhlásení núdzového stavu v nemocniciach začali lekári odvolávať výpovede. Dnes tak urobilo 140 pracujúcich v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura.

Dokopy svoje rozhodnutie zmenilo 210 odborníkov. Medzi nimi úrazoví chirurgovia, neurochirurgovia, urológovia či pracovníci anesteziologických oddelení a kliník. Na výpovedi stále trvá 28 lekárov.

Nemocnica zrušila núdzový stav a pozastavenie plánovaných zákrokov a hospitalizácií, ktoré platilo od pondelka.

„Prevádzka všetkých našich kliník a oddelení je odteraz zabezpečená v štandardnom režime. Je to dobrá správa pre našich pacientov a upokojujú sa aj nálady medzi zdravotníkmi,“ uviedla hovorkyňa zdravotníckeho zariadenia Jaroslava Oravcová.

Jeden z anesteziológov pre Korzár uviedol, že výpoveď stiahol nedávno. Prečo tak urobil, nechcel povedať ani anonymne. „Je to moja osobná vec. Nepoviem dôvody, ktoré ma presvedčili.“

Predseda Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár v reakcii na sťahovanie výpovedí v UNLP uviedol, že v tejto chvíli k tomu nevie zaujať stanovisko a vyjadrí sa neskôr.

Šéf Lekárskeho odborového združenia v univerzitnej nemocnici Marián Huňár dnes popoludní povedal, že sa k situácii zatiaľ nebude vyjadrovať a všetko sa ukáže v priebehu stredy. Podvečer, keď bolo zrejmé, že väčšina lekárov protest ukončila, sa s ním Korzáru nepodarilo skontaktovať.

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) poďakoval všetkým lekárom, ktorí stiahli výpovede. „Pre všetkých platí, že im plat v budúcom roku stúpne o 300 eur a nesiahne sa im na žiadne príplatky, ktoré dnes dostávajú.“

Zdravotníci si tak na výplatnej páske prilepšia. Od prvého januára dostanú 200 eur, od prvého apríla ešte sto eur k tomu.

ico

Platy skepsu nevymažú

Dnes podpísali dodatky k pracovným zmluvám a stiahli výpovede okrem prednostu Ladislava Valanského aj všetci lekári urologickej kliniky. Šéf kliniky je ale rozhodnutý pridať sa ku kolegom zajtra.

Valanský je jediným prednostom a profesorom na Slovensku, ktorý výpoveď podpísal a zatiaľ ju neodvolal. „Nerobil som to pre peniaze. Preto zvýšenie platu ani nemôžem neakceptovať,“ uviedol pre denník SME.

Prednosta je rozhodnutý požiadať riaditeľa nemocnice, aby peniaze, o ktoré by mu mali zvýšiť mzdu, rozdelil medzi jeho mladších kolegov.

Z protestu a jeho výsledku je rozčarovaný: „Nepodarilo sa nám dosiahnuť to podstatné. Aby do chronicky finančne poddimenzovaného systému zdravotníctva prišlo viac peňazí. Môže sa nám to všetkým škaredo vypomstiť.“

sen

V detskej nemocnici trvá na výpovedi 31 lekárov

V Detskej fakultnej nemocnici (DFN) v Košiciach dodnes stiahlo svoje výpovede 21 lekárov. Z 52 štrajkujúcich lekárov na nich tak naďalej trvá 32. TASR to dnes potvrdila asistentka riaditeľa DFN Silvia Binderová.

Riaditeľ DFN Peter Krcho ešte v pondelok novinárom povedal, že v nemocnici sa situácia mierne zlepšuje. Malým pacientom podľa neho dokážu zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť aj po 1. decembri. Situácia sa má stabilizovať aj vďaka novým lekárom, ktorých prijali desať.

Rizikové zostanú zrejme špecializované ambulancie. Tým majú podľa šéfa DFN pomáhať so zabezpečovaním aj sestry. "Budú koordinovať lekárov, aby bol pacient doriešený," vysvetlil Krcho.

Anestéziológovia majú tento týždeň oznámiť, ako si predstavujú fungovanie detského ARO od decembra. DFN má podľa Krcha pripravené v tejto súvislosti aj riešenie v zálohe a to v spolupráci s inými nemocnicami.

Ako informovala Binderová, riaditeľ nemocnice sa zúčastnil na rokovaní bezpečnostnej rady košického obvodného úradu a dostal potrebné inštrukcie na vydanie príkazu na uloženie pracovnej povinnosti, ktoré budú doručené príslušným lekárom.

Zatiaľ nespresnila, koľkých lekárov sa to týka.

Bezpečnostná rada košického obvodného úradu s krajskou pôsobnosťou dnes uznesením uložila riaditeľom nemocníc pripraviť vydanie príkazov na uloženie pracovnej povinnosti na zabezpečenie zdravotníckej starostlivosti v podmienkach uvedených zdravotníckych zariadení.

Železničná nemocnica pomôže štátnym

V Železničnej nemocnici Košice, a.s. podali výpoveď len dvaja lekári a vedenie ich akceptovalo. Na otázku agentúry SITA riaditeľ Igor Pramuk povedal, že nijako neobmedzujú prevádzku v ani jednom z odborov, ktorými disponuje nemocnica.

"Naďalej poskytujeme kvalitnú a štandardnú zdravotnú starostlivosť vrátane plánovaných hospitalizácií a operačných výkonov. V prípade potreby vieme túto starostlivosť v rámci našich možností poskytnúť aj pacientom z košických štátnych nemocníc,“ povedal Pramuk s tým, že presun ich lekárov do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura a Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach nie je možný.

"Pacientom však môžeme poskytnúť zdravotnú starostlivosť v našom zdravotníckom zariadení. V prípade voľných kapacít vieme pacientov hospitalizovať za štandardných podmienok,“ dodal.

Súkromná železničná nemocnica má 100 lôžok, 95 lekárov, z toho 29 lekárov je na lôžkových oddeleniach, ostatní pracujú na všeobecných a odborných ambulanciách.

Núdzové riešenia

Ak by protesty pokračovali ďalej, vláda uvažovala nad znížením lôžkového fondu v univerzitnej nemocnici. Napríklad by sa zlúčili tri interné oddelenia do dvoch, z dvoch na jednu by sa zredukovala aj neurológia, oftalmológia, urológia či stomatochirugia.

Krízu v nemocniciach začali pociťovať súkromné zdravotnícke zariadenia. Riaditeľ Nemocnice Košice-Šaca Juraj Vančík pre denník Sme potvrdil, že sa im pacienti hlásia. „Cítime, že je to o čosi viac.“

Horúce linky, ktoré boli určené na informovanie pacientov, stále fungujú. Univerzitná nemocnica na čísle 0907 922 511 a kontakt na Detskú je 0910 900 561. Ľudia sa zatiaľ informovali ohľadne toho, či sa ich operácia alebo vyšetrenie uskutoční.

Lekári žiadali zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, dodržiavanie personálnych normatívov v nemocniciach, zreálnenie platieb za výkony od poisťovní a zvýšenie miezd na 1,5 až 3-násobok priemeru v národnom hospodárstve.

ico

Búria sa ambulantní lekári

Po nemocničných lekároch sa hlásia ambulantní lekári. Začínajú jednodňovým štrajkom.

KOŠICE. Vo štvrtok čaká pacientov ďalšia skúška. Ambulantní špecialisti vyhlásili štrajk.

„Vyzývam všetkých ľudí, ktorí sú vo štvrtok objednaní na vyšetrenia u špecialistov, aby náš štrajk podporili tým, že zajtra neprídu a preobjednajú sa na iný termín. Vyzývam aj ostatných ambulantných lekárov vrátane štátnych, aby sa do štrajku zapojili,“ povedal prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov Andrej Janco.

Ozrejmil, že urgentnú pomoc poskytnú pacientovi aj počas štrajku. Termín vybrali lekári podľa toho, že budúci týždeň začne parlament rokovať o rozpočte.

Janco dlhodobo poukazuje na pokles verejných financií v zdravotníctve, ktorý je podľa neho hlavnou príčinou problémov. Argumentuje tým, že treba zabrániť poklesu poistencov štátu na štyri percentá. Potrebných je podľa neho päť percent.

Ďalšie aktivityŠpecialisti chystajú ďalšie aktivity. Od 23. decembra do 2. januára by mali posielať pacientov, ktorých stav si vyžaduje pozorovanie, z ambulancií na hospitalizáciu nemocníc.

Tento bod štrajkového programu je podľa Janca dôsledkom toho, že ide o bezplatnú prácu, ktorú im poisťovne nepreplácajú.

kag

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
 1. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
 2. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
 3. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
 4. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 7. Verve services - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
 8. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
 1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 471
 2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 12 915
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 913
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 8 968
 5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 702
 6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 518
 7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 2 796
 8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 510

Blogy SME

 1. Radovan Čičvara: Kajať sa za katastrofu v Iraku? To choďte radšej do kostola.
 2. Aliancia NIE RAKOVINE: Pomáhame. Aj vďaka vám.
 3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku!
 4. Anna Miľanová: Blízkosť - stopy 4
 5. Miroslav Daniš: Kto chce mier a kto seje vojnu
 6. Peter Štefãnik: O Nobelovú cenu mieru bude tento rok tuhý boj
 7. INESS: Zdravotnícke zákony majú 603 novelizácií
 8. Ján Lopušek: O hrobároch Slovenskej politiky.
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 818
 2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 312
 3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 5 915
 4. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 3 338
 5. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 302
 6. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 480
 7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 479
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 340
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Radovan Čičvara: Kajať sa za katastrofu v Iraku? To choďte radšej do kostola.
 2. Aliancia NIE RAKOVINE: Pomáhame. Aj vďaka vám.
 3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku!
 4. Anna Miľanová: Blízkosť - stopy 4
 5. Miroslav Daniš: Kto chce mier a kto seje vojnu
 6. Peter Štefãnik: O Nobelovú cenu mieru bude tento rok tuhý boj
 7. INESS: Zdravotnícke zákony majú 603 novelizácií
 8. Ján Lopušek: O hrobároch Slovenskej politiky.
 1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 818
 2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 312
 3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 5 915
 4. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 3 338
 5. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 302
 6. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 480
 7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 479
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 340
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu