Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Domáce testovanie dvoch závažných pohlavných ochorení môže zmeniť oficiálne štatistiky.
KOŠICE. Či trpíte závažným pohlavným ochorením, zistíte podobne ako pri tehotenskom teste. Kúpite si ho v lekárni, prinesiete domov, testovacou tyčinkou si vytriete ďasná a vzorku vložíte do špeciálneho roztoku.
Po asi tridsiatich minútach sa dozviete verdikt. Jedna čiarka znamená negatívny výsledok, dve pozitívny. Overiť si to treba ešte laboratórne.
Doteraz bolo možné ochorenie na HIV a hepatitídu typu C zistiť len v nemocnici. „V súčasnosti sa diagnostikuje na základe testov z odobratej vzorky krvi, v ktorej sa zisťuje prítomnosť protilátok. Výsledky testu sú známe spravidla do 7 až 10 dní,“ hovorí prezident Slovenskej spoločnosti infektológov profesor Pavol Jarčuška.
Ten je zároveň vedúcim HIV/AIDS centra na klinike infektológie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura.
Domáce testovanie je prínos
Odborník vysvetľuje, že testovanie je pre ľudí stále nepríjemné, zdĺhavé a zahanbujúce. Preto sa mu len málokto podrobí.
„Na diagnostiku prichádza tretina ľudí v rozvinutom štádiu ochorenia, zvyšné dve tretiny v počiatočnom. Na liečbu HIV pacienta je potrebná čo najrýchlejšia diagnostika, aby sme mohli začať s liečbou.“ Práve domáca forma testovania by mala ľuďom pomôcť zhodiť zábrany.
Podľa profesora je významná diagnostika hepatitídy typu C, pretože jej verejnosť nevenuje dostatok pozornosti. Jedným z príznakov choroby sú zvýšené hodnoty pečeňových testov. Tie môžu byť nesprávne pripísané nadmernému pitiu.
„Alkohol nemusí byť jediná príčina. Podľa mojich údajov v priemere uplynie šesť a pol roka, kým sa pacienti trpiaci týmto ochorením začne reálne liečiť.“
Jarčuška považuje domáce testovanie oboch pohlavných ochorení za prínos. „Ide o rýchly spôsob, človek si sám môže preveriť svoj zdravotný stav. V každom prípade podobne ako u tehotenských testov, aj pri tomto je nevyhnutné pri zistení pozitívneho výsledku nespanikáriť a navštíviť lekára.“
Asi 20 minút pred vykonaním testu neodporúča fajčiť, piť alkohol, umývať si zuby, použiť ústnu vodu či žuvať žuvačky, pretože by to mohlo diagnostiku skresliť.
Takmer sto percent
Simona Súkeníková, obchodná riaditeľka spoločnosti, ktorá zabezpečí distribúciu domácich testov do lekární, vysvetľuje, že ich spoľahlivosť je porovnateľná s lekárskym testovaním krvi. Ich presnosť je na 99 percent. Na pulty lekární dorazia od začiatku budúceho roka. Ich cena by mala byť dostupná,menej ako 20 eur.
V košickom centre evidujú 45 HIV pozitívnych pacientov. Najstarším je 64-ročný muž. Najmladšou diagnostikovanou bola 16-ročná dievčina, ktorá sa vydala za manžela s HIV a nakazila sa. Najčastejšie sa v centre nechávajú testovať ženy po letnej a muži po zimnej dovolenke. Druhú skupinu ľudí tvoria ľudia po náhodnom pohlavnom styku.
Slovensko registruje 367 ľudí nakazených vírusom HIV. Za posledných 5 rokov sa ich počet zdvojnásobil. Odborníci odhadujú, že v slovenskej populácii je 4– až 5-krát viac nakazených, ako vykazujú oficiálne štatistiky. Ochorením žltačky typu C trpí zhruba 35– tisíc ľudí. Domáce testy môžu tieto štatistiky zvýšiť.
Fakty
- Hepatitída typu C je infekčná choroba spôsobená vírusom hepatitídy C. Prenáša sa krvou. Počas jej priebehu môže dôjsť k ťažkému poškodeniu pečene. Môže sa prenášať intravenóznym užívaním drog, tetovaním či piercingom, pohlavným stykom len zriedka.
- HIV je vírus, ktorý je pôvodcom ochorenia AIDS. Spôsobuje deštrukciu imunitného systému. Prenáša sa podobne ako hepatitída typu C, najčastejšie však pohlavným stykom. HIV pozitívny automaticky neznamená, že človek ochorie na AIDS. Štádium AIDS prepukne zvyčajne u neliečených pacientov. Tí často zomierajú na banálne ochorenia, ktoré bežne človeku nerobia problémy.
kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári