Agentúrny materiál sme nahradili autorskými článkami redakcií SME a Korzára.
KOŠICE. Z pôvodných 238 výpovedí, ktoré podali lekári Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, bolo dnes popoludní platných už len desať.
Väčšina zamestnancov, ktorým sa končila výpovedná lehota, chcela výpovede stiahnuť ešte do konca pracovného času.
Len zopár lekárov sa rozhodlo pracovný pomer s nemocnicou zrušiť, niektorým ešte výpovedná lehota plynie, pretože výpovede podali neskôr.
„Žiadnemu lekárovi nebolo potrebné nariadiť pracovnú pohotovosť v rámci núdzového stavu“, uviedla hovorkyňa druhého najväčšieho zdravotníckeho zariadenia na Slovensku Jaroslava Oravcová.
Vedenie nemocnice už v utorok po stiahnutí 140 výpovedí zrušilo zákaz prijímania pacientov na plánované hospitalizácie a výkony. Všetky kliniky a oddelenia fungujú v štandardnom režime.
Riaditeľ nemocnice Tomáš Sieber sa prostredníctvom internetu poďakoval všetkým zamestnancom, ktorí sa rozhodli v nemocnici naďalej pracovať, za ich pragmatický prístup a ochotu nájsť kompromisné riešenie.
Ako sa podarilo lekárov presvedčiť, aby svoje výpovede stiahli?
„Boli to desiatky stretnutí a stovky hodín intenzívnych rokovaní. Okrem toho sme sa venovali koncepčnej práci na reštrukturalizácii nemocnice, ktoré smerujú k vytváraniu čo najlepších podmienok,“ uviedol pre denník SME riaditeľ.
UNLP v Košiciach má takmer 1 400 lôžok a necelých 3 700 zamestnancov, z toho 800 lekárov. Poskytuje zdravotnú starostlivosť pre pacientov z Košického kraja a v špecifických odboroch aj pre celý východoslovenský región.
V detskej nemocnici ostávajú len tri výpovedeDetská fakultná nemocnica v Košiciach dokáže zabezpečiť pacientom všetku potrebnú starostlivosť. Dnes to vyhlásil na brífingu riaditeľ Peter Krcho.
Z 52 lekárov, ktorí podali výpovede, sa už len traja nerozhodli, či ich stiahnu. Navyše zajtra nastupujú do nemocnice štyria noví zamestnanci.
„Naši malí pacienti už nie sú rukojemníkmi. Chceme požiadať o zrušenie núdzového stavu,“ uviedol Krcho.
Podľa riaditeľa veľký vplyv na rušenie výpovedí mal vývoj situácie v univerzitnej nemocnici, kde drvivá väčšina lekárov prijala ponuku vlády a svoje rozhodnutie rozviazať pracovný pomer zmenila:
„Pre nás je to dosť dôležité, pretože v mnohých oblastiach s univerzitnou nemocnicou spolupracujeme.“
Dnes nastúpili do zamestnania všetci lekári, žiadnemu nebolo potrebné nariadiť pohotovosť v rámci núdzového stavu.
Vančík: Požiadavky lekárov sú legitímne, ale nereálneRiaditeľ súkromnej nemocnice v Košiciach Šaci Juraj Vančík tvrdí, že požiadavky lekárov a sestier sa musia riešiť systémovo a postupne.
Požiadavky lekárov sú podľa riaditeľa súkromnej nemocnice v Košiciach Šaci Juraja Vančíka síce legitímne, ale nereálne.
"Je samozrejmé, že lekári, aj zdravotné sestry by mali byť ocenení lepšie, bohužiaľ to však nie je problém ostatných mesiacov. Je to systémový problém, ktorý sa neriešil dlhodobo a bude ho treba riešiť aj v budúcnosti. Ale postupne a podľa určitého systému," povedal Vančík pre TASR.
Dodal, že až 74 percent príjmov nemocnice v Šaci tvoria príjmy od zdravotných poisťovní. "Samozrejme, že máme aj iné príjmy. Napríklad parkovné, nadštandardné izby, platba za konkrétneho operatéra a mnohé iné aktivity. Ale toto môžu mať aj fakultné a univerzitné nemocnice," zdôraznil a jedným dychom dodal, že výkon lekára a sestry v tomto zdravotníckom zariadení je oveľa vyšší, ako v iných nemocniciach.
"Je dôležité vedieť ohodnotiť tých, na ktorých nemocnica doslova stojí. A nestojí na všetkých. Požiadavky, aby sa platy lekárov zvyšovali podľa odpracovaných rokov považujem za návrat do temnej minulosti," vyhlásil Vančík.
Pripomenul, že aj v Šaci sú niektorí lekári organizovaní v odboroch. "Ale ja ani neviem, ktorí to sú. Na začiatku sme si povedali, že ich záujem a náš záujem je rovnaký. Nedokážem si ani predstaviť, aby niektorý z nich odmietol operovať, alebo poskytnúť potrebnú starostlivosť," poznamenal riaditeľ nemocnice ďalej.
Podľa Vančíka sú platy jeho lekárov a sestier porovnateľné s platmi lekárov napríklad v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura. "Oni však, našťastie, pochopili, že základom je diferencované odmeňovanie a tiež to, že momentálne potrebujeme zrekonštruovať naše lôžkové oddelenia. Potom príde čas aj na zlepšenie platových pomerov," doplnil.
Súčasné snahy lekárskych odborov nechce komentovať. "Veľkou chybou je však aj to, že riaditelia nemocníc, ich námestníci a dokonca niekedy aj primári oddelení sú menení po zmene vlády. Toto však s politikou nemá súvisieť. Veď tí manažéri sa nestihnú ani poriadne poobzerať a už sú vymenení a pracujú pod tlakom. Potom ťažko možno očakávať zmeny priamo v nemocniciach," uzavrel Vančík.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári